Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:47:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC  (Przeczytany 1458 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Witam kolegów,
dawno nie pisałem, ale teraz potrzebuję waszej pomocy, gdyż spotkała mnie taka sytuacja.

Ostatnio brałem udział w aukcji słowackiej firmy MACHO & CHLAPOVIC. Wypełniłem formularz, podałem rekomendacje, zaakceptowali mnie, dali kredyt, wylicytowałem kilka monet, opłaciłem.

Wczoraj dostałem maila, ze pieniądze zaksięgowali, a teraz proszą mnie o przesłanie skanu dowodu osobistego, prawo jazdy czy też paszportu potwierdzającego adres zamieszkania.
Jest to dla mnie co najmniej dziwne, gdyż przy jakichkolwiek podejrzeniach (nawet zgodnie z ich regulaminem) nie powinni mnie dopuścić do aukcji - na logikę - dopuszczając, takowych nie mieli. Druga sprawa - zgodnie z pkt. 7 regulaminu aukcji, po opłaceniu towar należy do mnie. Logiczne, że nie będę tam jechał aby osobiście odebrać, szczególnie, że oferują przesyłki DHLem.

Mam pytanie - spotkał się ktoś z was z takową praktyką (i w takiej kolejności, tzn. po opłaceniu monet) i czy mają prawo to robić?

Osobiście, uważam to za nadużycie i nie mam zamiaru żadnych skanów przesyłać (szczególnie że w dowodzie i prawie jazdy nie ma adresu zamieszkania, a paszportu nie posiadam, stracił ważność, a że poza Unią nie bywam...).

Pozdrawiam, Tomek

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maja 2020, 17:11:39 »
W żadnym wypadku firma nie ma prawa wymagać kopii takich dokumentów. W razie kłopotów z odzyskaniem pieniędzy, bądź monet, na Pana miejscu zgłosiłbym się na policję jako ofiara oszustwa. Doradzałbym też sprawdzić czy nie mieli wycieku listy mailingowej i czy ktoś nie próbuje zdobywać danych klientów podszywając się pod nich. Powtarzam, w żadnym wypadku proszę nie skanować i nie wysyłać swoich dokumentów, chyba że chce Pan spłacać cudze chwilówki...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2020, 20:20:14 »
Miałem z nimi tą samą akcję. Poniżej przedstawiam naszą korespondencję:

Dear Mr Macho,

I claim that there are no regulations that oblige me to send you scan of my personal ID or any other residence document to proceed the shipping, once the invoice was sent to me and paid. If I'm wrong, please provide me with detailed EU and national regulations.

What more, please provide me with information why you sent me GDPR informational clause on 5th December 2019 since you storage and proceeded my personal informations much earlier?

best regards

adw. Julian Skelnik


W odpowiedzi otrzymałem taką wiadomość:

Dear Mr. Skelnik,

you are right, there is no regulation that obliges you to send this scan. Unfortunately, there is regulation that obliges us to get this data from all buyers. You are also right that we should send this request before the moment of sale. Unfortunately, it is very difficult to implement this in auction sale. We receive thousands of prebids and only few percent of these bidders really win some lots. If we ask this data right after the bidder sends his prebid and he refuses to send it, we should cancel his prebid. But that would frustrate the auction.

As we automatically send this email to all sucessful bidders, we will not insist that you send us this document because the value of your invoice is low (in terms of the risk of source of money). In Czech republic, there is no value limit for this, that is the reason why we send it to all bidders.

So we will ship your medal to you regardless you send us your ID or not.

Best regards,
Andrej Macho


Dalszej korespondencji nie prowadziłem, bo w zasadzie streszczała by się do przerzucania własnymi racjami, a sprawa została rozstrzygnięta po mojej myśli.

Być może są jakieś czeskie (tam odbywają się aukcje M&Ch, choć jest to słowacki dom aukcyjny) regulacje dotyczące konieczności uzyskania skanu dowodu przy wysyłce. Jednak intuicja prawnicza mówi mi, że to mało prawdopodobne. Tamten mój zakup dotyczył medalu za 55 euro. Nie sądzę, żeby taka transakcja była istotna z punktu widzenia przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy lub potrzeb utrzymania kursu korony czeskiej :)

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2020, 20:33:45 »
Ja wydałem dużo więcej, ale takie kwoty wydawałem już na innych aukcjach w Europie i nie było żadnych problemów. Raz - Dix Noon Webb chciał ode mnie takie papiery, ale : 1) przed rejestracją, 2) po mojej odmowie okazało się, że wystarczy zarejestrowanie mojej kary kredytowej na ich stronie. Poza tym, z tego co się orientuje, ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy itd. dotyczy kwot powyżej 15 tyś Euro, ale mogę się mylić.
Dziękuję za odpowiedzi. wykorzystam część twojej odpowiedzi, jak nie to skontaktuje się ze swoją adwokat i ew. pójdę na Policję.
Pozdrawiam kolegów... dam znać jak się skończyło... ku ew. przestrodze/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maja 2020, 20:37:07 »
Myślę, że M&Ch jedną nogą chce stać na jakichś standardach, a drugą nogą nie chce denerwować klientów. Dlatego jestem przekonany, że mimo wszystko wyślą paczkę bez dyskusji. Chyba, że rzeczywiście Czesi wprowadzili jakieś nietypowe przepisy.

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maja 2020, 20:47:40 »
U mnie jest inaczej.
Raz, powołali się na dyrektywy Unijne - poprosiłem o wskazanie konkretnych, które dotyczą mnie - czekam na nie.
Dwa powołali się na prawo czeskie, gdzie przy transakcji powyżej 1000E muszą mnie zweryfikować:

Czech national legislation:

– Czech AML act “Zákon č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu” https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-253
- Section 2 subs. 1 letter i) - sets that we are an obliged entity
- Section 7 subs. 1 - sets our obligation to identify the client, should the amount of transaction exceed EUR 1,000.

Problem w tym, że chociaż dostałem jedną fakturę uczestniczyłem w dwóch różnych aukcjach - 'podogowej' (https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=3826) i 'internetowej' (https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=3828).
Ta pierwsza podlegała pod Czechy, druga pod Słowację. Odpisałem panu Macho, że w tej organizowanej przez placówkę Czeską nie przekroczyłem kwoty 1000E, więc prawo to mnie nie dotyczy.

Jutro ma się do mnie odezwać ich prawnik, zapewne z właściwymi przepisami.

No nic, poczekam i dam znać. Jak się mylę - prześlę zdjęcie dowodu, jeżeli nie - dla zasady nie odpuszczę. Pewnie skończy się wtedy na Policji, najwyżej poczekam na zakupione monety dłużej.

Pozdrawiam


Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maja 2020, 20:54:33 »
I jeszcze jedno - zapytałem też dlaczego czekali na moment opłacenia faktury przeze mnie (około tygodnia od zakończenia 2giej aukcji), czemu nie zrobili tego od razu. Również czekam na odpowiedź. Tak czy owak, trochę dziwnie to wszystko dla mnie wygląda.
Swoją drogą, zastanawiam się czy nie żądać ew. zwrotu pieniędzy.
Raz jeszcze, dzięki za zainteresowanie i sugestie, pozdrawiam

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maja 2020, 13:08:16 »
Tak jak patrzę na tą ustawę na szybko, to rzeczywiście istnieje obowiązek identyfikowania nabywcy antyków za cenę powyżej 1.000 euro. (Od tego są oczywiście wyjątki) Rzeczywiście przychylam się do tego, że oba zakupy mogą być odczytane jako jedna transakcja w rozumieniu tej ustawy. Szczególnie jeśli przyjmują pieniądze na rachunek w Czechach.

Ewentualne zastanawiał bym się dlaczego tak późno poprosili o dane. Zgodnie z ustawą identyfikacja jest obowiązkowa najpóźniej w momencie, kiedy staje się oczywiste, że transakcja przekroczy 1.000 euro. Tak więc najpóźniej po wygraniu drugiej licytacji, powinni byli o takie dokumenty poprosić. Pewnie trzeba by także przeczytać całą ustawę, żeby dowiedzieć czy nie łapie się Pan na jakieś wyłączenie lub uproszczoną identyfikację.

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Zadanie skanów dokumentow po opłaconej aukcji MACHO & CHLAPOVIC
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maja 2020, 17:28:27 »
Jednak u mnie zakończyło się wysyłką zdjęć dowodu. Dopatrzyli się, że w aukcji czeskiej przekroczyłem kwotę 1000 Euro (wyleciało mi z głowy, myślałem, że trochę mniej dałem...). Uparli się i zaproponowali mi 3 opcje: wysyłkę dokumentów, okazanie dokumentu za pomocą rozmowy video (co jest sensowne przy jednorazowym zakupie) albo zwrot pieniędzy. Zastanawiałem się chwilę nad tym trzecim, ale stwierdziłem, że nie będę kombinować i wysłałem zdjęcie ID za pomocą ich strony. Ze względu na ich ofertę myślę, że powrócę jeszcze do ich aukcji i nie będę za każdym razem bawił się w rozmowy video.
Pozostaje jedynie niesmak w związku z kolejnością wykonania procedury - tzn. faktem, że poinformowali mnie o tym po otrzymaniu zapłaty, stawiając mnie poniekąd pod ścianą (szkoda m 3 z 4 monet, nawet jak za 2 trochę przepłaciłem). Myślę, że ich to akurat mało rusza :)
ps. do tej pory nie odnieśli się do prośby o wskazanie konkretnych punktów w prawie EU, które by mnie dotyczyły, ale co z tego...

 

R E K L A M A
aukcja monet