Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:06:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas  (Przeczytany 22924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Lipca 2017, 22:34:26 »
Witam serdecznie Szanownych Dyskutantów po dłuższej nieobecności na umiłowanym forum!  ;D

Czy ktos wie gdzie moge znalezc nastepujaca publikacje:  Autor: Michael Mitchiner.  Jetons, Medalets and Tokens: The Medieval Period and Nuremberg ?

Kupowac raczej nie bede, bo chodzi mi tylko o ten Rechenpfennig a ksiazka kosztuje ze sto funtow szterlingow.

W katalogach elektronicznych BUWu i BN nie znalazlem.

Tego tytułu niestety nie posiadam, musisz polować na aukcjach. Czasami trafiają się okazje w sklepach lub antykwariatach, nawet na terenie US lub CA. Sam jestem ciekaw czy posiadasz jakieś nowe ustalenia?

Witam ponownie w watku. Poszukuje informacji na temat tego liczmana.
Wedlug dostepnych mi zrodel jest to zeton/liczman autorstwa Johanna Adama Dietzel Dorn z wizerunkami Augusta III i jego zony Marii Jozefy. Tu w tym watku padlo nazwisko Johanna Jakuba Dietzela. Ciekaw jestem co pisze o nim Drozdz.

Sz. P. K. Drożdż nic specjalnego na temat tegoż liczmana nie napisał poza tym co Pan już łaskaw był napisać, ale to jest pierwsze katalogowe zestawienie po ponad stu latach, a nie dysertacja. Jest oczywiście odcyfrowana legenda otokowa, oszacowany stopień rzadkości na R5 jak liczman z pierwszego wpisu, stop i średnica etc. Więcej informacji poniżej.
K. Drożdż, Podskarbiówki i liczmany Rzeczypospolitej Obojga Narodów i z Rzeczpospolitą powiązane, Warszawa 2014, s. 57, 99 i 132.

Pozdrowienia i życzmy sobie więcej informacji na interesujący nas temat.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2017, 15:17:05 wysłana przez Obolvs »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Lipca 2017, 01:36:38 »
Dzięki za info.

Nie jestem zbyt wgłębiony w temat, bo liczmany te wpadły mi w ręce na skutek poszukiwań monet saskich. Ale mam je oba i podobają mi się. Być może jeszcze pójdę w tym kierunku.

Wydaje mi się jednak, że o ile ten pierwszy widziałem niezwykle rzadko i naogól w nienajlepszym stanie, o tyle ten drugi pojawiał się dużo częściej na różnych aukcjach w ostatnich latach. Dziwne się wydaje nadawanie im tej samej rzadkości, ale, jak już pisałem, nie siedzę w temacie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Kwietnia 2020, 10:10:06 »
Witam.Dopiero teraz zauważyłem temat, więc podam trochę dodatkowych informacji:
Jeśli chodzi o liczmana z popiersiami Augusta i Marii Józefy istnieją dwa warianty stempla autorstwa Dietzela,
cztery warianty stempla autorstwa Johanna Albrechta Dorna i jeden autorstwa Johanna Friedricha Weindingera.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2020, 10:16:57 wysłana przez pablo77 »

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Kwietnia 2020, 12:45:38 »
Mój egzemplarz.
Chętnie zobaczyłbym tych 7 wariantów.




Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Kwietnia 2020, 13:50:49 »
Proszę bardzo Panie Jerzy,od strony dziesiątej http://www.weidauer.de/Vortrag190304.pdf

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Liczman - Jan Adam Vogel - August III Sas
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Kwietnia 2020, 13:52:53 »
Proszę bardzo Panie Jerzy,od strony dziesiątej http://www.weidauer.de/Vortrag190304.pdf
Dziękuję. Po obiedzie spokojnie sobie poczytam.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

 

R E K L A M A
aukcja monet