Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:49:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Literatura  (Przeczytany 2550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Literatura
« dnia: 18 Maja 2020, 12:07:39 »
Ogólnie na polskim rynku monety keszowe to temat dość niszowy, zatem ciężko o literaturę, zatem warto dzielić się informacjami wyszperanymi tu i ówdzie na ten temat. Na początek numer kwartalnika bankoteka z ubiegłego roku z artykułami o chińskich monetach w zbiorach Centrum Pieniądza NBP oraz o konserwacji i badaniu np. składu chemicznego tych monet, także historia chińskiego pieniądza papierowego

https://www.cpnbp.pl/__data/assets/pdf_file/0008/235277/bankoteka-17.pdf

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Literatura
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2020, 22:31:44 »
Fajnie, że Kolega toto wyszperał. Mnie takie opracowania osobiście cieszą, natomiast do takich publikacji trzeba podchodzić z pewną rezerwą i traktować je jako bardzo ogólne.

Z treści zawartych w Bankotece nr 17 można np. wywnioskować, że monety Wu Zhu jako pierwsze otrzymały podniesione obrzeże otworu i obrzeże zewnętrzne. Forma z podniesionymi oboma obrzeżami po obu stronach monety - można się zgodzić pojawiła się z Wu Zhu, natomiast podniesione oba obrzeża po stronie awersu (rewers był gładki) posiadały już Ban Liangi przed czasami Cesarstwa w państwie Qin ok. 336-221BC, monety Yi Si Hua w Qi odlewane około roku 279BC, czy np. Yi Hua w Yan ok. 257-222BC. Ale to nie jest duże uchybienie (bardziej niedopowiedzenie) i myślę, że może rzeczywiście, wydawnictwo tego typu nie jest miejscem żeby się mocno z podobnymi szczegółami rozdrabniać.

Razi już mnie natomiast np. stwierdzenie odnośnie inskrypcji na monetach Wu Zhu, mianowicie, że Wu Zhu oznacza „pięć ziaren”. Monety w owych czasach (Wu Zhu, Si Zhu, Ban Liang etc.) oznaczano wg ich wagi. Zhu to 0,65 grama, Ban Liang (pół Lianga) ok. 8 gram itd. Stąd inskrypcja 5 Zhu powinna dla autora być jasna i jednoznaczna, choć w jakiś sposób do wagi autor w treści coś tam nawiązał.

Oczywiście parę innych "kwiatków" jeszcze by się znalazło.

Z drugiej strony błędy były już w katalogu Schjotha 100 lat temu, są  Hartillu obecnie (gdzieś w sieci krążyła ich lista, naprawdę pokaźna) i pewnie wszędzie indziej czegoś można się dopatrzeć... Tak czy inaczej dobrze, że ktoś coś na temat keszówek pokazał.
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2020, 22:33:52 wysłana przez NKOTF »

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Literatura
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maja 2020, 13:46:17 »
Cieszę się, że nam się wątek ożywia, niestety siłą rzeczy na temat keszy jest bardzo mało naszej literatury, ja wciąż bardzo liczę na tę zapowiadaną książkę Bartosza, ale on nawet na blogu jakoś ostatnio zamilkł, ostatni wpis jest z początku lutego. Mam pytanie jeszcze raz o nominały, bo poprzednio była właśnie dyskusja o wadze i to chyba nie do końca zostało powiedziane. Czy o nominale decydowała średnica? Kwestia różnic między np. 1 wen a 2 wen? Jak to wyglądało? Później już, przy napisach na rewersie nominał był zaznaczony "słownie" jak np. w przypadku Xian Feng zongh bao, którą tu wstawiałem, ale wcześniej?

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Literatura
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maja 2020, 16:17:51 »
Cieszę się, że nam się wątek ożywia, niestety siłą rzeczy na temat keszy jest bardzo mało naszej literatury, ja wciąż bardzo liczę na tę zapowiadaną książkę Bartosza, ale on nawet na blogu jakoś ostatnio zamilkł, ostatni wpis jest z początku lutego. Mam pytanie jeszcze raz o nominały, bo poprzednio była właśnie dyskusja o wadze i to chyba nie do końca zostało powiedziane. Czy o nominale decydowała średnica? Kwestia różnic między np. 1 wen a 2 wen? Jak to wyglądało? Później już, przy napisach na rewersie nominał był zaznaczony "słownie" jak np. w przypadku Xian Feng zongh bao, którą tu wstawiałem, ale wcześniej?

odp.: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14817.0.html

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Literatura
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2020, 12:43:56 »
Chwalipost - Moje najnowsze nabytki literaturowe  :)

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Literatura
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2020, 16:38:21 »
Gratuluję zakupu  :) Teraz tylko rozsiąść się wygodnie w fotelu i delektować lekturą.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Literatura
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Czerwca 2020, 11:24:44 »
Zacna lektura :)

Przy okazji - kiedyś przewinął się nam "Cast Chinese Coins" Davida Hartilla, link do erraty (może się komuś przyda):

http://charm.ru/Hartill-Errata.htm


NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Literatura
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Października 2020, 09:56:45 »
Jak zasygnalizował pan Bartosz na swoim blogu w ostatnim wpisie, pomiędzy innymi nowościami wydawniczymi dotyczącymi keszówek, pokazała się nowa pozycja Davida Hartilla "Cast Chinese Amulets".
http://monety-keszowe.blogspot.com/2020/09/aktualnosci.html

Tym razem książka dotyczy nie monet keszowych, a odlewanych chińskich amuletów. Pozycja naprawdę warta uwagi, stąd pozwoliłem sobie skreślić parę słów na jej temat:
https://www.nietylkomonety.pl/david-hartill-cast-chinese-amulets/


NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Literatura
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Października 2020, 12:01:51 »
Jak ktoś ma szmergla na punkcie monet Dynastii Tang, a konkretnie Qian Yuan Zhong Bao, pojawiła się na rynku pozycja właśnie dla niego:
https://www.nietylkomonety.pl/matthew-h-dick-tang-dynasty-qian-yuan-zhong-bao-cash-coins/

(do kupienia na amazonie)


 

R E K L A M A
aukcja monet