Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:06:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu  (Przeczytany 4084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« dnia: 01 Czerwca 2020, 17:42:40 »
Witam, mam problem, a raczej dwa problemy. Będzie długo.

Od jakiegoś czasu, zbieram duńskie monety okolicznościowe o nominale 10 i 20 koron. Są to właściwie monety obiegowe, ale rozmaite tematycznie. Nie wiem, z czego wykonane są te monety, chyba jest to brąz z jakimiś stopami dodatkowymi. Prawdopodobnie materiał podobny, co nasze piątki i dwójki. No i mam problem, jakiekolwiek czyszczenie monet, powoduje ich ciemnienie. Mam płyn firmy Leuchtturm, do czyszczenia monet z brązu, ale on działa jakoś destruktywnie. Po kąpieli moneta owszem błyszczy, ale po kilku godzinach robi się ciemna, często ma plamy jak nasze nieszczęsne dwójki z nordic golda. Problem jest o tyle większy, że przenoszę je z klejonych holderów do kapsli i zauważyłem, że po wyjęciu z holderów są lepkie i wymagają jakiejś konserwacji. Boję sie je myc nawet w zwykłej wodzie, a co dopiero w środkach, aby nie zaczęły ciemnieć. Nie rozumiem, monety ludzie latami noszą w kieszeniach i postęp destrukcji następuje powoli, a wystarczy ją umyć czymś nawet delikatnym, a moneta niszczeje błyskawicznie.

Podobna sytuacja z polskimi piątkami okolicznościowymi. W holderach zaczęły ciemnieć im brzegi krążków z brązu. Po wyjęciu i umyciu w płynie do monet z brązu i opłukaniu w wodzie przegotowanej, po kilku godzinach z błyszczących złotych zrobiły się ciemnobrązowe.

Jak doprowadzić do porządku te monety?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwca 2020, 18:34:18 »
Po pierwsze nie ma sensu takich monet czyścić w jakikolwiek sposób, one pokrywają się patyną i generalnie ażeby temu zaradzić trzeba byłoby je zamykać w kapslach, a i to niekoniecznie pomoże. To jak szybko patynują zależy też od środowiska, w którym są przechowywane (w tym przypadku najpewniej weszły w reakcje z folią z holdera), może to również zależeć od miejsca zamieszkania. Moneta nie musi się błyszczeć ażeby była piękna, jeśli ładnie pokryje się patyną, to tym lepiej dla niej. Przy okazji ten stop to brąz i aluminium.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2020, 18:41:22 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Czerwca 2020, 18:39:23 »
Każdy metal pokrywa się patyna. Ja bym tych monet nie czyścił. Spatynowane wyjadą o wiele ładniej. Monety wykonane ze złota tylko się nie patynują.

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Czerwca 2020, 18:48:14 »
No dobrze, ale jak usunąć te lepkość, jakiej się nabawiły w holderach?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Czerwca 2020, 19:23:06 »
woda bieżąca (kranówka) z mydłem powinna pomóc
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Czerwca 2020, 19:29:53 »
Umyć w czystym acetonie. Monet nie trzyma się w klaserach wykonanych z plastyku. Tylko w kapslach albo w holterach.

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Czerwca 2020, 19:42:40 »
Tylko w kapslach albo w holterach.

No właśnie holder mi zniszczył pięciozłotówki i zasyfił jakąś klejącą masą dwudziestokoronówki.

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Czerwca 2020, 20:00:08 »
Po czy przed moczeniem w płynie, ja takie monety trzymam w klaserach i nic się nie dzieje, wcześniej myję szarym lub dziecięcym mydlę w ciepłej wodzie - czasami odtłuszczam acetonem lub spirytusem.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Czerwca 2020, 21:17:11 »
Zasada. Im bardziej miękki plastik tym gorzej.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwca 2020, 22:08:15 »
Pierwszy problem jaki ja widzę to chyba niewiedza co się dokładnie zbiera :)

Nie wiem, z czego wykonane są te monety, chyba jest to brąz z jakimiś stopami dodatkowymi. Prawdopodobnie materiał podobny, co nasze piątki i dwójki.

Wystarczy wejść np. na stronę NBP: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_obiegowe/opisy.html#zl5
i sprawdzić z czego są nasze monety i dodatkowo odwiedzić stronę Danmarks Nationalbank i sprawdzić z czego oni robią lub przejrzeć jakiś katalog internetowy np.: https://pl.ucoin.net/coin/denmark-20-kroner-1990/?tid=29124

I wszystko jasne brązal - brąz z aluminium :)


Cytuj
Mam płyn firmy Leuchtturm, do czyszczenia monet z brązu, ale on działa jakoś destruktywnie.
Problem może być w płynie.

Co to były za holdery bo ja trzymam w Lauchtturmie wszystkie monety z różnych stopów, niektóre są tam już ponad 10 lat i nie widzę ciemnienia nawet na dwójkach Nordic Gold.

Problemem może być holder sam w sobie (firma no name) lub warunki w jakich są przechowywane - wilgoć, zmiany temperatury.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwca 2020, 23:36:56 »
Co to były za holdery bo ja trzymam w Lauchtturmie wszystkie monety z różnych stopów, niektóre są tam już ponad 10 lat i nie widzę ciemnienia nawet na dwójkach Nordic Gold.

Problemem może być holder sam w sobie (firma no name) lub warunki w jakich są przechowywane - wilgoć, zmiany temperatury.

No własnie też Leuchtturm. Holdery samoprzylepne (nie na zszywki). Pięciozłotówki zaczęły ciemnieć po stronie brązu, zaraz przy krawędzi. Po wyjęciu kleiły się, jakby czymś zaschniętym były powleczone. Płukanie w płynie Leuchtturm (dosłownie 5 sekund) spowodowały, że oczyściło się, ale po kilku godzinach po płukaniu, zupełnie ściemniały. Natomiast dwudziestokoronówki się trzymają, nic nie ciemniały. Ale za to po wyjęciu (wyjąłem bo spanikowałem) jak wspomniałem także się kleją. Ich czyścić nie muszę, ale chcę wypłukać z tego kleju. Notabene trzymałem w tych holderach także okolicznościowe dwueurówki koloryzowane, ale te przetrwały w znakomitym stanie.

Płyn i holdery kupione tutaj (w tym czasie mieszkałem jeszcze w Danii):

https://www.nordfrim.com/coin-cleaning-bath-for-brass-coins-200ml
https://www.nordfrim.com/coin-holders-self-adhesive-up-to-275-mm-oe-25-per-pack

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Czerwca 2020, 00:33:32 »
Ja monet współczesnych nie czyszczę :) natomiast czy to mosiądz, brąz, miedzionikiel czy brązal jest tam miedź a jednak do każdego stopu robią inne płyny więc może tu jest problem, że użyłeś płynu do brązu.

Leuchtturm ma specjalny płyn do monet bimetalicznych, przykładowa aukcja: https://allegro.pl/oferta/plyn-do-czyszczenia-monet-z-bimetalu-leuchtturm-8269215487
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Monety ciemniej%u0105 po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Czerwca 2020, 11:44:00 »
Heh, pytanie czy da sie uratowac te piataki. Ale dziekuje za pomoc, przetestuje ten plyn. Ale wciaz mam otwarta sprawe jak zmyc ten kleisty nalot z dwudziestek. Jedni radza szare mydlo, inni aceton. Aceton boje sie ze za ostry, one ciemnieja niemal z byle powodu. Spitytus powoduje przebarwienia, sprawdzalem. Nie znosze babrac sie w monetach miedzianych i z brazu.

OK... To do administratora. Podczas edycji tekstu, zamieni%u0142o polskie znaki diaktryczne na kody.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2020, 11:50:24 wysłana przez Karbulot »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety ciemnieją po wyczyszczeniu
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Czerwca 2020, 21:16:48 »
Czesc o modyfikacji wpisow wydzielilem w oddzielnym watku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14850.0.html
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet