Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:20:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację monety  (Przeczytany 1262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Prośba o identyfikację monety
« dnia: 30 Maja 2020, 11:21:23 »
Witam wszystkich, mój 9 letni syn wykopał monety pod blokiem,  kilkanaście monet "za komuny" kilka rubli , lecz jednej nie mogę rozpoznać, prosimy o pomoc:)

bobak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2020, 11:22:32 »
Witam wszystkich, mój 9 letni syn wykopał monety pod blokiem,  kilkanaście monet "za komuny" kilka rubli , lecz jednej nie mogę rozpoznać, prosimy o pomoc:)

bobak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2020, 11:24:24 »
C.d. waga około 8g

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maja 2020, 12:01:41 »
A coś tu jest po czym by można to coś rozpoznać?

pikepake3

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maja 2020, 13:06:19 »
Według mnie jest to jakiś żeton.
Jeśli nawet nie to z pewnością nie jest to moneta. Gdyby ta blaszka kiedyś nią była to zachowały by się jakieś napisy otokowe,
wizerunki, przedstawienia itd., a na tym nic nigdy nie było prócz tej okrągłej "wypustki" na środku.

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maja 2020, 14:05:32 »
Jak wykopał, to zgłosić archeologom. Rozpoznają, że nielegalnie wykopany, dowalą karę. Ale chociaż będzie wiadomo co się wykopało... :P

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Maja 2020, 18:02:15 »
Dokładnie!! Skoro kilkanaście monet to już wg. definicji Angielskiej "Skarb"!!!! I paradoksalnie nie ma powodów do śmiechu! Ponieważ! Złamał pan co najmniej kilka paragrafów z ustawy o ochronie zabytków!:) 
1. Zniszczył pan stanowisko
2. Podjął pan historyczny depozyt z pierwotnego miejsca zdeponowania
Ponieważ monety skoro z PRL klasyfikują się do Ustawy o Ochronie Zabytków i jej nowelizacji!
"Zabytek to każdy wytwór rąk ludzkich będący świadectwem minionej epoki". Epoka minęła, system ustroju się zmienił!

bobak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Maja 2020, 20:58:24 »
Czy ja gdzieś pytałem co mi za to grozi lub jakie są podstawy prawne?  Liczyłem na pomoc ekspertów w tej dziedzinie żeby mały się ucieszył, że znalazł "skarb" za dwa złote ,  może złapał bakcyla od Was, a nie siedział w tablecie, a otrzymałem co? Ehhh

opal

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maja 2020, 21:34:45 »
Wyglądem przypomina obecną monetę 2 złotową. Proszę zarysować ( jej już nic nie zaszkodzi ) rdzeń i pierścień i porównać z oryginałem.
Pozdrawiam.
Krzysiek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maja 2020, 21:45:45 »
Czy ja gdzieś pytałem co mi za to grozi lub jakie są podstawy prawne?  Liczyłem na pomoc ekspertów w tej dziedzinie żeby mały się ucieszył, że znalazł "skarb" za dwa złote ,  może złapał bakcyla od Was, a nie siedział w tablecie, a otrzymałem co? Ehhh
Całkiem niedawno jeden z użytkowników, któremu identyfikowaliśmy monetki i inne cuda został aresztowany przez dzielnych funkcjonariuszy policji. Niestety takie jest u nas prawo a cichociemni z pączkami w jednej ręce i myszką w drugiej szperają po forach i wyłuskują co mniej ostrożnych "poszukiwaczy skarbów". A informację już Pan uzyskał, że równie dobrze może to być denar Princes polonie albo podkładka pod tokarkę co ją majster po pijaku zgubił. Ale skoro Pan wie lepiej...
Na 2 złotówkę, skoro ma 8 gram za ciężkie.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maja 2020, 00:29:07 »
Panie bobaku, niech Pan się nie złości, bo tu Koledzy wyrazili troskę na podstawie smutnych doświadczeń.
Musze Panu pogratulować, bo zdjęcia zrobił Pan znakomite! ...co sie rzadko zdarza nowym przybyszom. I nawet Panu daruje ten ręcznik papierowy!

A serio.
Waga dobra rzecz, dobrze byłoby jeszcze zmierzyć średnicę, tego w środku tez, ale nie wiem, czy to cos da.
Sprawdziłbym jeszcze czy magnes toto przyciąga.
Jeśli idzie o wygląd, to rzeczywiście nie rozpieszcza. Nie ma żadnego punktu zaczepienia. Duzo rys. Niby są jakieś rozpoznawalne kształty, ale nie wiem do czego mogłyby pasować.
 
Przedmiot monetopodobny.jpgProśba o identyfikację monety

Rant na drugiej stronie trochę podniesiony, jak u monety, ale to nie gwarancja, ze to moneta.
To może być taka podkładka:
 
Przedmiot monetopodobny2.jpgProśba o identyfikację monety
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwca 2020, 19:54:07 »
Takie podkładki jak pamieć sięga używane były w silnikach Nisana 20-25 lat temu (diesel do regulacji rozrządu czy czegoś takiego nie jestem mechanikiem).

 

R E K L A M A
aukcja monet