Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:42:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020  (Przeczytany 2416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« dnia: 20 Maja 2020, 18:15:04 »
Wiosna w Rzymie to i w Chinach. Zacznę od pochwalenia się trzema monetami które dotarły do mnie dzisiaj - nawiasem mówiąc od naszego for(um)owego kolegi Dariusza M.
1) malutka Huo Quan o nominale 1 wen, nieszczęsnego (dla siebie) i szczęsnego (dla numizmatyków) reformatora monetarnego cesarza/uzurpatora (choć tak pisali o nim ci, którzy zrzucili go z tronu) Wang Manga, panującego w latach 7-23; moneta o wadze 3,14 g i średnicy 23,2 mm numer 9.34 w katalogu Hartilla
2) większa Yuan You tong bao, nominał 2 wen, cesarza Zhe Zonga (1086-1100), z inskrypcją pięknym stylem kursywnym; waga 7,10 g i średnica 29,6 mm, Hartill 16.284
i największa
3) Xi Ning zhong bao, również nominał 2 wen, poprzednika Zhe Zonga, cesarza Shen Zonga (1068-1085); waga 6,68, średnica 31,9 mm, Hartill 16.199
a przy okazji poczta przyniosła również katalog wariantów monet dynastii Północnego Song, autorstwa Normana Gornego (czyli Romana Górnego)  :)
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwca 2020, 08:59:56 wysłana przez yuan you »

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2020, 22:28:44 »
Przyjemne zakupy 😊, a na dodatek dwie monety z trzech zgrały się Koledze z zawartością katalogu (który w całości poświęcony jest Północnej Song - pokazuje to, jak obfite jest mennictwo tej dynastii).

Huo Quan to również wcale nie mały temat (choć moneta niewielka).
Ciekawie o Huo Quan można poczytać na blogu pana Bartosza tutaj:
http://monety-keszowe.blogspot.com/2012/01/huo-quan.html , z jednym jednak małym „ale”.
Monety Huo Quan nie zastąpiły monet Wu Zhu, jak tam podano. Monety Wu Zhu zostały wycofane przez Wang Manga drugą reformą w roku 9 n.e.  (pierwszą przeprowadził jeszcze jako regent w 7 roku, gdzie wprowadził trzy nowe nominały, które były w obiegu razem z Wu Zhu), natomiast Huo Quan pojawiły się w roku 14. Od wycofania Wu Zhu do emisji Huo Quan przewinęło się za Wang Manga jeszcze sporo nominałów.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maja 2020, 23:25:05 »
Przyjemne zakupy 😊, a na dodatek dwie monety z trzech zgrały się Koledze z zawartością katalogu

Nieprzypadkowo - skupiam się w tworzeniu kolekcji na tej epoce  :) Ale Wang Mangiem też nie pogardzam.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Czerwca 2020, 10:46:08 »
Gratuluję nowych nabytków i rozpoczęcia nowego wątku łowieckiego dot. mennictwa chińskiego. Trzymam kciuki, aby stał się on tradycją, jak analogiczne wątki łowieckie w dziale antycznym:)

Być może szczodre opisy monet zachęcą innych do zbierania tego tematu.

A propos, gdzie się takie monety z reguły kupuje? (zakładam że w Polsce jest niewielki wybór). Jaka jest orientacyjna skala fałszerstw tych monet? (duża, mała, średnia itd. w porównaniu
 np. do mennictwa polskiego czy antycznego) Co jest najbardziej interesującego w tym mennictwie?   

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwca 2020, 17:22:33 »
Gratuluję nowych nabytków i rozpoczęcia nowego wątku łowieckiego dot. mennictwa chińskiego. Trzymam kciuki, aby stał się on tradycją, jak analogiczne wątki łowieckie w dziale antycznym:)

Być może szczodre opisy monet zachęcą innych do zbierania tego tematu.

A propos, gdzie się takie monety z reguły kupuje? (zakładam że w Polsce jest niewielki wybór). Jaka jest orientacyjna skala fałszerstw tych monet? (duża, mała, średnia itd. w porównaniu
 np. do mennictwa polskiego czy antycznego) Co jest najbardziej interesującego w tym mennictwie?

Dziękuję i też mam nadzieję, że zasiejemy ziarno :) Nie wiem jak koledzy, ja z polskich źródeł zakupu polecam sklep Dariusza Marzęty, natomiast zdecydowanie łatwiej takowe monety trafić w źródłach zagranicznych. Z tych postarałem się o przeprowadzenie wywiadu co do rzetelności sprzedawców, korzystając z bloga ś. p. Normana (czyli Romana) Górnego:
https://www.blogger.com/profile/01464716558615582279
Norman sporo pisał o fałszerstwach monet keszowych na ebayu, zaczerpnąłem od niego takie dwie zasady:
Pierwszą zasadą przy zakupie przedmiotów kolekcjonerskich w serwisie eBay jest:
„Jeśli sprzedawca ma choć jedną wykrywalną fałszywkę na swojej aukcji, nie kupuj niczego od nich”.
Drugą ich zasadą jest
„Poznaj swojego sprzedawcę”.
Obecnie większość keszy kupuję z:
https://www.numismall.com/acc/home.php
tutaj jeszcze lista zaufanych sprzedawców:
http://chinesecoins.lyq.dk/eBaydealers.html
Oczywiście staram się też konkretne monety weryfikować np. u ekspertów z bazy zeno.ru
Co do ilości fałszerstw - nie wiem jaki jest to procent, może zbieracze z dłuższym stażem mogliby więcej tu powiedzieć. Ja zbieram monety z Północnej dynastii Song - małe nominały - 1,2 wen, tutaj o fałszerstwa raczej trudno, tych monet jest potężna ilość ich cena jest niewielka, fałszowanie raczej się nie opłaca.
W tym mennictwie, jak w każdym innym chyba najciekawsze jest to... co kogo interesuje. Dla mnie rozmaitość tych monet, ich wiek (czasy w których powstały) - zainteresowanie nimi wiąże się u mnie z zainteresowaniem historią Chin.
Tyle ode mnie :)
Pozdrawiam.
Rafał



Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwca 2020, 15:10:05 »
Dziękuję za odpowiedź i trzymam kciuki za rozwój kolekcji!

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2020, 11:29:26 »
Pozwolę sobie napisać jak to wygląda z mojej strony.

A propos, gdzie się takie monety z reguły kupuje? (zakładam że w Polsce jest niewielki wybór). 

Choć nie ma u nas keszowego Eldoado, to jak najbardziej można niemało tego uzbierać po aukcjach w sieci i sklepach internetowych. W stacjonarnych jak się człowiek zapyta o keszówki - raczej patrzą trochę z politowaniem… ale też coś niekiedy się znajdzie. W zeszłym roku widziałem kilkanaście niezłych keszówek na…. Jarmarku Świętojańskim na straganie (oryginały 2 Wen Północna Song ). Na pewno trzeba więcej czasu i cierpliwości niż w innych, bardziej popularnych obszarach numizmatyki, choć chyba wszędzie na coś ciekawszego trzeba czekać dłużej, na coś bardziej popularnego – krócej. 

Jaka jest orientacyjna skala fałszerstw tych monet? (duża, mała, średnia itd. w porównaniu
 np. do mennictwa polskiego czy antycznego)

Fałszerstwa keszówek to plaga. Oczywiście nikt raczej nie fałszuje (bynajmniej nie są to zbyt niebezpieczne fałszerstwa, jeśli już są) monet popularnych i tanich. Natomiast monety rzadsze i droższe – tu jest kłopot. Fałszerstwa potrafią być naprawdę znakomite. Jak kolega Yuan You zauważył, przede wszystkim zaufanie do sprzedawcy.
Szczególnie początkujący, wpadający np. w zachwyt nad dużymi monetami dynastii Qing w dobrej cenie, często stają się właścicielami kolekcji falsyfikatów. Fałszywych monet 50 czy 100 Wen i większych z tej dynastii jest zatrzęsienie.
Problem jest jeszcze w tym, że keszówki to monety odlewane i fałszowane są tą sama techniką, co ułatwia temat fałszerzom, a utrudnia kolekcjonerom.
Inne dynastie oczywiście też fałszowane są na dużą skalę.
Mamy choćby przykład z ostatnią aukcją „matrycy” Wang Manga. Do tego też nikt mnie nie przekona: http://www.e-hobby.com.pl/katalog.php?katalog=4202&towar=52388

Co jest najbardziej interesującego w tym mennictwie?   

Dla mnie? Technologia wytwarzania, tło historyczne, kaligrafia (keszówki to niekiedy małe dzieła chińskiej sztuki kaligrafii), ogromna różnorodność tak podobnych pozornie monet – tak w kolejności przypadkowej…

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpnia 2020, 08:54:49 »
Podpinam celowo tutaj, nie tworząc wątku letniego, lecz traktując tytułową wiosnę symbolicznie zamiast kalendarzowo, z nadzieją że sezon azjatycki obudzi się do życia 😊

Choć pokazane poniżej Zaoqian Bu Quan nie trafiają się tak często na rynku jak Zaoqian Huo Quan czy Zaoqian Wu Zhu, to nie należą do rzadkości. Monety te są przykładem jak Chińczycy radzili sobie z redukowaniem wagi monet. Ten egzemplarz posiada wyraźne ślady po dłucie, natomiast są przykłady monet Zaoqian wycięte idealnie i gładko po okręgu, co sugeruje używanie narzędzi w kształcie okrągłych wykrojników, a nie tylko zaokrąglonych dłut.

https://www.nietylkomonety.pl/xin-%e6%96%b0-wang-mang-%e7%8e%8b%e8%8e%bd-bu-quan-%e4%bd%88%e6%b3%89-zaoqian-%e9%91%bf%e9%8c%a2/

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Wschodnioazjatycki sezon wiosenny 2020
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Sierpnia 2020, 10:41:25 »
Słowo "obrzyn" nabiera zdecydowanie mniej groźnego niż zazwyczaj w bankach czy sklepach numizmatycznych znaczenia.  ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet