Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 04:48:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: pilna sprawa muzealna - potrzebna pomoc (pomysły) w rozwiązaniu  (Przeczytany 1002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Sprawa przedstawia się tak... Moja znajoma (oznaczmy ją sobie numerem jeden) posiada prywatne (legalne, zarejestrowane) muzeum dewocjonaliów i rzeczy osobistych. Znajoma (numer dwa) posiada natomiast komplet rękopiśmiennych modlitewników,niektóre bardzo stare (mają ponad sto lat) i chce je przekazać do muzeum. Poleciłem właśnie to muzeum znajomej (nr1), ponieważ uważam, że zginą wśród innych eksponatów w takim np. Muzeum Narodowym. Problem polega na tym, że znajoma nr 2 mieszka na Ukrainie, zatem kwestia przewiezienia zabytków przez granicę... Oczywiście trzeba to zrobić legalnie. I tu zaczynają się schody, bo znajoma nr 2 mogłaby przekazać rzecz według mnie jako darowiznę, z zastrzeżeniem, że ma się to znaleźć w tym konkretnym muzeum. Muzeum jest prywatne, zatem oficjalne czynniki, które nie lubią prywatnych muzeów będą niechętne zapewne. I pytanie - co tu można zrobić, do kogo się zwrócić, żeby sprawę popchnąć? Legalnie i oficjalnie. Jak? Macie jakiś pomysł? Jakieś znajomości w ministerstwie kultury i dziewictwa narodowego  ;) ?

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: pilna sprawa muzealna - potrzebna pomoc (pomysły) w rozwiązaniu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maja 2020, 10:11:54 »
Problem jest po stronie Ukraińskiej, która musi wyrazić zgodę na wywóz. Jeśli muzeum Pani nr 1 jest muzeum rejestrowym, to nie trzeba już eksponować, że prywatnym.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: pilna sprawa muzealna - potrzebna pomoc (pomysły) w rozwiązaniu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maja 2020, 10:16:06 »
Problem jest po stronie Ukraińskiej, która musi wyrazić zgodę na wywóz. Jeśli muzeum Pani nr 1 jest muzeum rejestrowym, to nie trzeba już eksponować, że prywatnym.

Ok, tylko jak lepiej zwrócić się do strony ukraińskiej - bez pośrednictwa polskiej? Kto lepiej aby to zrobił - pani ofiarująca czy muzeum, czy obydwie?

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: pilna sprawa muzealna - potrzebna pomoc (pomysły) w rozwiązaniu
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maja 2020, 14:05:49 »
Pewnie to my będziemy mogli Pana pytać o takie szczegóły, jak już szlaki zostaną przetarte.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: pilna sprawa muzealna - potrzebna pomoc (pomysły) w rozwiązaniu
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maja 2020, 14:27:57 »
Pewnie to my będziemy mogli Pana pytać o takie szczegóły, jak już szlaki zostaną przetarte.

Szkoda, miałem nadzieję, że ktoś z kolegów miał do czynienia z czymś choćby minimalnie podobnym...  :(

 

R E K L A M A
aukcja monet