Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 09:50:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynki z błędami  (Przeczytany 11484 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Października 2020, 09:41:36 »
Wyobraźnia, to jedno, a analiza detali i znajomość kształtu liter, to drugie. Litera E ze względu na swój kształt bardzo łatwo ulega uszkodzeniom.
Ten proces przekształcania się E w niby odwrócone E przedstawiłem poniżej. Wielokrotnie stykałem się z odwróconymi E i T ale nigdy się to odwrócenie nie potwierdziło. Zresztą C. Wolski tez się z tych odwróceń zaczął wycofywać. Wystarczy powiększyć zdjęcie i dokonać analizy porównawczej z innymi literami, aby rozwiać wątpliwości
« Ostatnia zmiana: 29 Października 2020, 09:51:19 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Października 2020, 11:27:42 »
Coś słabo z wyobraźnią Panowie. Wystarczy obrócić punce o 180 stopni i gotowe. Odwrotne E jest znane z monet Zygmunta III. Podobnie odwrotne N, odwrotne D.
Ba jest znane nawet odwrotne S a to już wyższa szkoła jazdy.
Wyobraźnia działa całkiem nieźle, czasem jednak może prowadzić na manowce.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Października 2020, 12:14:44 »
Tu znika tam się pojawia. Sam powołuje się Pan na brzytwe Ockhama a odrzuca możliwość znacznie (Wg mnie oczywiście) znacznie bardziej prawdopodobną. A jednocześnie nie wyklucza pan odwrócenia litery V (czasem używana jako A i zresztą odwrotnie również). Już samo takie założenie powoduje, że nie mogę w żaden sposób się zgodzić z eliminacją odwrócenia E w momencie puncowania. Ja natomiast jestem w stanie uwierzyć w obie możliwości. Zarówno w odwrócenie jak i magiczne pękanie i zapychanie się stempla.  Faktycznie w literze E jest masa możliwości powstania destruktu stempla. Tak m.in. powstaje RFG itp.

Pozwolę sobie pokazać taką monetę choć starszą o pół wieku
https://onebid.pl/pl/auction/503/lot/172/rr-zygmunt-iii-waza-szelag-1651-1615-wilno
Czy tutaj też coś magicznie się zrosło i pękło ? 

Ps. w pańskim artykule uważam, że wśród wielu destruktów jest faktycznie jedno odwrócone E.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Października 2020, 14:52:12 »
Bardzo lubię dyskusje o monetach, ale rzeczowe i bez złośliwości. W mojej wypowiedzi nie odnosiłem się do magii, bo tylko tam coś się pojawia lub znika. W artykule / fajnie, ze Pan przeczytał/ i tutaj na schemacie starałem się przedstawić proces przemiany litery E na skutek korozji i zniszczenia monety obiegiem. Sam Pan zresztą przyznał, że:" Faktycznie w literze E jest masa możliwości powstania destruktu stempla." Widać różnie rozumiemy brzytwę Ockhama, bo dla mnie najprostszym rozwiązaniem jest korozja. Wie Pan doskonale, że monety miedziane o wiele łatwiej niż srebrne ulegają wpływom środowiska w wyniku czego powierzchnia monety ulega niszczeniu. 90% obecnych na rynku boratynek ma zdegradowaną powierzchnie lub jest nieprawidłowo wybita. Taka jest specyfika tych monet i trzeba umieć się w tym gąszczu odnaleźć min. przez żmudne porównywanie poszczególnych liter i obserwacje skutków korozji. Nigdzie nie napisałem, że wykluczam istnienie odwróconych E. W artykule o błędach napisałem przecież:  Zgodnie z powyższym wedle swojej obecnej wiedzy twierdzę, że nie ma na boratynkach odwróconej litery E. Jak zobaczę na monecie doskonale zachowanej, to uwierzę..
Pański przykład jest oczywisty i jednoznaczny. Jak zobaczę taką odwróconą E na boratynkach to uwierzę. Proszę spojrzeć na tę boratynkę pięknie zachowaną i zobaczyć co się dzieje z E , jak szybko ulega zniszczeniu w porównaniu do innych liter
 
Wilno23.jpgBoratynki z błędami

Co do odwróconego V, przecież błąd jest jednoznaczny, nie budzi żadnych wątpliwości w przeciwieństwie do wszystkich "odwróconych E" jakie widziałem. Proszę spojrzeć na litery V i A stosowane w tym roczniku w mennicy brzeskiej
 
odwróconeV.jpgBoratynki z błędami

Pozdrawiam. zdzicho

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Października 2020, 18:14:10 »
Patrzę na tą piekną boratynkę i widzę tam piękne odwrócone E, które ulega korozji. Wróc jaka korozja.... raczej wybitą uszkodzonym stemplem. Bo przecież etap "pojawiania się" dzieje się na stemplu a nie na monecie. 
« Ostatnia zmiana: 29 Października 2020, 18:16:37 wysłana przez rubinowakrew »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Października 2020, 19:01:30 »
Boratynki z odwróconym E istnieją. Są sposoby na niemal bezbłędne je roróżnienie w przypadku conajmniej dwóch stylów litery E w biciach wileńskich. Monety z odwróconym E w katalogu są wystarczające na potwierdzenie tej tezy. Odwrócone E powstawało na skutek odwrócenia puncy podczas nabijania. Moneta przedstawiona w tym wątku odwróconego E nie ma.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Października 2020, 19:27:31 »
Boratynki z odwróconym E istnieją. Są sposoby na niemal bezbłędne je roróżnienie w przypadku conajmniej dwóch stylów litery E w biciach wileńskich. Monety z odwróconym E w katalogu są wystarczające na potwierdzenie tej tezy. Odwrócone E powstawało na skutek odwrócenia puncy podczas nabijania. Moneta przedstawiona w tym wątku odwróconego E nie ma.

O której Pan mówi bo jest ich kilka.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Października 2020, 19:59:51 »
Żadna z monet wileńskich przedstawionych w tym wątku nie ma odróconego E (oprócz teraz przeze mnie przedstawionych).
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Października 2020, 20:52:43 »
O! Pozdrawiam serdecznie twórcę katalogu i mojego mentora, który wprowadzał mnie w świat boratynek :)
Dodam tylko, że w drugiej emisji w latach 1663-66 wybito aż 1 miliard 390 milionów sztuk boratynek. W Wilnie w ciągu 31 miesięcy wybito aż 404 miliony sztuk. Zapotrzebowanie na stemple było ogromne i często wykonywano je niechlujnie i wykorzystywano do końca ich możliwości.Dodając 100 lat obiegu i podatność monety miedzianej na wpływ środowiska nie wszystko jest tym na co wygląda na boratynkach. W artykule napisałem: O błędach na monetach mówimy wtedy, kiedy są jednoznaczne i nie budzą żadnych wątpliwości. Czasami kolekcjonerzy doszukują się błędów tam, gdzie ich nie ma. Na monetach zniszczonych obiegiem i korozją można zobaczyć wszystko co nam wyobraźnia podpowie. Analizując boratynki należy powściągnąć emocje
i analizować chłodnym okiem.
Co do monet w katalogu, to do dzisiaj żałuję, że nie udało się dołączyć do katalogu płyty ze zdjęciami. Pomogło by to w analizie detali, bo katalogowe zdjęcia ze względu na rozmiar tego nie ułatwiają.
Na koniec jeszcze literki E dotyczące tej mojej z Wilna. Mam nadzieję, że temat został wyjaśniony :)
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Października 2020, 21:26:53 »
Cieszę się że opublikowana przeze mnie moneta wywołała tak ciekawą dyskusję. Wnioski wyciągnięte, argument przyjęte. To pytanie co z tą z Oliwy - jest tam AMG czy to tylko też moje patrzenie życzeniowe. Pozdrawiam

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Października 2020, 21:37:43 »
Troszeczkę spirytusu na patyczek do uszu i proszę usunąć ten brud. Potem dobre zdjęcie rewersu i zobaczymy. Na podstawie tego zdjęcia ja nie jestem wstanie wydać opinii
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Października 2020, 21:47:05 »
Powyższą wypowiedź w wątku potwierdzam na własnych błędach. Musi być cecha o błędzie jednoznaczna.Wielokrotnie widziałem różne błędy  co wyobraźnia podpowie na zniszczonych obiegiem boratynkach .Cały czas uczę się na błędach od najlepszych specjalistów ,kolekcjonerów  z forum idzie się dowiedzieć mnóstwo ciekawych informacji  .Przy okazji również Pozdrawiam autora tak wspaniałego dzieła katalogu miedzianych szelągów Jana Kazimierza Wazy.

barzda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Zainteresowania: "Boratynki"
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Października 2020, 07:51:51 »
Odwrócone E ???
barzda

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Października 2020, 08:46:04 »
Proponuję analizę całościową litery E, a nie tylko jednego z elementów
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2020, 08:53:30 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

barzda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Zainteresowania: "Boratynki"
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Października 2020, 09:47:25 »
litera E jest taka sama jak na boratynke heniek151
(przepraszam, ciężko mi się porozumiewać po polsku - nie wszystko, co mogę powiedzieć, co chcę)
barzda

 

R E K L A M A
aukcja monet