Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 10:10:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dyskusje o medalierstwie  (Przeczytany 18095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Dyskusje o medalierstwie
« dnia: 17 Stycznia 2010, 21:52:02 »
Zainspirowany przez Ryśka, postanowiłem założyć wątek, w którym będzie się dyskutować o medalierstwie.

Gdy mówi się o numizmatyce, wymienia się również sfragistykę (nauka o pieczęciach), falerystykę (o oznaczeniach) i medalierstwo. Te trzy dziedziny nauki są obok numizmatyki i traktowane są jako uboższe rodzeństwo numizmatyki. Szczególnie medalierstwo cieszy się - mam wrażenie - najmniejszą estymą.

Medalierstwo? Za wikipedią podaję:
Medalierstwo jest dziedziną sztuki dekoracyjnej (rzemiosłem artystycznym), którą umieścić można pomiędzy numizmatyką, a złotnictwem i sztukami pięknymi; rzadko niestety docenianą i pomijaną przez znawców sztuki. W przedstawieniach dominują wyobrażenia osób, zdarzeń, napisy, niektóre z nich znane są nam jedynie z rysunków lub zdjęć ponieważ zostały skradzione lub zaginęły. Forma medali współczesnych uległa zmianie i wciąż jest eksplorowana i na nowo poznawana. Są to dzieła sztuki małej wielkości, okrągłe lub wieloboczne w niektórych wypadkach, jednostronne lub dwustronne (posiadają tzw. awers i rewers; przedstawienia władców umieszczane były najczęściej na awersach), osiągające maksimum 5 – 20 centymetrów średnicy, nazywane bywają często medalikami (ich odmianą są żetony, sztony i marki; bardzo cienkie i małe), plakietami, plakietkami, medalionami (są większe niż medale i mogą być wykonane w innych materiałach np. kamień, stiuk) lub odznakami (trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych wypadkach trudne jest rozróżnienie czym tak właściwie jest dany obiekt, wynika to z miernego zainteresowania naukowców tą dziedziną).

A więc medalierstwo to dziedzina sztuki, numizmatyka zaś jest raczej nauką pomocniczą historii - to istotna różnica!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Stycznia 2010, 21:59:22 »
Dla zainteresowanych medalierstwem informuję, że nakładem Warszawskiego Towarzystwa Numizmatycznego ukazał się reprint książki medali dr. Rewolińskiego:
http://www.wtn.org.pl/pubs_others.php - koszt 30 zł.

Ponadto w ramach spotkań WTN 4 marca 2010 roku będzie spotkanie z Panią Ewą Olszewską-Borys:
Ewa Olszewska-Borys, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1960-1966. W 1974 roku otrzymała stypendium rządu francuskiego, co pozwoliło jej udoskonalić technikę ręcznego grawerowania negatywowych matryc w stali.

Niezależną twórczość medalierską uprawia nieprzerwanie od 1965 roku. W swojej pracowni w Warszawie rzeźbi i odlewa w brązie unikalne medale.

Od 1974 roku współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim jako projektant monet obiegowych i kolekcjonerskich. Spośród przeszło 50 zrealizowanych projektów na uwagę zasługują prace: Maria Skłodowska-Curie (moneta srebrna 1974), 150 rocznica Teatru Narodowego w Warszawie (moneta obiegowa 1983), 20 rocznica Pontyfikatu Jana Pawła II (moneta złota, srebrna 1999). Jest autorką monet dwuzłotowych z serii "Historyczne miasta w Polsce".

W 1997 roku z wyboru Królowej Belgów Paoli, została autorką medalu upamiętniającego jubileusz 60-lecia monarchii. Wykonawcą medali bitych, projektowanych przez Ewę Olszewską-Borys od 40 lat jest Warszawska Mennica.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

lynx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Stycznia 2010, 22:26:44 »
Mikołaj, popieram założenie nowego wątku, ponieważ warto przybliżyć, tak jak zauważyłeś, tą dziedzinę sztuki - może dlatego zaintrygowało mnie medalierstwo? W sumie w monetach tego też się doszukiwałem...
Dzisiaj już muszę oddalić się od monitora. Dlatego tak na próbę link do galerii innej uznanej postaci - Pani Anny Beaty Wątróbskiej - Wdowiarskiej:
http://medalierstwo.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=26
Pozdrawiam

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Stycznia 2010, 08:36:27 »
... postanowiłem założyć wątek, w którym będzie się dyskutować o medalierstwie.

Bardzo dobry pomysł !
Może warto założyć na naszym forum nie tylko taki wątek, ale nawet taki dział ?

... co o tym sądzi nasz Wielki Admin ?!

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Stycznia 2010, 09:25:55 »
i ja chętnie poczytam wypowiedzi kolegów, sam raczej będę brał udział milczący, bo brak mi wiedzy w tym zakresie, ale poczytać zawsze można :)
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Stycznia 2010, 14:32:33 »
Medalierstwo - ciągle mi chodzi po głowie temat zapoczątkowany wczoraj.
Niewątpliwe jest to temat trudny, bo wymaga zdobycia innej wiedzy niż numizmatyka.
Wchodzimy w kwestie sztuki, a nie historii. Warto zapoznać się z technikami medalierstwa.

Kolekcjonerstwo medali też jest bardzo interesujące:
Pan Władysław Gębczyk prezentuje na przykład medale związane z Gliwicami:
http://www.vladekg.pl/

Warto obejrzeć!

Poniżej strona z twórczością Edwarda i Piotra Gorol:
http://www.pgorol-medalierstwo.pl/
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Stycznia 2010, 14:39:27 »
I jeszcze jedna myśl - mam wrażenie, że właśnie medalierstwu bardziej niż numizmatyce mogą szkodzić te pseudoświecidełka produkowane hurtowo przez MP.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Stycznia 2010, 15:59:54 »
I jeszcze jedna myśl - mam wrażenie, że właśnie medalierstwu bardziej niż numizmatyce mogą szkodzić te pseudoświecidełka produkowane hurtowo przez MP.


Obecny niski poziom artystyczny medali i monet to efekt "komputeryzacji" projektów. Pomysły kreśli się w programie komputerowym który mocno ogranicza wyobraźnie artysty. Dodatkowym minusem są zlecenia na daną monete czy medal realizowane tylko przez jednego projektanta. Takie prace zazwyczaj akceptuje jedna lub kilka osób, a efekty widać gołym okiem :)  Okres PRL-u to tez żande osiągnięcia, graficy pracowali w/g schematu epoki komunizmu, powstawały proste projekty inspirowane wzorcami socjalizmu. Nawet poczet króli powstał na kanwie prac Matejki.

Zupełnie inaczej bywało drzewiej. W okresie międzywojennym zawiązywała się specjana komisja i powoływano konkurs na projekt monety czy medalu. Do konkursu przystępowało kilku uzdolnionych artystów. Potem komisja złożona z kilkunastu specjalistów, artystów, itp z różnych dziedziń, wybierała najtrafniejszy projekt i ten był realizowany. Efetkem tego działania są piękne monety, a jeszcze piękniejsze medale z tamtego okresu.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Stycznia 2010, 16:11:46 »
Wydaje mi się, że zbytnie to jest uogólnienie, chociaż tkwi w nim ziarno prawdy.
Poniżej wklejam medal, a właściwie plakietę Pani Olszewskiej - Borys stworzoną dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w 2003 roku - uważam, że naprawdę warto na to popatrzeć:
Ciekawym medalem jest również ten medal, choć raczej niższej klasy:



Poziom artystyczny jest kwestią ocenną i dyskusyjną (HA!), zmieniają się czasy i techniki wykonania. Nie sposób porównywać budynków użytkowych z 20-lecia do współczesnych - zarówno wtedy, jak i teraz zdarzały się kicze do kwadratu, ale również projekty poprawnie wykonane jak i dzieła.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Stycznia 2010, 16:47:14 »
To jest kolejny wątek - gdzie jest granica między medalem a monetą w czasach epoki kruszcowej, jeśli emitentem był władca?

A co do emisji prywatnych - medale z założenia nie pełnią funkcji płatniczych, mają za zadanie m.in. uczczenia wydarzenia lub osoby oraz tysiące innych ról (nagroda, forma kultu religijnego, itd.) - każdy może go stworzyć (podobnie jak namalować obraz lub bohomaz), ale nie każdy będzie reprezentował artyzm.

A co do medalu TPZN za 1500 postów, to chyba tylko Pan spełnia to wymaganie, ale pewnie, gdyby był za ten wyczyn medal ze złota, to ilość postów i użytkowników na forum liczyłaby miliony ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Stycznia 2010, 17:02:06 »
Cytuj
A co do medalu TPZN za 1500 postów, to chyba tylko Pan spełnia to wymaganie

Jeszcze tylko pan Lech, ale niedługo dołączy do niego nabializm (w tej chwili 1413 postów)
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


lynx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Stycznia 2010, 17:52:21 »
Medale Edwarda i Piotra Goroli, o których wspomniał Mikołaj, bardzo mi przypadły do gustu, a szczególnie medale-plakiety autorstwa syna, które są w tle podanej strony. Niestety, jak do tej pory udało się zdobyć tylko 3 i to w brązie, spośród - jak się nie mylę - serii liczącej 7 szt. Mam pewne wątpliwości odnośnie jednej z nich - z wizerunkiem Św. Floriana, czy stanowi element tej serii. Pozostałe, z wizerunkami naszych władców na awersie, wydawane były przez PTAiN z okazji kolejnych zjazdów od 1985 do 1990 roku. Wiem, że były też w wersji ze srebra. Wszystkie były sygnowane. Poszukuję brakujących: z Władysławem IV Wazą, Stanisławem Leszczyńskim i Zygmuntem II Augustem. Sporo będzie trzeba cierpliwości, ponieważ rzadko pojawiają się na aukcjach, więc można wnosić, że nakłady nie były zbyt duże. Niestety, nie udało mi się dotrzeć do informacji o nakładach tych plakiet. Będę wdzięczny za informacje na ich temat.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2010, 17:58:20 »
Może zwróci się Pan bezpośrednio do Pana Piotra Gorol?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2010, 18:02:46 »
Jak już piszemy o medalach nagrodowych.
W 1931 roku Mennica Warszawska wybiła na zamówienie majora Thomasa C. McDonalda złożone za pośrednictwem polskiej ambasady w Waszyngtonie medal z podobizną Kazimierza Pułaskiego. Medal wybity w pięciu egzemplarzach mjr. McDonald ofiarował Foreign Service School przy Georgetown University w Waszyngtonie pod warunkiem, aby rokrocznie, przez pieć lat, odznaczany był nim student za najlepszą pracę o Polsce. Pierwszy medal otrzymał w roku szkolnym 1932/33 student Josepf G. Smith za pracę o Pomorzu "The Polish Corridor".
Medal sygnowany na awersie J. Avmiller, brąz, 40 mm.
Awers: profil Pułaskiego, GENERAL PVLASKI 1784-1779
Rewers: tarcza do umieszczenia nazwiska laureata, PRESENTED BY THOMAS C. Mc DONALD

Strzałkowski (zdjęcie poniżej, pozycja 645) pisze jednak, że medale te znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Mennicy więc chyba się rozmożyły. Pod numerem 646 notowany jest taki sam medal, lany z brązu o średnicy 220 mm prawdopodobnie w jednym egzemplarzu.

Pozdrawiam,
Krzysiek

lynx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dyskusje o medalierstwie
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Stycznia 2010, 18:17:40 »
Dobry pomysł Mikołaj, ale nie mam adresu ;)
Z medalami jest właśnie ten problem, co napisał Shiver, trudno dotrzeć do wiadomości na temat wielkości emisji, nawet tych ze współczesnych czasów. Problem polega na tym, że niektóre miały zamknięte emisje, a niektóre otwarte i w związku z tym pewne ich ilości bito w różnym czasie.

 

R E K L A M A
aukcja monet