Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 09:26:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynki z błędami  (Przeczytany 11432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Listopada 2020, 20:54:35 »
Bardzo fajny błąd. Gratuluję.

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Listopada 2020, 12:50:20 »
Tu takie nijakie A w CAS, twórca pogubił się zupełnie.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #47 dnia: 03 Listopada 2020, 14:07:35 »
Witam, Panowie proponuję założyć osobny wątek :p w związku z tym odwrócony E:) Wracając do tematu, niestety moneta w kiepskim stanie ale chyba odwróconego O nie idzie zakwestionować? Ptfu podwójnego O:)
Błąd jest jednoznaczny. Nie ma się do czego przyczepić :)
Wolski w katalogu notuje pod numerem: LW66.A.21.41 i szacuje rzadkość na R5. Tylko pogratulować :)
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Listopada 2020, 13:45:13 »
Witam wszystkich ostatnio wpadła w moje ręce ładna dość rzadka jednostronna boratynka Jana Kazimierza, czyli brakteatowe bicie może ktoś zaprezentuje podobne. Nie wiem skąd mają takie informacje  z oceną co u niektórych kolekcjonerów przyporządkowują rzadkość R4.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Listopada 2020, 14:31:54 »
To jest destrukt menniczy ,a nie błąd. Żadne "brakteatowe"bicie, na monecie odbił się awers wcześniej wybitej monety,która przykleiła się do stempla.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2020, 14:37:32 wysłana przez pablo77 »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Listopada 2020, 14:48:57 »
Ale ładnie brzmi :) Destrukty mają to do siebie, że każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Czy ktoś widział dwa destrukty wybite identycznie?
Wbrew pozorom jest boratynek " jednostronnych' sporo. Jak dotąd nie widziałem tylko z 1659 roku.
Tutaj kilka, te po lewej aktualnie do kupienia
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynki z b%u0142%u0119dami
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Listopada 2020, 14:49:06 »
Oczywi%u015Bcie b%u0142%u0105d destrukt prosz%u0119 si%u0119 troszk%u0119 zag%u0142%u0119bi%u0107 w wiedz%u0119 na ten temat najwidoczniej nie zna si%u0119 Pan pablo77.Prosz%u0119 linki https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1591/jan-ii-kazimierz-boratynka-litewska-jednostronna
https://spodstempla.pl/jednostronne-boratynki/

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Listopada 2020, 14:59:22 »
Igor też podaje rzadkość jednostronnej boratyneczki aż R4?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Boratynki z b%u0142%u0119dami
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Listopada 2020, 15:14:03 »
Oczywiście błąd destrukt proszę się troszkę zagłębić w wiedzę na ten temat najwidoczniej nie zna się  Pan pablo77.Proszę linki

https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1591/jan-ii-kazimierz-boratynka-litewska-jednostronna
https://spodstempla.pl/jednostronne-boratynki/

Myślę, ze Pan Pablo77 zna ten temat, jego komentarz dotyczył nazwania tego typu destruktu z ang. "brokage" biciem brakteatowym, które i według mego zdania jest mylące.
Brakteaty, jak wszyscy wiedzą, były bite na cienkich blaszkach i zapewne na miękkim podłożu (n.p. skora). Ten destrukt powstał, gdy moneta utknęła w stemplu i została odbita jako "negatyw" na drugim krążku tworząc wizerunek. Podstawowe różnice miedzy tym destruktem i brakteatem jest po pierwsze brakteat był z założenia jednostronny, po drugie brak koordynacji pomiędzy orientacja wizerunków awersu i rewersu na destrukcie.

Myślę, ze daje nam się we znaki brak polskiej nazwy tego destruktu. Kiedyś próbowałem cos wymyślić na tym forum, ale bezskutecznie. Proszę tez zajrzeć do naszego słownika.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Listopada 2020, 15:19:14 »
Igor generalnie wypisuje bzdury. U niego wszystkie boratynki są mennicze, myli mennice itp. Na niego nie ma się co powoływać. Nie wiem skąd to R4, może Wolski gdzieś tak napisał i poszło. Nie zbieram destruktów i bliżej się nie interesowałem. Generalnie uważam, że przypisywanie destruktom rzadkości sensu nie ma, bo jak napisałem nie ma dwóch identycznych destruktów. Może od razu R8.
Znajdzie pan drugi identyczny z tym? To przecież są buble produkcyjne
 
d.jpgBoratynki z błędami
Pozdrawiam. zdzicho

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Boratynki z b%u0142%u0119dami
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Listopada 2020, 15:23:58 »
Oczywiście błąd destrukt proszę się troszkę zagłębić w wiedzę na ten temat najwidoczniej nie zna się  Pan pablo77.Proszę linki

https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1591/jan-ii-kazimierz-boratynka-litewska-jednostronna
https://spodstempla.pl/jednostronne-boratynki/

Myślę, ze Pan Pablo77 zna ten temat, jego komentarz dotyczył nazwania tego typu destruktu z ang. "brokage" biciem brakteatowym, które i według mego zdania jest mylące.
Brakteaty, jak wszyscy wiedzą, były bite na cienkich blaszkach i zapewne na miękkim podłożu (n.p. skora). Ten destrukt powstał, gdy moneta utknęła w stemplu i została odbita jako "negatyw" na drugim krążku tworząc wizerunek. Podstawowe różnice miedzy tym destruktem i brakteatem jest po pierwsze brakteat był z założenia jednostronny, po drugie brak koordynacji pomiędzy orientacja wizerunków awersu i rewersu na destrukcie.

Myślę, ze daje nam się we znaki brak polskiej nazwy tego destruktu. Kiedyś próbowałem cos wymyślić na tym forum, ale bezskutecznie. Proszę tez zajrzeć do naszego słownika.

Tak jak Pan pisze,według mnie nazywanie tego typu destruktu menniczego biciem brakteatowym to wprowadzanie w błąd.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Listopada 2020, 15:30:40 »
Igor generalnie wypisuje bzdury. U niego wszystkie boratynki są mennicze, myli mennice itp. Na niego nie ma się co powoływać. Nie wiem skąd to R4, może Wolski gdzieś tak napisał i poszło. Nie zbieram destruktów i bliżej się nie interesowałem. Generalnie uważam, że przypisywanie destruktom rzadkości sensu nie ma, bo jak napisałem nie ma dwóch identycznych destruktów. Może od razu R8.

Lub RR ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2020, 16:38:39 wysłana przez cancan62 »

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Listopada 2020, 18:53:23 »
Zachęcam do zagłębienia się w  potężnej kopalni wiedzy  Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667 autorstwa  Pana C.Wolski dokładnie strona 100 Bicie BREAKTEATOWE oraz str 103 Monety wybite jednostronnie .
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2020, 19:07:59 wysłana przez Lord_S »

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Listopada 2020, 19:38:03 »
A ja zachęcam Pana do pogłębienia wiedzy na temat technik menniczych i związanych z nimi problemami.
Pozdrawiam

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Boratynki z błędami
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Listopada 2020, 19:54:52 »
a moze tu po prostu potrzeba trochę wiedzy, doświadczenia, rozeznania, wyczucia czy jak to nazwac...chodzi mi o to że Bicie BREAKTEATOWE w przypadku boratynek nie musi i na pewno wg mnie nie oznacza tego samego co Bicie BREAKTEATOWE w przypadku monet znacznie wcześniejszych tzn moze autor C.Wolski miał na myśli takie bicie, a raczej przypominające takie bicie breakteatowe monety takie jak powyżej? a najbliższym skojarzeniem tak wybitej boratynki jest pewnie właśnie breakteat? i stad taki jakby skrót myślowy przez co powstaje zamieszanie bo niektórzy sądzą że boratynka jest tak wybita celowo - co by było dziwne i nie potrzebne zupełnie wg mnie, chyba ze było takie tempo prac ze "nie było kiedy załadować " :) ja jestem zdania ze tak wybite boratynki są destruktami powstałymi kompletnie przypadkowo a breakeatami mają tyle wspólnego że na pierwszy rzut oka tak wyglądają, i tyle :)

 

R E K L A M A
aukcja monet