Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:49:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RDA E-Aukcja 2  (Przeczytany 8374 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Maja 2020, 00:18:31 »
Panie Dominiku brawo za reakcję! :)

Dodam jeszcze jeden do kolekcji Norberta.

Dziękuję za to zdjęcie. Myślę, że wszystkie opisane pozycje trzeba dodatkowo zamieścić w wątku o falsach trojaków.

Jesli chodzi o tego 1581 - to oczywiście znany i przyśpieszający bicie serca trojak. Zwraca na siebie uwagę ciekawym popiersiem z mała głową i napisem otokowym na awersie, który, co bardzo rzadkie, nie jest przerwany w żadnym miejscu popiersiem.

Istnieją dwie odmiany napisowe: z napisem D G REX  - inny egzemplarz z tego samego stempla:
image02951.jpgRDA E-Aukcja 2


I drugi z napisem  D L STEPHAN

1146a.jpgRDA E-Aukcja 2



Dziękuję Jarku (w poprzednim poście pomyliłem imię, przepraszam)

Rozumiem Ciebie, bo chociaż nigdy nie interesowała mnie mennica olkuska. To jednak ten trojak poprzez swoje niuansiki tej odmiennie rozłożonej legendy awersu również sprawia, że chciałoby się zdobyć taką monetę ;) Nowy właściciel na pewno będzie miał niezwykle ciekawego i ładnego trojaka.
Norbert

TomekP

  • Gość
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Maja 2020, 08:30:03 »
Trojak faktycznie do wycofania, co nastąpi jak tylko skończę śniadanie ;)

Co do uwagi Pana Pawła o błędach przy opisach ortów - pańskie uwagi zostaną uwzględnione, z tym że nie jest to zmiana błędów a jedynie "update" na nowsze atrybucję :) bo wychodząc z założenia że jest to błąd, błędem byłoby na wielu aukcjach korzystanie z różnych wydań chociażby Ivanauskasa czy Huletskiego :)


PS. Jacku - jeśli za pracę na zlecenie uważasz wyłapanie 0,002% pozycji które wzbudzają wątpliwości to chętnie się dowiem gdzie można tak przyjemnie pracować :) wbrew temu co możesz myśleć nie bierzemy wszystkiego jak leci, tylko przy tej aukcji odrzuciliśmy około 100 pozycji, ale przy takim natłoku materiału czynnik ludzki np ja bywa zawodny...

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Maja 2020, 10:40:56 »
Co do uwagi Pana Pawła o błędach przy opisach ortów - pańskie uwagi zostaną uwzględnione, z tym że nie jest to zmiana błędów a jedynie "update" na nowsze atrybucję :) bo wychodząc z założenia że jest to błąd, błędem byłoby na wielu aukcjach korzystanie z różnych wydań chociażby Ivanauskasa czy Huletskiego :)
Panie Tomaszu,

Według mnie nie byłoby żadnego problemu gdybyście zaznaczyli w opisie pozycji, którego wydania katalogu dotyczy odnośnik. Tym bardziej, że we wcześniejszych aukcjach korzystaliście z wydania najnowszego (najnowszego - dostępnego). Skłonny jestem zgodzić się, że nie jest to błąd, jednak przyznać Pan musi, że opis taki w błąd wprowadzić może.

Pozdrawiam,
Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Maja 2020, 13:14:25 »
PS. Jacku - jeśli za pracę na zlecenie uważasz wyłapanie 0,002% pozycji które wzbudzają wątpliwości to chętnie się dowiem gdzie można tak przyjemnie pracować :) wbrew temu co możesz myśleć nie bierzemy wszystkiego jak leci, tylko przy tej aukcji odrzuciliśmy około 100 pozycji, ale przy takim natłoku materiału czynnik ludzki np ja bywa zawodny...
Tomku,
Cała przyjemność po mojej stronie.
Rozumiem, że przygotowanie aukcji to ogromna praca, chciałbym jednak coś lepiej zrozumieć. Jeśli te trzy zidentyfikowane tu monety to 0,002%, czyli 0,00002 wszystkich pozycji, to ile ich było? 150 tysięcy?
Jeśli to nie tajemnica, mógłbyś podać kilka statystyk, żeby każdy mógł zrozumieć jak tytaniczna jest to praca?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Maja 2020, 14:05:25 »
Jeszcze to:
https://onebid.pl/pl/auction/1290/lot/434/zygmunt-iii-waza-denar-1623-lobzenica
Zdaje się, że to ternar poznański.

Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Maja 2020, 16:45:29 »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Maja 2020, 18:14:33 »
Ma Pan rację. Swoją drogą jak wygląda sprawa ozdobników na awersie obok korony, częściej są to kropki czy rozety?

Pozdrawiam,
Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Maja 2020, 21:27:06 »
Mam prośbę do bardziej obeznanych z Panów, proszę o opinie, dziwnie wygląda ten wizerunek Zygmunta czy jestem przewrażliwiony?:
https://onebid.pl/pl/auction/1290/lot/298/zygmunt-iii-waza-trojak-1592-malbork
Tym bardziej, że na awersie jeszcze, co najmniej jeden, szczegół zwraca uwagę.

Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Maja 2020, 21:29:06 »
Myślę, ze moneta jest dobra.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Maja 2020, 21:56:22 »
Poza wizerunkiem (najwyraźniej przewrażliwienie), czy ten element może powstać w procesie tłoczenia?

Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Maja 2020, 21:54:02 »
Mam prośbę do bardziej obeznanych z Panów, proszę o opinie, dziwnie wygląda ten wizerunek Zygmunta czy jestem przewrażliwiony?:
https://onebid.pl/pl/auction/1290/lot/298/zygmunt-iii-waza-trojak-1592-malbork
Tym bardziej, że na awersie jeszcze, co najmniej jeden, szczegół zwraca uwagę.

Paweł
Poza wizerunkiem (najwyraźniej przewrażliwienie), czy ten element może powstać w procesie tłoczenia?

Paweł
Takie wklęsłe ślady czasami można zaobserwować na trojakach malborskich z tej samej pary stempli co omawiana moneta (posiadam parę egzemplarzy z podobnymi anomaliami, do których oryginalności mam pewność). Trojak raczej jest dobry, ale już zdjęcia monety pozostawią wiele do życzenia... są fatalnie wykonane, przepalone i uwypuklają jej wady, przedstawiając obraz tła w sposób nienaturalny. Jestem bardzo zaskoczony, że mimo zdjęć tak niskiej jakości trojak uzyskała całkiem dobrą cenę, jak za taki stan zachowana. Ponadto stan monety moim zdaniem jest delikatnie przesadzony, jak doskonale widać trojak był dość agresywnie wypłukany i miejscowo porysowany lub skaleczony.

Do prawidłowej analizy ww. monety zdecydowanie będą potrzebne zdjęcia lepszej jakości, jak i parametry monety, tj.: waga i średnica krążka.
   
Marcin

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Maja 2020, 22:13:01 »
Ten trojak ma bardzo kiepskie tło. Mocno przypomina opisywane tu i w innych miejscach odlewy. Mając dużo czasu i cierpliwości należałoby go skonfrontować z egzemplarzami archiwalnymi z all.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Maja 2020, 22:49:56 »
Mnie się nie podoba. Nie dostrzegam nigdzie śladów walcowania, a kształt paru liter mógłby sugerować odlew.
Być może z powodów, które wymienił Marcin, bo wykonanie zdjęć wybitnie nie pomaga w ocenie.
Nie przesądzam jego autentyczności, ale równocześnie nie kupiłbym go.   
Doctrina multiplex, veritas una

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Maja 2020, 23:05:07 »
W pierwszym poście wątku o falsach trojaków podany był link do tej aukcji:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/527-trojak-1592-zygmunt-iii-waza-malbork-pcgs-i7562599181.html#imglayer
Link do strony PCGS w celu zobaczenie zdjęć w większej rozdzielczości:
https://www.pcgs.com/cert/35767304

Jak się okazuje jest to moneta z tej samej partii, co przytoczony przeze mnie w tym wątku trojak z łabędziem. Jako przykład aukcji z allegro. https://www.pcgs.com/cert/35767303


Ten trojak ma bardzo kiepskie tło. Mocno przypomina opisywane tu i w innych miejscach odlewy. Mając dużo czasu i cierpliwości należałoby go skonfrontować z egzemplarzami archiwalnymi z all.

Też zauważyłem to niepokojące podobieństwo, ale zajęty pracą i innymi sprawami, nie poświęciłem zbytniej uwagi na tego trojaka.
Może moneta z e-aukcji RDA to ten sam trojak z allegro. Chociaż mogą też być to dwa inne egzemplarze.
O ile Marcin dobrze ocenił pewne wady, które mogły i są często powielane przy tłoczeniach z tych samych stempli. To już zaznaczone przeze mnie rysy, nie powinny pojawić się na stemplach w takiej ilości. Są to raczej uszkodzenia powstałe już po produkcji.

 
131850608_max.jpgRDA E-Aukcja 2


 
235623_1b.jpgRDA E-Aukcja 2


Jeśli ktoś znajdzie podobnego trojaka, to warto wstawić.

Natomiast niezależnie od tego, czy to jest ta sama moneta, duże wątpliwości wzbudza to, że trojak pochodzi z "serii" monet wysłanych do gradingu, z których kilka było udowodnionymi falsyfikatami.

Norbert

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: RDA E-Aukcja 2
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Maja 2020, 23:17:37 »
Natomiast niezależnie od tego, czy to jest ta sama moneta, duże wątpliwości wzbudza to, że trojak pochodzi z "serii" monet wysłanych do gradingu, z których kilka było udowodnionymi falsyfikatami.
Dziękuję Norbercie za dodanie dodatkowych zdjęć i linków do aukcji. Właśnie to należy przede wszystkim wykluczyć, czy czasem nie jest to ta sama moneta. Poniżej jeszcze jeden przykład fałszerstwa z tej samej serii. Tym razem trojak z ostatniej aukcji Niemczyka... bez wątpienia to fałszywa moneta wykonana metodą odlewu, na dodatek bardzo przypomina sprzedanego trojaka.
https://aukcjamonet.pl/product/28445/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1592-malbork-ngc-unc
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet