Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:40:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szafka numizmatyczna  (Przeczytany 2860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Szafka numizmatyczna
« dnia: 02 Czerwca 2020, 19:22:43 »
Dzień dobry. Jestem początkującym, młodym kolekcjonerem. Jako swój cel obrałem boratynki. Ale zawsze dochodzi się do problemu z przechowywaniem... Planuję kupić szafkę numizmatyczną, bądź cały regał. Na co zwrócić uwagę? Wstępnie sam robię sosnową małą szafeczkę ze starych desek zalegających koło domu. Podobał mi się taki regał, tyle że jest z płyty meblowej, trochę jej się obawiam... Co o tym Państwo sądzą? 90% monet i tak już zakonserwowałem żywicą i woskiem.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Czerwca 2020, 19:44:19 »
Mam kilka myśli na ten temat:
1. Dobór mebla dyktuje kolekcja, jej rozmiary itp. Nie wiem, czy zakup szafki jest pierwszym krokiem młodego/początkującego numizmatyka. Gdzieś te monety przechowywać trzeba, wiec może to i dobry pomysł. Mnie to zajęło kilka lat.
2. Rozumiem, ze chodzi o rodzaj materiału? Nie jestem pewien, czy słyszałem o jakiś kłopotach z szafką z płyty. Sa teorie, ze dębowe drewno wspomaga rozwój patyny, co jest na ogol pożądane. Taka szafka będzie pewnie droższa, ale skoro się już inwestuje w mebel, to może warto kupić szlachetne drewno.
3. Jeśli idzie o pokrywanie monet czymkolwiek, to radziłbym dobrze się upewnić, ze to nieszkodliwe substancje. Osobiście ani srebra ani miedzi nie pokrywam niczym.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwca 2020, 20:44:24 »
Jak kolega napisał wyżej - dobór odpowiedniego "mebla", w którym będziemy trzymać naszą kolekcję to nie jest taka łatwa sprawa. Ja dopiero za trzecim razem na 100% zdecydowałem co chcę zbierać a od początków zafascynowania monetami minęło 10-15 lat ;) Wcześniej przechowywałem monety w klaserach (nie polecam - te "dawniejsze" były jakieś trwalsze, oczywiście zależy jak się trafiło, mi się udało), potem w paletach w pudełku w szafce/szufladach a na końcu wylądowały też na paletach w sosnowej szafeczce, którą też zrobiłem sobie sam. Wówczas szedłem w ilość więc miejsca mam sporo ale ze względu na bardzo ukierunkowaną kolekcję wykorzystuję mniej niż 1/4 potencjału "kredensu" :P . Reszta to pozostałości starszych okresów i/lub tematy czekające być może na rozwinięcie. Tak więc zamiast wielkiej kolubryny wystarczyłby mi kompaktowy mebelek. No ale skoro jest to się nie wyrzuci....
Odnośnie pokrywania czymkolwiek monet - w przypadku boratynek - myślę, że kolega Zdzicho jak tu zajrzy to trochę Pana ochrzani :P
A tak wygląda mój mebelek - stylizowany na meblach z Ikei.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Czerwca 2020, 00:35:42 »
Po dokładnym (i co najważniejsze-racjonalnym) wyczyszczeniu monety pokrywam ją żywicą (paraloid B44) i następnie woskiem (cosmoloid 80H). Ma to na celu zapobieganie nawrotom korozji złośliwej. Środki te nie mają złego wpływu na monetę. Jestem przez to przekonany, że moneta nie zmieni swego wyglądu przez kilkadziesiąt lat. Będzie także odcięta od wszystkich klejów, potu z palców itp.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2020, 00:38:02 wysłana przez Michalak007 »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwca 2020, 00:48:20 »
Nie wnikam. Nie zbieram miedzianych monet - to znaczy kilka wpadło ale niczym nie konserwuję monet. Przez tyle set-lat były dotykane, obracane, upuszczane, wykopywane, że nie uważam, że od leżenia coś im się stanie. Niektóre za to nabierają całkiem ładnej złotawej patynki :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwca 2020, 20:31:47 »
Rozpocząłem budowę tej szafki, będzie mieściła ogrom monet. Mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie. Jak Państwo radzą. Impregnować to sosnowe drewno, ewentualnie czym je zabezpieczyć?

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2020, 21:53:33 »
Może założy Pan nowy wątek, w którym pokarze kolejne etapy wykonywania biblioteczki. Myślę, że więcej osób może się tym zainteresować.

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Czerwca 2020, 22:11:39 »
Rozważam to, ale raczej nie teraz. Narazie mam swój projekt, nad którym męczyłem się 3 dni i nie wiem czy wypali. Narazie deski kleję i będę "pudło robił". Później szufladki, które będą najgorsze w tym wszystkim.

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwca 2020, 19:41:26 »
Narazie dopiero deski są pocięte i powoli boki się tworzą, niestety zerwała się taśma w wyrzynarce i trzeba poczekać 😃

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Czerwca 2020, 16:24:41 »
To jest ostateczna wersja. Cała z litego drewna sosnowego oraz z domieszką dębowego. Jeszcze może jakieś kosmetyczne zmiany dodam, ale to chyba ostateczna wersja.  :)

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Czerwca 2020, 18:00:36 »
Czy ta szafka jest bez drzwiczek,

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Czerwca 2020, 20:44:55 »
Czy ta szafka jest bez drzwiczek,
Nie czekając na autora szafki, rozwieję Pana wątpliwości. Jest bez drzwiczek  :)

Michalak007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Szafka numizmatyczna
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Czerwca 2020, 18:06:45 »
Dziękuję za uprzedzenie.  :D Niestety nie miałem czasu wcześniej odpisać. Niepotrzebne mi są drzwiczki.

 

R E K L A M A
aukcja monet