Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:59:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Siarczane naloty na monetach bulionowych  (Przeczytany 4007 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Siarczane naloty na monetach bulionowych
« dnia: 03 Czerwca 2020, 17:29:33 »
Witam

Przejrzałem forum w poszukiwaniu porad, na temat czyszczenia monet bulionowych. Znalazłem wiele wątków odnośnie sensu czyszczenia monet srebrnych, gdzie wypowiadali zwolennicy błyszczących krążków oraz tworów spatynowanych. Zdaję sobie sprawę, że ma to sens w przypadku monet o wartości numizmatycznej, starych itd. Co jednak zrobić, jeśli mamy monety współczesne, o wartości kruszcu, lub niewiele więcej. Mam niewielką kolekcję monet bulinowych, zakupioną częściowo w celach inwestycyjnych, a głównie dlatego że mi się po prostu podobają. Są to monety typu srebrny kruggerand, liść klonowy czy inni tam filharmonicy. Inna, trochę cenniejsza kolekcja, to monety srebrne różnych prób, z okresu PRL oraz zaraz przeddenominacyjne, czyli rozmaite mapki, Papieże i inne okolicznościowe 200 tysiączówki. Przechowywane są w kapslach.

Problem w tym, że z czasem monety zaczynają się pokrywać brązowymi nalotami związków siarki. Ponieważ monety są stosunkowo nowe, nie chcę na siłę ich patynować, szczególnie że te akurat monety mają większą wartość i są ładniejsze, jak zachowują swój pierwotny lustrzany wygląd. Tak więc podjąłem decyzję o ich kąpieli. I teraz zachodzi pytanie, jaki dobrać środek. W internecie naoglądałem się róznych poradników od kolekcjonerów, gdzie traktowali monety octem z solą, czy gorącą wodą z sodą oczyszczaną na podłożu z folii aluminowej. Ja posiadam jednak trzy flaszki płynu do srebra, a raczej do srebrnych sztućców firmy Sterling - https://sterlingpolish.dk/en/metal-care/sterling-silver-cleaner-silver-dip/ . Zrobiłem próbę na dwóch "mapkach", monetach o małej wartości i efekty są znakomite. Nawet po miesiącu nie zauważyłem żadnych destruktywnych problemów.

Czy warto zaryzykować i kapać w tym płynie wszystkie monety, czy może uciec się do domowych sposobów? Miał ktoś doświadczenia z tym dipem? A może znaleźć coś lepszego? Byle nie firmu Leuchtturm. Sparzyłem się kilkakrotnie na ich produktach, kapsle mają słabej jakości i nieszczelne, w klaserach na znaczki paski są luźno napięte, w klaserze na banknoty koszulki były wymiętolone, a na ich płynie do czyszczenia monet to już klapa na całej linii. Zresztą opisałem to niedawno w innym temacie.

Poradzi ktoś?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Czerwca 2020, 17:48:36 »
Ocet do zimnych nóżek, sól do zupy, pasta do zębów do zębów jak sama nazwa wskazuje.
Do monet ze srebra wysokiej próby, a bulionówki takimi są, całe życie używam wody amoniakalnej lub płynu argentum, oczywiście zawsze należy wykonać próbę. Nigdy się nie zawiodłem. Innych specyfików nie używałem więc nie wiem.
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Czerwca 2020, 18:22:43 »
Wodę amoniakalną pominę, odrzuca mnie jej smród. Ale to argentum wydaje się ciekawą pozycją. Ten płyn Sterling jest do sztućców, czyli przedmiotów ze srebra, ale z domieszkami innych metali. Więc na monetach próby 650 czy 750 spisują się dobrze. Ale czyste srebro próby 9999 to inna bajka i tutaj wolę zapytać.

Natomiast obawiam się co do używania tego na monetach niższej próby z domieszkami. Taka woda amoniakalna chyba się nie nada, z tego co wiem, wchodzi w reakcję z niektórymi metalami nie będącymi srebrem.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2020, 18:26:09 wysłana przez Karbulot »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Czerwca 2020, 18:39:45 »
Napisałem, że do monet z dobrego srebra. Woda amoniakalna czy argentum nie nadają się do monet ze słabego srebra.
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwca 2020, 18:48:02 »
Super. Czyli jeśli chodzi o bulionówki próby 9999, zastosuję Argentum, to już postanowione. Dzięki serdecznie za pomoc.

Natomiast wciąż mam otwartą sprawę przy monetach niższej próby. Czy jest jakiś płyn specjalistyczny, czy ten Sterling się nada? Kupiłem go kiedyś w Lidlu. Niby jest do łyżek i widelców, ale to podobny chyba skład, co monety próby 500, 650 czy 750. Kilka niższej wartości monety ładnie oczyścił z nalotów, ale przy innych monetach się waham. No i od pierwszej próby czyszczenia nim minął dopiero miesiąc, wszystko się jeszcze może zdarzyć.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Czerwca 2020, 19:45:35 »
Proszę pamiętać, że zawsze przed czyszczeniem należy dokonać próby/ np na rancie/ i zobaczyć jak moneta reaguje na specyfik. Moczenie zawsze pod kontrolą. I proszę przeczytać ten tekst: https://zbierajmymonety.blogspot.com/2011/03/czyscic-czy-nie-czyscic.html
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Czerwca 2020, 11:46:05 »
Miałbym jeszcze jedno pytanie. Czy płyny Argentum i Argentum 2 różnią się czymś między sobą?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwca 2020, 12:41:55 »
Ja używam argentum. Najlepiej pytać sprzedawcę lub producenta. Nie używałem argentum 2
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Czerwca 2020, 16:56:40 »
A po kąpieli w Argentum? Tylko osuszyć, czy zmyć płyn wodą? Na przykład destylowaną albo przegotowaną. Tak samo co, jeśli odtłuszczam monety w acetonie? Także zmyć wodą? Bo różnie ludzie piszą.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Czerwca 2020, 17:03:02 »
Zawsze po kąpieli w jakikolwiek roztworze chemicznym monetę należy wypłukać w destylowanej wodzie.
Pozdrawiam. zdzicho

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Czerwca 2020, 17:34:48 »
Jeśli masz czysty aceton to bym go nie płukał.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwca 2020, 17:40:13 »
Ja bym jeszcze pomęczył tutaj. Bo wciąż mam otwartą sprawę monet o niższej próbie srebra. Zajrzałem na Allegro i mam taką ofertę:
https://allegro.pl/oferta/argentum-plyn-do-czyszczenia-srebra-zlota-70ml-8492293520?fromVariant=8990140876

W opisie na dole, czytam:
Zastosowanie: biżuteria srebrna i złota, wyroby miedziane i mosiężne, platery, sztućce, zastawy stołowe ze srebra itp.
Czyli można w nim czyścić także monety z niższej próby. Skoro można zastawy stołowe, sztućce i widelce...
Przecież srebrny widelec nie jest chyba próby 999.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwca 2020, 18:40:36 »
Jeśli czerpie Pan wiedzę z etykiet, to po co Pan pyta?
Zapoznał się Pan z przykazaniami Pana J. Chałupskiego, a szczególnie z tym:
"3/ Nie ma uniwersalnej metody czyszczenia monet wykonanych z różnych metali, różnymi technikami w różnych okresach historycznych."?
Przeczytał Pan to co napisałem:  Woda amoniakalna czy argentum nie nadają się do monet ze słabego srebra?
Monety zdawkowe Polski królewskiej w kolejnych latach bito z coraz słabszego srebra. Jak wykąpie Pan monetę próby 4 łutów w argentum, to się Pan przekona. Tyle z mojej strony, bo odpowiadanie w kółko na te same pytania, to strata czasu
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Czerwca 2020, 02:20:50 »
Już dobrze, dobrze. Proszę się tak nie denerwować. Tak tylko zapytałem.  :)
Srebrne buliony zbieram od kilku lat, ale dopiero teraz pierwsze sztuki zaczynają łapać plamki.
Po prostu wolę się upewnić, bo czym więcej poradników czytam, tym jestem głupszy.

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Czerwca 2020, 01:06:25 »
Kupiłem Argentum i... się zawiodłem. Jednodolarowa moneta USA bulionowa próby 999 zamoczona w Argentum 2 i nic nie pomogło. Podobnie australijski kangur ma brzydką rdzawą plamkę na głowie królowej. Zdesperowany spróbowałem w gorącej wodzie z solą na folii aluminiowej, to samo. Płyn firmy Sterling również nic nie dał. Plamek nie dało się usunąć.

 

R E K L A M A
aukcja monet