Aktualności:

• 23 Październik 2020, 07:05:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: V aukcja RDA - falsyfikaty monet carskiej Rosji - dyskusja o sposobie wypowiedzi  (Przeczytany 504 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

• Gość
Ja odpowiem raz i jedyny kol. arcze - na tym forum funkcjonuję od kilku lat i wiem doskonale czym zajmuje się to gremium, jeśli Pan zresztą prześledzi cokolwiek więcej niż wątki aukcyjne to zobaczy Pan że też mam w tym swój wkład. Moja uwaga odnośnie pisania do Domów Aukcyjnych nie odnosi się do tego by nie pisać na forach - odnosi się do tego, że niegdyś nikt (ze mną włącznie) nie miał problemu by pisać merytorycznie z podaniem czemu tak a nie inaczej uważa do domów aukcyjnych. Oczywiście - efekty były różne, ale jeśli ktoś uważa że pracownicy Domów Aukcyjnych nie mają co robić tylko wchodzić na fora internetowe i się zastanawiać czy osoba czerwonym rozstrzelonym drukiem pisząca przy czymś "fals" bez podania jakiegokolwiek za tym argumentu ma rację czy nie, to odpowiedź jest prosta - mamy wszyscy co robić i tylko od naszej dobrej woli zależy szukać tego typu informacji i uwag i się do nich odnosić.

Gdyby jak inni koledzy, (których uwagi zostały nb. od razu uwzględnione) podał Pan jakiekolwiek merytoryczne argumenty, czy choćby jak w tym poście zdjęcia, to mielibyśmy pole do dyskusji, a tak wybaczy Pan ale dla mnie zachowanie z Pana strony jest niepoważne i sprowadza się do "wiem, ale nie powiem"... po czym już po aukcji wyskakuje Pan ze swoimi rewelacjami.

Jedyne pytanie jakie się nasuwa to jaki cel ma takie zagranie, bo na pewno nie ochronę kogokolwiek. I tyle z mojej strony w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2020, 08:41:19 wysłana przez qcho »

DzikiZdeb

• Gaduła
Odp: V aukcja RDA - falsyfikaty monet carskiej Rosji
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2020, 11:48:35 »
Gdyby (...) podał Pan jakiekolwiek merytoryczne argumenty
Panie Tomaszu, jeśli chce się Pan zająć na poważnie handlem monetami, musi Pan wziąć pod uwagę istnienie osób, które są naprawdę wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie numizmatyki, a które nie zawsze będą miały siły, czas i ochotę dokładnie uzasadniać swoje zdanie. Zgromadzenie informacji, kto i w jakim zakresie jest takim specjalistą jest cenną wiedzą, którą profesjonalne domy aukcyjne potrafią dobrze wykorzystać. Pan Arcze jest jedną z takich osób, udziela się na internetowych forach numizmatycznych odkąd powstały, czyli co najmniej od dwudziestu lat i nie kojarzę sytuacji, by kiedykolwiek w temacie carskiej Rosji się pomylił.

Radzę ostudzić emocję i uczyć się, bo jest od kogo.

fiodor

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2020, 12:13:01 »
Pracownicy domów aukcyjnych mają obowiązek oferowania nabywcom oryginalnych monet. Powinni także znać się na monetach i nieustannie poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Jeżeli nie znają się na konkretnym okresie, mennicach, to powinni korzystać z usług ekspertów. To może odciążyć ich w innych obowiązkach, które wykonują i dać pewnność, że nie wystawią falsyfikatów. Pan arcze jest specjalistą od tego rodzaju monet i jeżeli stwierdza, że dana moneta lub monety są fałszerstwem, to powinno się z nim skonsultować w tym zakresie. Wtedy dom aukcyjny będzie miał pewność, że nie wprowadzi w błąd nabywcy.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2020, 14:25:34 »
1. Pan Arcze jest autorytetem, jeśli idzie o miedziaki carskiej Rosji. Jak twierdzi Pan Paweł - praktycznie nieomylnym.

2. Pan Arcze lubi przemawiać z pozycji nieomylnego autorytetu. I to w taki sposób, że można wtedy jedynie dać "ruki po szwam" i krzyknąć "tak toczna!"

Wbrew pozorom, drugie nie musi koniecznie wynikać z pierwszego i chyba dobrze byłoby, gdyby nie wynikało, ponieważ niektórzy ludzie źle na coś takiego reagują i emocje zaczynają wtedy przesłaniać kwestie merytoryczne. Po co więc takie przewidywalne reakcje prowokować? Żeby dopiero potem tych ludzi ostatecznie upokorzyć?

A ludzie tak reagują być może również dlatego, ponieważ widzą, że Pan Arcze w całkiem podobny sposób lubi wypowiadać się także w kwestiach, w których autorytetem raczej nie jest, a już na pewno nie nieomylnym. Ba, w ferworze emocji miewa czasem problemy z elementarną logiką.

P.S. Zaniedbań domów aukcyjnych nic nie usprawiedliwia, bo właśnie za to biorą one swoją marżę, by tych zaniedbań nie było i handel różnił się czymś od bazarowego.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2020, 14:50:38 »
Uuuu! Proponuje Panu Lechowi Stępniewskiemu aby nie szedł dalej tą drogą. Przedmiotem tego wątku są fałszerstwa monet dawnej Rosji, a nie Pan arcze. Do tej pory udawało się na tym forum unikać takich zachowań i niech tak zostanie.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2020, 15:35:39 »
Uuuu! Proponuje Panu Lechowi Stępniewskiemu aby nie szedł dalej tą drogą. Przedmiotem tego wątku są fałszerstwa monet dawnej Rosji, a nie Pan arcze. Do tej pory udawało się na tym forum unikać takich zachowań i niech tak zostanie.

No to popatrzmy:

Krytyce poddałem zarówno pożałowania godną, a licującą jedynie z bazarowym handlem „kreatywność” stosowaną w opisach walorów numizmatycznych

Tchnie z tej wypowiedzi pełna pychy bezczelność i arogancja, wobec czego czuję się zwolnionym z obowiązku dżentelmeńskiego traktowania forumowicza  RDA.

Konia z rzędem temu, kto przy zdrowych zmysłach będąc pojmie tę bełkotliwą odpowiedź.         

Niedostatki warsztatu numizmatycznego stara się zatuszować typowym dla laików „wodolejstwem”, pozostając w błogiej nieświadomości, że porwał się z motyką na słońce.                                                                                                                                                                     

Gdyby jak inni koledzy, (których uwagi zostały nb. od razu uwzględnione) podał Pan jakiekolwiek merytoryczne argumenty, czy choćby jak w tym poście zdjęcia, to mielibyśmy pole do dyskusji, a tak wybaczy Pan ale dla mnie zachowanie z Pana strony jest niepoważne i sprowadza się do "wiem, ale nie powiem"... po czym już po aukcji wyskakuje Pan ze swoimi rewelacjami.

Jedyne pytanie jakie się nasuwa to jaki cel ma takie zagranie, bo na pewno nie ochronę kogokolwiek. I tyle z mojej strony w tym temacie.

Pan Arcze jest jedną z takich osób, udziela się na internetowych forach numizmatycznych odkąd powstały, czyli co najmniej od dwudziestu lat i nie kojarzę sytuacji, by kiedykolwiek w temacie carskiej Rosji się pomylił.

Pan arcze jest specjalistą od tego rodzaju monet i jeżeli stwierdza, że dana moneta lub monety są fałszerstwem, to powinno się z nim skonsultować w tym zakresie.

Naprawdę wszystko to było wyłącznie o monetach? Nie może być! I nic tam dotąd nie było o Panu Arcze? To dopiero ja tak zacząłem? Ależ przecież nawet sam Pan Arcze pisał o sobie: co zrobił i co będzie robił, co myśli o innych etc.

Proponuję Panu Zdzichowi czytać uważnie wątek, który komentuje.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2020, 21:36:18 wysłana przez cancan62 »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2020, 15:58:01 »
Proponuję następujące rozwiązanie:
1. Kolega arcze rozdzieli swój wpis na dwie części: numizmatyczną i tę dotyczącą reakcji RDA.

Nie da się. Owszem, jest tu też o monetach, ale równorzędnym celem tego wątku jest efektowne upokorzenie RDA.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maj 2020, 16:48:52 »
Panowie,
Proszę o powagę.
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

zmeczony

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Maj 2020, 16:54:07 »
ale równorzędnym celem tego wątku jest efektowne upokorzenie RDA.

Jednak to RDA upokorzyło kolegę arcze zarówno w poprzednim wątku jak i w tym. Kolega arcze jasno na początku tego wątku określił że był gotów na merytoryczną polemikę z domem aukcyjnym RDA ale zarzucono mu przyczepienie się bez zasady i chęć zabłyśnięcia w internecie...
To nie kolega arcze sprzedawał monetę i nie na jego barkach spoczywało wyjaśnienie czy jest falsyfikatem. To RDA powinien nawiązać kontakt z kolegą arcze żeby rozwiać wszelkie wątpliwości (no chyba że osoby te uważają się za nieomylne) a nie atakować lub nawet próbować ośmieszyć jak miało to miejsce w wypowiedzi Pana TomekP.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Maj 2020, 17:06:37 »
Jednak to RDA upokorzyło kolegę arcze zarówno w poprzednim wątku jak i w tym.

Czy ja usprawiedliwiam RDA? Chyba jasno napisałem, co myślę o zaniedbaniach domów aukcyjnych.

Ale kolega Arcze postanowił odpłacić pięknym za nadobne, więc nie bądźmy hipokrytami i nie udawajmy, że jest to ściśle numizmatyczny wątek zawierający wyłącznie merytoryczne uwagi o monetach.

Najzabawniejsze, że osoby piszące "Uuuu!" albo "gdzie uderzą tam się Pan Lech musi odezwać" (niezwykle merytoryczne uwagi!) nawet nie zauważają, że mój ewentualny grzeszek personalnych uwag (jednak - jak pokazałem - od początku w tym wątku obficie obecnych) śmiało przelicytowują z nawiązką  ;)

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Maj 2020, 17:52:04 »
Najzabawniejsze, że osoby piszące "Uuuu!" albo "gdzie uderzą tam się Pan Lech musi odezwać" (niezwykle merytoryczne uwagi!) nawet nie zauważają, że mój ewentualny grzeszek personalnych uwag (jednak - jak pokazałem - od początku w tym wątku obficie obecnych) śmiało przelicytowują z nawiązką  ;)
Grzecznie Pana poprosiłem aby nie brnął Pan dalej w te osobiste wycieczki, bo przecież w Pana poście nie było nic merytorycznego. Ale widzę, że nie dotarło. Proponuję aby moderator wszystkie posty po kol.fiodorze wywalił w kosmos, bo tylko zamulają wątek i przynoszą wstyd temu forum.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Maj 2020, 18:37:24 »
Ale widzę, że nie dotarło. Proponuję aby moderator wszystkie posty po kol.fiodorze wywalił w kosmos, bo tylko zamulają wątek i przynoszą wstyd temu forum.

Nie, nie dotarło.

Może dotrze, jeśli Pan teraz będzie miał odwagę otwarcie napisać, że te cytaty, które przytoczyłem z postów wcześniejszych, NIE zamulają wątku, ponieważ pomagają merytorycznie rozstrzygnąć kwestię fałszywości zaprezentowanych tu monet.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Maj 2020, 18:47:38 »
Do tych, którzy nie zrozumieli (albo wolą udawać, że nie zrozumieli).

Pan Arcze mógł na początku swego postu zacytować różne niemerytoryczne przytyki i prztyczki, których doświadczył od RDA, po czym napisać:

"Ale ja na tym poziomie dyskutować nie będę, więc chciałem tylko zauważyć, że..." - i tu spokojnie wyliczyć wszystkie merytoryczne argumenty świadczące o fałszywości prezentowanych monet.

Mógł to uczynić tym łatwiej, że jest specjalistą i merytorycznych argumentów mu nie brakuje.

Świadomie jednak wybrał inną drogę ("będę walił obuchem w łeb") i merytoryczne argumenty poprzeplatał rozmaitymi wycieczkami osobistymi. Same zaś merytoryczne argumenty przedstawił tak, by swoich przeciwników jak najdotkliwiej upokorzyć.

Moim zdaniem jest to strategia błędna i psująca obyczaje. Ale - jak widać - dla niektórych to nie jest problem. Problemem staje się dopiero głośne mówienie o tym.

qcho

• Administrator
  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Maj 2020, 19:07:54 »
Drodzy użytkownicy.

Wyłapywanie falsów aukcyjnych ponosi za sobą spore konsekwencje. Napisanie kilku słów na ten temat na forum nie załatwia sprawy - nawet jeśli wydaje się nam, że wszyscy powinny to wiedzieć, to proszę uwierzyć tak nie jest. Napewno nie dla każdego jak również nie aukcjonerów wszystko jest oczywiste.

Jeśli już wyłapujemy podejrzane okazy i chcemy uchronić innych przed zakupem podejrzanej monety to musimy przedstawić wszystkie znane nam dowody potwierdzające ten fakt i to przed rozpoczęciem aukcji a nie po zakończeniu ( jeśli już wcześniej o tym pisaliśmy ).

Nasza wiedza to nasz atut ale też odpowiedzialność - musimy o tym pamiętać.

Dobrym zwyczajem  jest mail bezpośrednio do firmy - taka forma komunikacji jest przyjęta na całym świecie i stanowi podstawę do dalszej ewentualnej oceny firmy co do zajęcia stanowiska w danej kwestii. 

Dyskusja na forum jest dla nas - użytkowników i MUSI być toczona we wzajemnym poszanowaniu i traktowaniu każdego z użytkowników bez uprzedzeń.

Wiele firm w ogóle nie komentuje naszych postów i wychodzi na tym lepiej. Uszanujmy, że są firmy podejmujące polemikę i w wielu przypadkach zdejmują podejrzane okazy.
jarek

modsog

• Gaduła
    • Blog o półtorakach
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Maj 2020, 20:16:48 »
Dobra Panowie dajcie sobie spokój i nie bijcie przysłowiowej piany. Temat został założony przez jedną osobę - w celu napiętnowania falsów i chociaż temat jest mi obcy - ufam w wiedzę kol. Arcze zwłaszcza po przytoczeniu jego "rekomendacji" przez kilku forumowiczów.
Jak i jeśli ustosunkuje się do tego RDA to pozostaje nam czekać. TomekP jeśli jest pracownikiem RDA (choć tego nie wiem, bo ostatnio pamiętam, że "udzielał" się odnośnie którejś aukcji GNDM w dziale z półtorakami) to i tak jego post nic tu nie wnosi.
Posty pozostałych osób po jego wypowiedzi (lub razem z nią jeśio nie jest powiązany z RDA) można chyba usunąć/przerzucić do wątku tyczącego V aukcji RDA (najlepiej z odnośnikiem do postu kol. Arcze) bo pojawiły się tu pewne elementy siejące ferment. Skoro jest dział o falsach to niech taki pozostanie bez wycieczek osobistych jakie tu niektórzy lubią prowadzić.
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2020, 20:28:44 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

R E K L A M A
aukcja monet