Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:25:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojaki Zygmunta III  (Przeczytany 1107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Numizmat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Trojaki Zygmunta III
« dnia: 04 Czerwca 2020, 21:37:53 »
Witam Szanownych Forumowiczów,
znalazłem oferty takich oto trojaków, jak często się one pojawiają i czy warto zacząć od nich przygodę z trojakami?

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwca 2020, 22:47:39 »
Przygodę z trojakami proponuję zacząć od katalogu trojaków T.Iger. Nie wiem jak jest aktualnie z dostępnością wersji papierowej, więc proponuję zajrzeć ewentualnie na stronę
http://iger.wcn.pl/coins?type=4
Co do stanu ww trojaków to wszystko zależy co się komu podoba i ile chciały wydać, jakąś wybitną ozdobą kolekcji to one raczej nie będą ale od czegoś można zacząć.

Numizmat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwca 2020, 23:35:55 »
Przygodę z trojakami proponuję zacząć od katalogu trojaków T.Iger. Nie wiem jak jest aktualnie z dostępnością wersji papierowej, więc proponuję zajrzeć ewentualnie na stronę
http://iger.wcn.pl/coins?type=4
Co do stanu ww trojaków to wszystko zależy co się komu podoba i ile chciały wydać, jakąś wybitną ozdobą kolekcji to one raczej nie będą ale od czegoś można zacząć.

Zacząłem od katalogu Igera. Jednak żadnego z tych trojaków tam nie znalazłem. Wygląda na to, że albo nie są tam notowane albo źle szukałem... Ewentualnie gdzie jeszcze ich szukać?
Oto linki do nich:
https://allegro.pl/oferta/zygmunt-iii-waza-trojak-1597-lublin-rzadkosc-9328262292
oraz
https://allegro.pl/oferta/zygmunt-iii-trojak-1599-ryga-lilia-po-lewej-9328243023

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Czerwca 2020, 00:10:25 »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwca 2020, 01:07:11 »
Trojak lubelski to w katalogu Igera odmiana L.97.25.b. Raczej popularna.
(Zorientowałem się, że kol. anonimus już podpowiedział numer katalogowy).
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwca 2020, 01:11:02 wysłana przez dariusz.m »

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwca 2020, 08:28:23 »
Trojak 1599 z lilią po lewej jest w archiwum WCN na aukcji pod nr 57/420;
Ten z allegro wydaje się być z tych samych stempli awersu i rewersu co ten z WCN, więc albo jest dosyć rzadki, albo to dobra kopia.
Co prawda nie wydaje mi się, ale zdjęcia nie są rewelacyjne i nie znam tego sprzedawcy.
Proponuję poszperać jeszcze w Archiwach Niemczyka i GNDM.
Doctrina multiplex, veritas una

Numizmat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2020, 08:44:26 »
Dziękuję bardzo. Faktycznie ten lubelski się zgadza. Co do tego z lilią po lewej to jest to ten sam stempel co przedstawiony z WCNu. Zatem ta odmiana nie jest notowana u Igera?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Czerwca 2020, 10:07:41 »
Witam,

Przede wszystkim proszę się zastanowić jakie trojaki chce Pan zbierać. Rozumiem, że władca już wybrany ale mennica? Lublin a Ryga to zupełnie inny typ produkcji. Ryskie były  tłoczone z walca, wady to przesunięcia stempli. Natomiast lubelskie bite i tutaj mogą trafić się niedobicia, podwójne bicie. Pytanie, czy chce Pan zbierać np. po jednym trojaku z mennic i mieć kolekcję poglądową, jak wyglądały z poszczególnych miast te monety. Czy Pańskim zamiarem jest poszerzać kolekcję o kolejne odmiany, warianty. Jeśli tak, to lepiej skupić się na jednej mennicy. I tutaj dochodzimy do kolejnej sprawy. Katalog Igera jest świetny jako całość. Natomiast jeśli chcemy zagłębić się w jednej mennicy to już należy poszerzyć swoją wiedzę o kolejne pozycje literatury.

Ryga to oczywiście - Die Munzen der Stadt Riga Unter Polnischer Herrschaft 1581 - 1621 autorzy Eckhard Kruggel i Gunders Gerbasevskis

Lublin, tutaj pod ręką ma Pan autora tych publikacji:
- Mennica koronna w Lublinie. 1595-1601
- Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej

Myślę, że najpierw powinien Pan zsobie odpowiedzieć, czy chce zbierać trojaki z walca, czy bite;)
Norbert

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Czerwca 2020, 16:01:19 »
Szanowny Panie Ja bym tych trojaków nie kupił.Sa to trojaki pospolite i w słabiutkich stanach zachowania. Te trojaki można zdobyć dużo ładniej zachowane . Wyznaje zasadę ze lepiej mieć kilka ładnie zachowanych monet, niż kilkanaście byle jakich

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Czerwca 2020, 17:18:39 »
Szanowny Panie Ja bym tych trojaków nie kupił.Sa to trojaki pospolite i w słabiutkich stanach zachowania. Te trojaki można zdobyć dużo ładniej zachowane . Wyznaje zasadę ze lepiej mieć kilka ładnie zachowanych monet, niż kilkanaście byle jakich

Panie Stanisławie, pospolite...? Tego trojaka z lilią po lewej widziałem w archiwach tylko 2 notowania, jedno WCN i jedno GNDM. Wydaje mi się, że jednak jest to baaardzo rzadka moneta, a na dodatek jeszcze nie opisana w literaturze. Co do tego lubelskiego to się zgadzam, jest dosyć pospolity.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojaki Zygmunta III
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Czerwca 2020, 22:21:35 »
Na pewno trojak ryski z lilią po lewej stronie jest rzadszy. Co do notowań to były dwie monety w sprzedaży od GNDM:
https://archiwum.gndm.pl/a,Zygmunt-III-Waza-Trojak-Ryga-1599-lilia-z-LEWEJ-rzadki,rid,324124.html

https://archiwum.gndm.pl/a,1045-ZgIII-Waza-Trojak-Ryga-1599-LILIA-rozdziela,rid,282428.html

Jeszcze inny egzemplarz znalazłem kiedyś w internecie:

 
po lewej.jpgTrojaki Zygmunta III


Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet