Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 13:17:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Antoninian Galliena - błąd, który nie powinien się zdarzyć, a jednak się zdarzył  (Przeczytany 1078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Antoninian Galliena, mennica Antiochia typ RIC 627.
Nie odmówię czytającym  przyjemności z samodzielnej identyfikacji błędu, poważnego błędu, który zapewne szybko został zauważony i w kolejnych stemplach wyeliminowany, a nam współczesnym zostawiając tylko pojedyncze egzemplarze (egzemplarz?) tego numizmatycznego rarytasu.
Życzę miłego powiększania zdjęć i radości z wychwycenia wyjątkowej cechy tej monety
P.S. Gdybym się jednak mylił i moneta jest już znana, to uprzejmie proszę o źródła.
 
gall_av.jpgAntoninian Galliena - błąd, który nie powinien się zdarzyć, a jednak się zdarzył

 
gall_rv.jpgAntoninian Galliena - błąd, który nie powinien się zdarzyć, a jednak się zdarzył

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Witam.
Piękna monetka z błędem, jeśli pańska to gratulacje. Celatorowi zjadło się I w AEQVITAS i wyszło AEQVTAS AVG. Nie znalazłem takiego stempla u Galliena, ale w tych czasach zaginione literki w legendach nie były wielką rzadkością, a na monetach Quietusa i Makrianusa to był nawet standard, więc może ten stemplel został w spadku po któryms z uzurpatorów.
https://www.acsearch.info/search.html?term=+aeqvtas+avg&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=
« Ostatnia zmiana: 18 Maja 2020, 18:49:35 wysłana przez Julek C »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Witam.
Piękna monetka z błędem, jeśli pańska to gratulacje. Celatorowi zjadło się I w AEQVITAS i wyszło AEQVTAS AVG. Nie znalazłem takiego stempla u Galliena, ale w tych czasach zaginione literki w legendach nie były wielką rzadkością, a na monetach Quietusa i Makrianusa to był nawet standard, więc może ten stemplel został w spadku po któryms z uzurpatorów.
https://www.acsearch.info/search.html?term=+aeqvtas+avg&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=
No proszę, co im do głowy przyszło? To dobry trop myślę, nawet jak stempel nie został w spadku, to maniera w głowie przez chwilę mogła pozostać wśród personelu, aż ktoś zwrócił na to uwagę.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
A to świntuchy! Ktoś chyba za to beknął.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Nie znalazłem takiego stempla u Galliena, ale w tych czasach zaginione literki w legendach nie były wielką rzadkością, a na monetach Quietusa i Makrianusa to był nawet standard, więc może ten stemplel został w spadku po któryms z uzurpatorów.
https://www.acsearch.info/search.html?term=+aeqvtas+avg&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=
A to świntuchy! Ktoś chyba za to beknął.
Za Galliena być może, ale patrząc na powyższy link i widząc jak dużo było odmian stempli z tym błędem w emisjach przywołanych uzurpatorów (skupiłem się na Quietusie), to jednak zastanawiam się czy nie było to celowe, na zasadzie szyderstwa czy ironii lub jakiejś propagandy związanej z brzmieniem i znaczeniem tego zniekształconego słowa, gdyż prawdziwe Aequitas, to" (łac. aequĭtās – równość wobec prawa, słuszność, bezstronność) – rzymskie uosobienie równości, równej społecznie sprawiedliwości." Tak tylko dywaguję.
« Ostatnia zmiana: 18 Maja 2020, 22:01:32 wysłana przez Jack »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Ale po polsku brzmi to nadzwyczaj zabawnie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet