Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:36:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Matryca? do monet Whu Shu?  (Przeczytany 2359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Matryca? do monet Whu Shu?
« dnia: 22 Maja 2020, 20:56:45 »
Witam, umieszczam wątek w tym dziale, gdyż jakoś mi było bliżej z tematem tutaj, niż do działu "informacje o falsach", aczkolwiek jeżeli admin ma inne zdanie bardzo proszę o przeniesienie i przepraszam za robienie bałaganu. Ale do ad remu...

Pojawiła się następująca aukcja:

https://allegro.pl/oferta/chiny-matryca-do-monet-keszowych-wu-schu-9-23-r-9295200785

Z jednej strony przypomina mi to ostatnio omawianą na forum aukcję grosza Kazimierza Wielkiego, z ta różnicą, że matryca wystawiona jest przez sklep, a nie osobę anonimową, ale podobnie zabytek tej klasy ma moim zdaniem miejsce na akcji stacjonarnej,  z potwierdzeniem autentyczności, najlepiej aukcji wystawionej przez firmę specjalizującą się w temacie.
 
Druga sprawa monety do których odlewania miała by ta forma służyć to nie Wu Schu (Wu Zhu), a Da Quan Wu Shi i zastanawia kiepski i nietrafiony opis, powtórzę, zabytku tej klasy.

Na zdjęciu monety dla mnie wydają się wypukłe a nie wklęsłe - ale mam z paroma zdjęciami taką przypadłość, że je źle "widzę" (tzn. odwrotnie) stąd dla jasności napisałem do sprzedającego by rozwiał moje wątpliwości. Wyjaśni nam to, czy to miałaby być matryca, czy patryca do wykonywania matryc. Poprosiłem również o podanie z jakiego materiału wykonany jest ten przedmiot.
 
Tak czy inaczej przede wszystkim kaligrafia i jakość wykonania przedmiotu wskazuje że "matryca" nie jest oryginałem.
Sama forma (kształt, inskrypcje) przedmiotu również do mnie nie przemawia.

To oczywiście wszystko IMHO. Zapraszam do przedstawienia własnych opinii.
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2020, 21:09:09 wysłana przez NKOTF »

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2020, 11:40:41 »
Odpowiedzi jakie otrzymałem od sprzedającego co do oferowanego przedmiotu:

"Przedmiot jest w 100% oryginalny, to fragment dolnej cześci matrycy, monety są na nim wklęsłe jak widać , wykonany jest z brązu."

Pozwoliłem sobie również przedmiot wskazać osobie, która w Chinach zajmuje się monetami keszowymi, poniżej jej opinia:

"Yes the item you mentioned is just a modern craft.worth nothing but the metal value that it is made of."


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2020, 13:17:07 »
Mam ten sam problem z widzeniem, czasem to co wklęsłe wydaje mi się wypukłe. Tu jednak nie miałem tego problemu.
Czyli mamy przypadek "oryginalnego falsa".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maja 2020, 13:26:23 »
Niekiedy mam ze zdjęciami tak, że wpatrując się w nie, raz mam te same elementy wypukłe a raz wklęsłe. W tym wypadku ile bym się na zdjęcie nie gapił - mam "negatyw". Kiedyś zastanawiałem się przy takiej okazji czy ze mną wszystko ok  :)

Wracając do matrycy jak najbardziej uważam, że mamy "oryginalnego falsa" w sensie produkcji chińskiej....

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maja 2020, 13:38:47 »
Niekiedy mam ze zdjęciami tak, że wpatrując się w nie, raz mam te same elementy wypukłe a raz wklęsłe. W tym wypadku ile bym się na zdjęcie nie gapił - mam "negatyw". Kiedyś zastanawiałem się przy takiej okazji czy ze mną wszystko ok  :)

Wracając do matrycy jak najbardziej uważam, że mamy "oryginalnego falsa" w sensie produkcji chińskiej....

Mam to samo, nie wiem czy to nie jest problem oświetlenia monety sztucznym światłem podczas robienia zdjęcia i rzucanego w efekcie przez wystające elementy cienia, oko się daje oszukać. Co do fałszerstw, to ciekawe czy była to tylko matryca sprodukowana jako fałszerstwo, celem jej sprzedaży, czy też faktycznie służyła komuś do odlewania fałszywych monet?

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maja 2020, 14:45:40 »
Patrząc na wykonanie tej matrycy i tym samym jakość potencjalnych monet które by z niej ewentualnie wyszły, wątpię żeby ktokolwiek na takie monety się skusił :) podkreślę, że jakość tej matrycy nijak nie mogę przypisać ewentualnemu jej zużyciu.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maja 2020, 11:33:25 »
Kontynuując temat form, podrzucam kilka zdjęć do przejrzenia i porównania:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Casting_moulds_of_coins_of_China


yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Maja 2020, 16:38:07 »
No blado wypada ten allegrowy "oryginał"

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maja 2020, 21:38:39 »
No i poszło...

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Matryca? do monet Whu Shu?
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maja 2020, 23:28:11 »
Niezła sumka, a i zainteresowanie spore. Nie wiedziałem, że u nas tylu amatorów chińskiego mennictwa  ;D

 

R E K L A M A
aukcja monet