Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:38:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety z aukcji allegro  (Przeczytany 5623 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fulgator

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Monety z aukcji allegro
« dnia: 17 Kwietnia 2020, 13:05:03 »
Witam wszystkich. Zaczynam swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet historycznych i od razu do kolegów bardziej doświadczonych w budowaniu swojej kolekcji mam pytanie. Zauważyłem na aukacjach allegro ciekawe półtoraki, rzadsze egzemplarze. Przystąpiłem do licytacji. Sprzedawca podaje, że wysyłka z Ukrainy. Czy, aby legalnie takie monetki włączyć do kolekcji należy zgłosić je do odpowiednich organów. Cło i VAT. Dziękuję  za odpowiedź i cieszę sie, że znalazłem miejsce, gdzie będę mógł poszerzać wiedzę na temat numizmatyki.


« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia 2020, 13:07:18 wysłana przez fulgator »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwietnia 2020, 14:27:11 »
życzę powodzenia u Igora.
Zacznijmy od tego, że tak naprawdę już sama wysyłka z Ukrainy jest nielegalna wg tamtejszego prawa.
Zapraszam też do zapoznania się z informacją na tej stronie:
https://zaradnyfinansowo.pl/zakupy-przez-internet-za-granica/
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Kwietnia 2020, 20:51:15 »
Na fb któraś z "mennic" ogłasza się z cudowną ofertą doskonale zachowanych półtoraków po dwie dyszki. :)

O, tutaj:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/historyczne?utm_source=ENNA_hist_FB_arch&utm_medium=ENNA_hist-FB&utm_campaign=52024808_NNA_hist_2004_FB

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwietnia 2020, 23:35:33 »
Na fb któraś z "mennic" ogłasza się z cudowną ofertą doskonale zachowanych półtoraków po dwie dyszki. :)

O, tutaj:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/historyczne?utm_source=ENNA_hist_FB_arch&utm_medium=ENNA_hist-FB&utm_campaign=52024808_NNA_hist_2004_FB

Zdecydowanie odradzam , choć przedstawiony egzemplarz 16ZO jest nieco rzadszy to tak naprawdę kupujecie losową monetę , kota w worku .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwietnia 2020, 23:41:16 »
Osobiście nie mam za grosz zaufania do "Skarbnicy", biorąc pod uwagę ich asortyment.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Kwietnia 2020, 00:28:48 »
Cudowny jest ten passus "Dzięki aktywnym staraniom udało nam się odnaleźć wspaniałe egzemplarze półtoraków koronnych, które pochodzą z terenów dawnej Rzeczpospolitej."

Przyszłość widzę tragikomicznie - następnym obiektem hucpiarzy ze "skarbnicy" będą boratynki. Platerowane, z kryształkiem swarowskiego na brodzie, w potężnym mahoniowym, wyściełanym zamszem z andaluzyjskich owiec pasących się na alpejskich łąkach etui, opatrzonych numerycznym "certyfikatem"...


turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Kwietnia 2020, 08:06:25 »
Ja tego linku nie wrzuciłem jako zachętę do transakcji z tą dziwną firmą, bo że jest to oszustwo to oczywiste. Idę o zakład, że ta niewinna transakcja daje im dostęp do danych, dzięki którym gnębią potem człowieka podobnymi "ofertami", albo wysyłają co jakiś czas "za pobraniem" ulotki, broszurki, książeczki itp.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Kwietnia 2020, 11:11:58 »
Nie chcę być wredny ale skoro Pan zaczyna przygodę z numizmatyką i wybrał półtoraki to może zacząć przygodę od popularnych ale ładnych stanów? Numimarket też ma stała ofertę półtoraków w opcji "kup teraz" lub z możliwością ponegocjowania ceny. Tam przynajmniej jest pewność, bo kupujemy od firmy. Na rzadsze - jeśli utrzyma się Pan przy tym nominale - zawsze przyjdzie czas. Bo te rzadkie u wspomnianego Igora idą czasem po takich cenach, że ja czy kolega rubinowakrew zostajemy z połowem limitu przy cenie końcowej. Swoją drogą ostatnio "rzadki" 1627 z kropkami przy Półkozicu poszedł za 400+ zł a teraz wisi następny. Chyba nawet ładniejszy.
Od Igora przesyłki raczej docierają bez pudła, lecz, żeby nie było, że nie ostrzegamy  było kilka przypadków "zajrzenia do koperty". Najprawdopodobniej na ukraińskiej poczcie ale pewności nie ma. Opisane było to w linku poniżej:
https://poltoraki.blogspot.com/2019/10/potorakowe-bedy-cz-i.html
« Ostatnia zmiana: 18 Kwietnia 2020, 11:40:02 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwietnia 2020, 12:36:06 »
Przeczytałem swój post i tak doszło do mnie, że mogę nim Pana zniechęcić do tego nominału. Bardziej mi chodzi o to, że skoro Pan zaczyna przygodę z półtorakami to naprawdę bardzo pożądane byłoby kupić katalog od kolegi rubinowakrew. Dla początkującego w sam raz. Kopicki z Monetami ZIIIW to tak trochę jednak za mało jeśli chodzi o ten nominał. Na jego podstawie zbierając te monety dowie się Pan, które z nich są rzadsze bardzo rzadkie czy wręcz unikatowe a które popularne i zwyczajne dla np. danego roku/mennicy.
Jego recenzja tutaj: https://poltoraki.blogspot.com/2019/10/literatura-potorakowa-recenzja-katalogu.html
Sprzedawcy - w tym IgorMDL sprzedają półtoraki, które (według nich) są rzadkie/b.rzadkie a w rzeczywistości to są normalne odmiany dla danego typu etc. Więc skoro chce Pan przepłacać za widzimisię sprzedawcy to już tylko Pana wola :) Zagłębiając się w ten nominał powoli od popularesów zacznie Pan wyłapywać te rzeczywiste rzadkości a nie np. "ónikaty" w stylu 1627 z Półkozicem bez miecza ;)

« Ostatnia zmiana: 18 Kwietnia 2020, 12:40:06 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Kwietnia 2020, 14:31:44 »
Jak już modsog wspomniał jeśli faktycznie zdecydowałeś się na półtoraki to przed zaczęciem zakupów tych droższych to przydałoby się ogarnąć kilka rzeczy:

1) to forum wraz z bardzo dużym tematem o półtorakach
2) blog Sławka poltoraki.blogspot.com
3) moja strona na fb https://www.facebook.com/KatalogPoltorakow

no i przydałby sie katalog. Na ten moment są dostępne dwie pozycje książkowe.
4a) Większy, ale wydaje mi się, że trudniejszy i z większą ilością błędów katalog Nieczytajło-Zamiechowski
4b) mniejszy, ale prostszy w obsłudze mój.
Do zdobycia na alledrogo u użytkownika awerso (oba) lub bezpośrednio u mnie (mój).

Wcześniej nie wspominałem o katalogu, żeby nie zostało to uznane za zwykłe naganianie. Teraz trochę zrobię reklamę :) Jeśli zdecyduje się Pan na kupno katalogu to warto się pośpieszyć bo na rynku zostało tylko 9 "menniczych" sztuk (no dobra nie wiem jak ze sklepami, które kupiły po 5 sztuk, ale myślę, że już też ich nie mają) - 7 u awerso i 2 u mnie.   
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

fulgator

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Kwietnia 2020, 14:36:04 »
Bardzo dziękuje za merytoryczne wypowiedzi. Wychodzę z założenia, że lepiej posłuchać doświadczonych kolekcjonerów niż ulegać emocjom i licytować za wszelką cene przewartościowane walory. Najpierw zainwestuje w wiedzę i jak doradza modsog rozpocznę kolekcje od popularnych monet, ale w dobrym stanie. Kusi mnie, żeby coś z Ukrainy zakupić. Większy wybór, rzadsze odmiany, ale ryzyko i brak pewności co do legalności zakupu trochę zniechęcają. Z jednej strony, jak wspomniał rubinowakrew,do Polski za monetę poniżej pewnej kwoty nie trzeba płacic cła i vatu, ale przepisy ukraińskie zabraniają sprzedaży takich monet. Brakuje mi doświadczenia, więc posłucham i popatrzę na Polskie oferty.
Czy jest jakiś poradnik jak rozpoznać fals połtoraka od oryginału? Czy można bazować na danych zawartych na stronie Fortress? Jaką bazę wiedzy polecacie? 

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Kwietnia 2020, 14:39:57 »
najważniejsze źródła wiedzy masz post wyżej.
ma fortress bym nie polegał.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

fulgator

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Kwietnia 2020, 15:07:50 »
Katalog sobie na pewno sprawię :)  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy tworząc kolekcję w świetle obowiązującego prawa każde nabycie  monety trzeba dokumentować paragonem lub fakturą? Co z zakupionymi monetami niegdyś 40 lat temu np na targu staroci lub odziedziczonymi po ojcu?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Kwietnia 2020, 16:16:43 »
Niby nie trzeba (dopóki nie udowodni sie czyjejś winy ...)
ale lepiej papierki trzymać.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

burgund

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 13
  • Zainteresowania: Monety II RP
Odp: Monety z aukcji allegro
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwietnia 2020, 12:42:34 »
to forum wraz z bardzo dużym tematem o półtorakach

Swoją drogą przydałaby się aktualizacja, część zdjęć niestety już wygasła.
Ja... ja nie.

 

R E K L A M A
aukcja monet