Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:27:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niemcy Otton i Adelajda Denar 983-991 st. 3+, który okazał się denarem krzyżowym  (Przeczytany 4388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Dzień Dobry

Dziś do mnie przyszła pierwsza w życiu zakupiona moneta na aukcji.
Jest nią jak w tytule denar Ottona i Adelajdy.
Poniżej wklejam opis z aukcji :

Awers: świątynia, wokół legenda: ATEAHL;

Rewers: Krzyż, w którego ramionach ODDO, wokół legenda DI GRA REX;
Dość dobrze zachowany detal w części centralnej. Moneta niedobita.
Stan zachowania 3+, patyna, nalot.
Literatura: Hatz typ III
Srebro
Średnica: 17,5 mm.
Waga: 1,24 g.


Niestety nie jestem pewien czy opis się zgadza.

Moje pytania brzmią : czy brak ODDO przy krzyżu na mojej monecie (patrz foto) to efekt niedobicia ?
czy to może całkiem inna moneta ?

Niestety nie mam dostępu katalogu Hatz, fotografie monet jakie do tej pory znalazłem w internecie dotyczące typu III znalazłem na kilku akcjach, oraz w dokumencie pobranym : https://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:329792/FULLTEXT01.pdf

Nie widziałem takiej samej monety (porównuje kapliczki)

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2020, 07:45:45 wysłana przez JINXzwierzak »

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Niemcy Otton i Adelajda Denar 983-991 st. 3+
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maja 2020, 16:16:03 »
Witam!
To raczej denar krzyżowy typ II,magdeburski, z pierwszej połowy XI w.

Pozdrawiam,

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Niemcy Otton i Adelajda Denar 983-991 st. 3+
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maja 2020, 13:28:09 »
Dziękuję za odpowiedź i wyznaczenie kierunku poszukiwań.
W tablicach Mariana Gumowskiego znalezionych na stronie denary.pl jest kilka podobnych denarów do mojego.
Niestety z powodu stanu mojej monety nie jestem w stanie definitywnie stwierdzić, który typ posiadam.
W załączniku przesyłam screen tablic z wybranymi dwoma typami.
Czy to jeden z nich czy niestety nie da się tego stwierdzić jednoznacznie ?

PS
W każdym razie, jaki to nie byłby typ monety, fakt posiadania 1000 letniej monety i to za kwotę około 50 PLN jest naprawdę fascynujący  :)

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Witam

Szanowni forumowicze. Denar miał wyraźną rysę i niestety przełamał się podczas próby czyszczenia. W załączniku fotografie przełamania/przekroju monety. Fotografie wykonane najtańszym mikroskopem USB x1600.

Pozdrawiam

Michał

Wysłane z mojego moto e(6) plus przy użyciu Tapatalka


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Witam

Szanowni forumowicze. Denar miał wyraźną rysę i niestety przełamał się podczas próby czyszczenia.


A po co go było czyścić skoro wyglądał ok?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Wrzuciłem go do oliwki i po kilku dniach przetarłem ściereczką. I wtedy się podzielił. Mea culpa. Lepiej uczyć się na cudzych błędach, lecz czasem zdarza się uczyć na swojej głupocie.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego moto e(6) plus przy użyciu Tapatalka


zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
I wtedy się podzielił.
Ciekawe, bo nie wiedziałem, że monety same się dzielą. Szlag mnie trafia jak widzę co niektórzy z monetami wyrabiają. Moneta ładnie zachowana, w oryginalnej patynie i rączki swędzą, bo się nie błyszczy. Pokolenie wychowane przez sprzedawców monet. Typowa estetyka sroki.
Oliwka, to artykuł spożywczy i służy do jedzenia, a nie do czyszczenia monet. Tak jak olej i masło ze starości jełczeje i śmierdzi.
Zniszczyłeś zabytek o 1000 letniej historii. Takie postępowanie jest doskonałym argumentem dla archeologów sprzeciwiających się poszukiwaniom zabytków przez amatorów. Szkoda gadać :o
Pozdrawiam. zdzicho

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Zniszczyłeś zabytek o 1000 letniej historii. Takie postępowanie jest doskonałym argumentem dla archeologów sprzeciwiających się poszukiwaniom zabytków przez amatorów. Szkoda gadać :o
[/quote]

Znowu źli poszukiwacze,kol.JINXzwierzak napisał że kupił.
Co do czyszczenia zgadzam się z przedmówcami.
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2021, 10:49:30 wysłana przez pablo77 »

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Przepraszam

Wysłane z mojego moto e(6) plus przy użyciu Tapatalka


modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
No już, już... kolega po raz pierwszy kupił (nie znalazł, bo zaraz przypałęta się tu jakiś posterunkowy Kulson i będzie niuchał, że ktoś niszczy stanowisko archeologiczne!) i zepsuł. Nauczy się na przyszłość, że nie czyści się monet a jeśli już to robi się to umiejętnie. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Więcej szkody właśnie robią sprzedawcy najpierw pucując XXX-letnie monety do gołej blachy i wmawiając, że jest mennicza.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Kolego JINXzwierzak tu nie ma za co przepraszać, na pierwszym zdjęciu widać wyraźne przełamanie, ta moneta musiała pęknąć. Dzięki temu masz kolego szansę wyciągnąć naukę na przyszłość.

1. Dobrze oglądać zdjęcia przed zakupem.
2. Dobrze oglądać monetę kiedy już ma się ją w rękach, na poczcie różne rzeczy się dzieją, sam pamiętam jak przyszły mi monety a jedna z nich miała pecha znajdować się idealnie w miejscu gdzie przywalono pieczątkę na kopercie i wyciągnąłem ją już w kawałkach.

Pozdrawiam Michał

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Wykonałem fotografie przekroju mając nadzieję iż kogoś zainteresuje struktura wewnętrzna denara krzyżowego.

Monet czyścić juz nie mam ochoty .... narazie

Pozdrawiam

Michał

Wysłane z mojego moto e(6) plus przy użyciu Tapatalka


zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Zniszczyłeś zabytek o 1000 letniej historii. Takie postępowanie jest doskonałym argumentem dla archeologów sprzeciwiających się poszukiwaniom zabytków przez amatorów. Szkoda gadać :o

Znowu źli poszukiwacze,kol.JINXzwierzak napisał że kupił.
Co do czyszczenia zgadzam się z przedmówcami.
[/quote]
 Proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że autor wątku jest poszukiwaczem. Wielokrotnie podkreślałem olbrzymi wkład poszukiwaczy w rozwój numizmatyki. Z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że wielu z nich przez brak wiedzy bezpowrotnie niszczy setki, a może i więcej monet. Zapraszam na fora poszukiwaczy gdzie można zobaczyć zdjęcia monet i innych zabytków zniszczonych przez nieudolne prostowanie. Poczyta Pan o cudownych metodach czyszczenia monet dremelem, papierem ściernym, pastą do zębów, tą cholerną oliwką, kwaskiem cytrynowym, chemią do sanitariatów, olejem napędowym, benzyną i innymi wynalazkami. Płukanie monet ze słabego srebra w kwasie, amoniaku, płynach do srebra wysokiej próby i późniejsze zdziwienie, że moneta ma kolor miedzi. Przecieranie monety oblepionej ziemią palcami i zdziwienie, że jest porysowana itd itp.
Od lat postuluję aby uzyskanie pozwolenia na poszukiwania poprzedzone było obowiązkowym szkoleniem  na temat postępowania ze znalezionymi zabytkami. Z tego co wiem od pewnego czasu takie szkolenia organizuje PZE, ale to kropla w morzu potrzeb
Pozdrawiam. zdzicho

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Znam temat bardzo dobrze.A wie Pan ile zabytków wyczyszczonych do "gołej blachy" przez "profesjonalnych  konserwatorów" znajduje się w muzeach?
Co do samego czyszczenia każdy kto kiedykolwiek czyścił monety (profesjonalista czy amator), zepsuł przynajmniej jedną monetę.
Poza tym ,z tego co pamiętam Pan sam swego czasu używał oliwki do czyszczenia boratynek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Sekret konserwatorów:
Monety ? No to szybka kąpiel w Domestosie  !  :D
 
boratynki.jpgNiemcy Otton i Adelajda Denar 983-991 st. 3+, który okazał się denarem krzyżowym
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2021, 13:30:28 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet