Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:54:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”  (Przeczytany 2314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« dnia: 02 Stycznia 2020, 13:19:59 »
W grudniu na Ebay we Francji pojawiły się 3 polskie denary: dwa egzemplarze Wł. Hermana i jeden unikat „ECO” (Marchia Głogowska). Monety pochodzą z polskich aukcji (sprawdziłem).
Na Ebay oferowane były po 45 Euro, z opcja „kup teraz” lub „zaproponuj cenę”. Sprzedawca najwyraźniej nie wiedział co sprzedaje.
Czy komuś z forumowiczów nie „zginęły” te monety?

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Czerwca 2020, 15:58:06 »
Jakby ktoś miał takie monety to wątpię by sprzedawał je po 45 ojro niezależnie od rodzaju ich "pozyskania".
Ma Pan zdjęcia tamtych ebajowych egzemplarzy? Na pewno nie falsy?
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwca 2020, 16:33:48 »
Na Ebay były dokładnie te same monety, i prawdopodobnie te same zdjęcia, jedynie nieco „fotoszopowane”, aby wyglądały na mniej „profesjonalne”.
01.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
 
02.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
 
03.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
 
04.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
 
05.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Czerwca 2020, 21:07:26 »
Czyli może być próba naciągnięcia na zdjęcia bez pokrycia w monetach.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwca 2020, 21:30:33 »
lub kradzione

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Czerwca 2020, 22:00:56 »
Czyli może być próba naciągnięcia na zdjęcia bez pokrycia w monetach.
Oprócz polskich, sprzedawca miał w ofercie jeszcze kilkanaście denarów z tej samej epoki, głownie czeskich i niemieckich. Całość wyglądała na rozsądnie dobieraną i logiczną kolekcję, tworzoną przez znawcę. Tylko polskie denary udało mi się odszukać na polskich aukcjach. Gdyby to był zwykły oszust, który ściągał zdjęcia z Internetu, to gratuluje wyboru pozycji! – z taką wiedzą lepiej zająć się prawdziwą numizmatyką niż upychaniem na Eaby unikatów po 45 euro. W moim odczuciu, dyletant sprzedał czyjąś kolekcję, a szukając informacji o poszczególnych monetach przywłaszczył sobie przy okazji kilka zdjęć, które znalazł w Internecie.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Czerwca 2020, 22:30:41 »
A swoją drogą, historia tego denara „Marchii głogowskiej”, sprzedanego na aukcji WDA jako „Unikalny, nie opisany w literaturze denar…”, już sama w sobie jest intrygująca. Po pierwsze, wydaje się że notuje go Kopicki (pozycja 7046). Po drugie, ten sam egzemplarz został sprzedany w 2016 na Allegro przez GNDM za niebagatelną sumę 511 zł.
Foto: GNDM/Allegro 2016
 
07.jpgPodejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”


husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwca 2020, 00:32:08 »
Ciekawa sprawa z tym denarem. Zgadzam się z Kolegą, że jest to moneta opisana w "Skorowidzu" Kopickiego. Pytanie teraz skąd E.Kopicki wziął wizerunek tego denara? W dużym skarbie z okolic Głogowa tej monety nie było, Stronczyński i Friedensburg  też go chyba nie odnotowali. Może jest w "Inwentarzu skarbów wczesnośredniowiecznych ... " ?

Tak czy siak moneta jest znana w literaturze  :). Na opisach z domów aukcyjnych nie można polegać, już od pewnego czasu są w większości mocno wybiórcze.

Pozdrawiam,
Waldek

 
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Czerwca 2020, 12:59:31 »
„Znana w literaturze” to brzmi dosyć optymistycznie  ;). Poza rysunkiem i enigmatycznym opisem Kopickiego wydaje się raczej zupełnie nieznana. W każdym razie wygląda na unikat, a przynajmniej na jedyny egzemplarz, który wypłynął na światło dzienne. Ciekawe dlaczego nie przejęło go muzeum – były w końcu już dwie (trzy?) okazje. Ciekawe czy wypłynie jeszcze raz…

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Podejrzana sprzedaż denarów Hermana i „ECO”
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwca 2020, 15:26:24 »
Optymistycznie, zgoda :). Jednak Kopicki skądś ten rysunek wziął: ze starszej literatury lub widział go osobiście. Przecież chyba go nie zmyślił  ;) . Bardzo mnie to zaciekawiło. I to "R5", sugerujące kilkadziesiąt znanych egzemplarzy... (pomińmy na razie wiarygodność tych "erek"). Wg mnie unikalny nie jest, a raczej nieznany na rynku - ja go w każdym razie wcześniej nie zaobserwowałem - może gdzieś w muzeach się ukrył.
Nie interesowałem się wcześniej zbytnio monetami głogowskimi (poza okresem kwartnikowym), ale ta moneta i wątek mnie zaintrygował  :).

Pozdrawiam,

Wadek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

 

R E K L A M A
aukcja monet