Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 04:41:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Siarczane naloty na monetach bulionowych  (Przeczytany 4055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Czerwca 2020, 08:43:23 »
Napisałem: "Ja używam argentum. Najlepiej pytać sprzedawcę lub producenta. Nie używałem argentum 2" i "Do monet ze srebra wysokiej próby, a bulionówki takimi są, całe życie używam wody amoniakalnej lub płynu argentum".
Tutaj efekty działania płynu argentum na monetach kolegów:
Pozdrawiam. zdzicho

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Czerwca 2020, 19:33:33 »
Myślałem o Argentum, ale nie było wersji z koszyczkiem. Niemniej dziw, że nie dał rady nawet mój płyn, który dotychczas czyścił wszystko. Chyba spróbuje tej wody amoniakalnej.

Update
Wrzuciłem do Argentum monetę 2 uncje z rokiem koguta, koloryzowaną. Konkretnie tą:
https://i.ebayimg.com/images/g/9foAAOSwtfhYpdDR/s-l1600.jpg

Złapała nalot po obręczy na brzegu monety. Bałem się, czy płyn nie zniszczy mi kolorowego nadruku, więc zanurzyłem tylko na 10 sekund. Płyn pięknie wyczyścił brązowe kółka, nie uszkodził nic. Zastanawiam się jednak nad kapslami Leuchtturm Intercept Ultra. Podobno sa bardzo szczelne i maja wkład dookoła pochłaniający śmieci z powietrza, chroniąc monetę. Czy ktoś coś wie, o tym kapslach? Ciężko znaleźć jakąś opinię.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwca 2020, 01:15:50 wysłana przez Karbulot »

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Czerwca 2020, 11:56:01 »
Niestety natrafiłem na kolejny problem, który nie wiem jak obejść. Po wyczyszczeniu monety w środku do czyszczenia monet jest ona piękna i błyszcząca. Płukanie w wodzie demineralizowanej (podobno czystsza od destylowanej), po czym delikatne osuszenie na papierze toaletowym, oraz pozostawienie na 2 godziny na powietrzu w celu dokładnego wysuszenia. Następnie pakuję monetę do szczelnego kapsla Leuchtturm Intercept Ultra, który ma gąbczasty pierścień wokół monety, który podobno wsysa związki siarki będące w kapslu. Wszystko ładnie i pięknie, mija jeden dzień, drugi, nadal ładnie.

Po kilku dniach, na monecie pojawiają się ciemnobrązowe kropki lub plamki. Nawet w miejscach, gdzie moneta była czysta. A najdziwniejsze, że dzieje się tak tylko z jednej strony. Co robię nie tak?
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2020, 12:05:59 wysłana przez Karbulot »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Czerwca 2020, 15:31:49 »
...Co robię nie tak?

Zbiera Pan nie te monety.
To, co się Panu tworzy na powierzchni lustrzanek, to patyna. Choć wielu próbowało, to jednak całkowite zatrzymanie procesu patynowania srebra wydaje się nieomal niemożliwe.
To, co Pan opisuje ma wszystkie znamiona walki z wiatrakami.
Opłukanie wodą, suszenie na powietrzu, to są etapy, gdzie powierzcznia monety wystawiona jest na atak. Żeby srebro uchronić od wpływów atmosfery, należy je chyba umieścić w próżni, a i tu nie gwarantuję, że nie zaszkodzi im światło.
Monety stare, np. szesnastowieczne, specjalnie pozostawia się, by spatynowały, bo im to dodaje szlachetnej urody.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Czerwca 2020, 16:47:44 »
Ale to się dzieje po kilku dniach. Szczerze, to ja sam doprowadzam do powstawania tych kropek. I ciekawi mnie dlaczego. Nowa moneta potrzebuje kilku lat, aby łapać związki siarki. Kropki powstają po kilku dniach, ale nowych już nie ma. Może niedokładnie je płuczę.

Może wyjaśnię to jak ja to widzę. Kupuję nową monetę. Jest ładna i błyszczy się. Z biegiem czasu powstają na niej plamki, które są widoczne po 3-4 latach. Wkładam monetę do płukanki (Argentum, woda z solą, płyn Silver Dip). W każdym razie, po takim czyszczeniu, moneta jest jak nowa, plamki znikają, wszystko jest OK. Ale po kilku dniach widzę ciemne kropki. Nie plamki, jakie powstają po kilku latach, ale kropki. Ohydne i ciemne. I zwykle są tylko po jednej stronie monety. Przypuszczam że to wynik niedokładnego wypłukania po płynie czyszczącym. Zwykle płucze je w wodzie demineralizowanej przez kilka sekund. Może wrzucić je do wody gorącej na kilkanaście minut?

Ja sobie zdaję sprawę, że to forum dla numizmatyków starych monet, a nie monet inwestycyjnych. Problem w tym, że nigdzie takiego forum nie ma. Nie mam gdzie i kogo zapytać. Wszędzie mnóstwo poradników, ale wymiany poglądów i doświadczeń nie ma.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Czerwca 2020, 18:00:21 »
Nie pisałem tego, żeby Pana zniechęcać, ale by wyjaśnić, ze będzie trudno znaleźć tutaj odpowiedzi.
Może jednak ktoś będzie wiedział, a może warto byłoby zamieścić kilka zdjęć tych różnych kropek i nalotów?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Czerwca 2020, 18:18:49 »
Proszę Pana Ja bym monet bulionowych nie czyścił. Przecież tutaj nie ma znaczenia, czy one są w kropki, czy maja początki patyny ,czy nie. SA to monety czysto inwestycyjne. Tutaj liczy się waga monety , ewentualnie próba kruszcu srebra lub złota.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Czerwca 2020, 19:34:00 »
Ja sobie zdaję sprawę, że to forum dla numizmatyków starych monet, a nie monet inwestycyjnych. Problem w tym, że nigdzie takiego forum nie ma.
Monetom bulionowym poświęcone jest forum https://monetyforum.pl, przy czym jeśli chodzi o czyszczenie, lepiej podchodzić do niego ostrożnie. Włosy potrafią stanąć na głowie jeśli przeczyta się co poniektóre przepisy tam proponowane, np. maczanie w ketchupie:

https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f=29&t=2097

Karbulot

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Srebrne buliony, okolicznościowe i kolekcjonerskie
Odp: Siarczane naloty na monetach bulionowych
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Czerwca 2020, 20:04:00 »
No i chyba zaprzestanę czyszczenia tych monet. Okazało się, że tych kropek to już w ogóle nie da się usunąć żadnym płynem do czyszczenia monet srebrnych. Przy okazji uszkodziłem monetę, bo zarysowałem ją dość mocno w dwóch miejscach, jak mi się pęseta ześlizgnęła. Poniżej zdjęcie. czerwone kółta zaznaczają miejsca gdzie widac kropki (chociaż jest ich więcej, trudno je wyodrębnić, są bardzo malutkie). Zielone kółka to uszkodzenie mechaniczne od pęsety. Na szczęście moneta mało wartościowa, bo to bulion a nie kolekcjonerka.

Po prostu nowe monety musze wkładac od razu po zakupie do kapsli Leuchtturm Intercept Ultra i ich nigdy nie otwierać.

« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2020, 20:06:04 wysłana przez Karbulot »

 

R E K L A M A
aukcja monet