Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 20:17:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk  (Przeczytany 14708 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #60 dnia: 11 Czerwca 2020, 12:23:12 »
Bardzo ciekawy przykład, jak dana firma ocenia monetę. Dla mnie jest to też interesujące jak różnie ta sama moneta wychodzi na zdjęciach. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie krążek został poddany czyszczeniu. Jednak na karb czyszczenia, upływu lat nie można zrzucić słabej widoczności kilku rys, które nie były aż tak wyraźne na aukcji WCN.

 
stan zachowania.jpg25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
Norbert

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Czerwca 2020, 12:49:53 »
Jak widzimy nie tylko WDA należy krytykować... Może inaczej, którego domu aukcyjnego nie ma za co krytykować...? Czy jeszcze takie są?

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Czerwca 2020, 14:03:27 »
Mimo słabiej widocznych rys WCN wycenia to jednak na II, co, moim zdaniem, jest w miarę uczciwe - Niemczyk za to, "z grubej rury", daje I/I-, co jest wyraźnie zawyżone...

ZM

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #63 dnia: 11 Czerwca 2020, 15:54:36 »
Mimo słabiej widocznych rys WCN wycenia to jednak na II, co, moim zdaniem, jest w miarę uczciwe - Niemczyk za to, "z grubej rury", daje I/I-, co jest wyraźnie zawyżone...

ZM
Przecież trzeba w jakiś sposób uzasadnić wywoławczą na poziomie 6 tyś. 😛😛😛

MH

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #64 dnia: 11 Czerwca 2020, 16:38:17 »
Mam wrażenie, że w ten sposób firmy numizmatyczne same sobie (w dłuższej perspektywie) popsują rynek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #65 dnia: 11 Czerwca 2020, 16:42:49 »
Mnie też zastanawia kiedy kolekcjonerzy zauważą, że ktoś ich wrabia z cenami...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #66 dnia: 11 Czerwca 2020, 17:06:51 »
Mnie też zastanawia kiedy kolekcjonerzy zauważą, że ktoś ich wrabia z cenami...
Zapewne dopiero wtedy kiedy nowi kolekcjonerzy-inwestorzy przestaną napływać na rynek numizmatyczny w takim tempie jak teraz a obecni podejmą w większym stopniu próbę sprzedaży pozycji zakupionych po bardzo wysokich cenach często napompowanych reklamą prowadzoną intensywnie w mediach społecznościowych przez domy aukcyjne. Ale zapewne taka sytuacja będzie uwarunkowana determinantami rozwoju gospodarki (stopy procentowe, wzrost PKB, itp.).
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2020, 17:52:11 wysłana przez Pablo »

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Wczesne średniowiecze polskie, mennictwo i medalierstwo papieskie sprzed 1800 roku
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #67 dnia: 11 Czerwca 2020, 18:35:25 »
Każdy ma swoją filozofię budowania kolekcji. Moja niestety opiera się tylko na stanach najlepszych. Zakup takiej monety wiąże się zazwyczaj z dość pokaźną kwotą. Wolę jednak jedną piękną zamiast 10, czy 15 słabych.
Problem tak naprawdę będą mieli typowi inwestorzy. Ja kupując jakiś egzemplarz, który bardzo chcę włączyć do mojej kolekcji, nawet jeśli coraz częściej muszę za niego przepłacić, nie żałuję tego, bo nie zamierzam go sprzedawać. Cieszę się zdobytą monetą, której przez to, że jest piękna nie muszę wymieniać na taką samą lecz w lepszym stanie - nie interesuje mnie więc ewentualny spadek cen. Oczywiście ważne, żeby wydatki były na miarę tego na co nas stać, bo wtedy faktycznie może to stać się problemem...
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2020, 18:39:49 wysłana przez LATARNIK »

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Wczesne średniowiecze polskie, mennictwo i medalierstwo papieskie sprzed 1800 roku
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #68 dnia: 11 Czerwca 2020, 21:00:40 »
Natomiast co do samej aukcji...
https://aukcjamonet.pl/product/30101/boleslaw-ii-smialy-szczodry-1058-1080-denar-ok-1070-1076-wroclaw-rzadkosc-r8
Czy to przypadkiem jest nie Bolesław Śmiały, a Bolesław III Krzywousty jako książę śląski, Denar Wrocław (przed 1107) - monogram?
Taki jak ten:
https://onebid.pl/pl/auction/740/lot/14/boleslaw-iii-krzywousty-denar-wroclaw-przed-1107-monogram-si
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca 2020, 22:34:38 wysłana przez LATARNIK »

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Czerwca 2020, 22:31:24 »
To oczywiście denar Bolesława Krzywoustego z lat, kiedy uzyskał od W. Hermana dzielnicę śląską (1097 - 1107).
Starsza literatura przypisywała tą monetę B. Śmiałemu (Szczodremu), m.in. z powodu podobieństwa techniki wybicia do denarów tego władcy, dzisiaj jednak już raczej nikt nie kwestionuje ustaleń W. Nakielskiego, a wcześniej prof. Suchodolskiego.
Domy aukcyjne czasem posługują się starszą literaturą i stąd takie kwiatki...

Pozdrawiam,

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #70 dnia: 16 Czerwca 2020, 22:54:39 »
Niestety w gonitwie za wyższą sprzedażą w opisach ważne jest głównie podkreślanie walorów, przy jednoczesnym przemilczaniu defektów. Niby widać na zdjęciu, ale mimo to bardziej profesjonalnie brzmiałby pełny opis.

Ort gdański 1616 stan 3+/2-

https://aukcjamonet.pl/product/30359/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1616-gdansk

 
Cytuj
Awers lekko przetarty, rewers ładnie zachowanym z naturalnym połyskiem. Kolorowa patyna.

Nic o wielu rysach, które nie są efektem przypadkowego zadrapania, a po prostu powstały przy zeskrobywaniu zanieczyszczeń.

 
rysy.JPG25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk

Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #71 dnia: 17 Czerwca 2020, 04:05:30 »
To nie rysy, to płaskorzeźba.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 371
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #72 dnia: 17 Czerwca 2020, 20:56:41 »
Niestety w gonitwie za wyższą sprzedażą w opisach ważne jest głównie podkreślanie walorów, przy jednoczesnym przemilczaniu defektów. Niby widać na zdjęciu, ale mimo to bardziej profesjonalnie brzmiałby pełny opis.

Mam podobne odczucia i wnioski, oto przykład z mojej bajki:

Stanisław August Poniatowski. Talar 1766 FS, Warszawa
https://aukcjamonet.pl/product/30264/stanislaw-august-poniatowski-talar-1766-fs-warszawa

Opis monety, wydaje się być na pierwszy rzut oka profesjonalny żeby nie powiedzieć, że szczegółowy...
Nie będę go w pełni cytował, a jedynie zwrócę uwagę tylko na fragment opisujący stan zachowania:
Bardzo ładny egzemplarz ze starą szlachetną patyną. Wyraźne szczegóły zbroi króla. Sporo połysku, dwie ryski. Moneta o ładnej prezencji.

I byłby to w miarę obiektywny opis, gdyby nie... ziejący czernią otwór na godzinie 12 - jak nic, pamiątka po nieumiejętnej naprawie przedziurawionej na wylot monety. Moim zdaniem wypadałoby o tym wspomnieć, w końcu to numizmatyka a nie srebro na wagę...
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #73 dnia: 18 Czerwca 2020, 00:21:07 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: 25 aukcja Antykwariatu Numizmatycznego M. Niemczyk
« Odpowiedź #74 dnia: 18 Czerwca 2020, 10:16:41 »
Tu moja ulubiona pozycja na tej aukcji:
3/4 grosza, rzadkość
https://aukcjamonet.pl/product/30208/stefan-batory-fragment-trojaka-olkuskiego-1580-rzadkosc-r7
Bardziej tak 1,2 grosza według ordynacji Batorego ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet