Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:40:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety keszowe w polskich muzeach  (Przeczytany 2793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Monety keszowe w polskich muzeach
« dnia: 05 Czerwca 2020, 01:46:11 »
Monety Dalekiego Wschodu budzą coraz większe zainteresowanie wśród polskich kolekcjonerów. Również na naszym forum co raz pojawiają się osoby dobrze znające tematykę mennictwa dalekowschodniego (w tym zwłaszcza najciekawszej jego części – mennictwa keszowego). Warto wzmacniać ten pozytywny trend.

Tak jest też idea tego wątku. Gdyby Koledzy wstawiali tu zdjęcia (z opisem oczywiście) monet keszowych, na które można natrafić w polskich muzeach, powstałby bardzo ciekawy wątek.

Ja zacznę od Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Cały wpis jest na blogu.
http://blognumizmatyczny.pl/2020/06/05/numizmatyczna-mapa-polski-centrum-pieniadza-nbp-czesc-1-najstarsze-pieniadze-chinskie/
Poniżej kilka najciekawszych zdjęć.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwca 2020, 08:48:22 »
Ciekawa sprawa, czy wiadomo jakie jest pochodzenie eksponatów? Czy są gromadzone od początku, czy też to nowe zakupy, a może zbiory jakiegoś kolekcjonera zakupione na aukcji ?

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwca 2020, 09:10:43 »
Panie Dariuszu, dziękuję, że wrzuca Pan takie rzeczy tu i na swoim blogu. Kiedyś dzięki Pańskiemu wpisowi trafiłem na wystawę „W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie. Choć wówczas przez Szczecin przejeżdżałem dość często, nie miałem pojęcia, że ta wystawa istnieje.

Także zachęcam wszystkich do korzystania z Numizmatycznej Mapy Polski pana Dariusza.
 
Wystawa w  Centrum Pieniądza NBP, z tego co Pan nam pokazał jest arcyciekawa, i mam nadzieję, że uda mi się tam zajrzeć. Nie wiem czy gdzieś jeszcze w Polsce można zobaczyć coś podobnego w stałej ekspozycji.

W Bankotece nr 17 podano, że kolekcja monet i płacideł chińskich NBP obejmuje kilkaset egzemplarzy. Dużo i niedużo? Zauważmy, że niektórych eksponatów być może nie będzie nam dane zobaczyć gdzie indziej - więc dla mnie dużo.

Nie chcę wyjść na malkontenta, ale z opisami eksponatów jest podobnie jak z treścią wspomnianej Bankoteki nr 17 w temacie keszówek (kiedyś zwróciłem na to tutaj uwagę). Najbardziej rzuciły mi się w oczy informacje „pieniądz w formie krążka z kwadratowym otworem wchodzi do obiegu w 221 r p.n.e” oraz opisy typu „monet ryba”, „moneta most”. Monety w tym kształcie pojawiły się dużo wcześniej, a rybki, mosty etc. nie funkcjonowały jako pieniądze. Ale niemało źródeł „uparło” się, że tak było i korzystając z nich powiela się nie do końca prawdziwe informację. Stąd przy keszówkach w mojej opinii ważne jest żeby konfrontować ze sobą jak najwięcej dostępnych źródeł.

W Bankotece 17 podano również, że ponad 400 eksponatów z kolekcji NBP poddano badaniom autentyczności, z czego sześć okazało się współczesnymi kopiami, a jedna pozostała nieokreślona (czyli wątpliwa). Zastanawia mnie, czy wspomniane współczesne kopie, nie są częścią wystawy i nie pojawiły się tam bez opisu (muzea niekiedy tak robią...), iż nie są oryginałami. Z pokazanych zdjęć nie można tego oczywiście wywnioskować, ale pozastanawiać się jak najbardziej (mnie trochę męczą niektóre pokazane obiekty i na zdjęciach z wystawy i na zdjęciach w Bankotece).

Tak czy owak wystawa na pewno godna uwagi i polecenia.

Ps. Mam nadzieję, że jeszcze jakieś miejsca, gdzie można zobaczyć monety keszowe i coś się o nich dowiedzieć, ktoś w Polsce odkryje i tu pokaże.

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Czerwca 2020, 09:40:29 »
Zastanawia mnie, czy wspomniane współczesne kopie, nie są częścią wystawy i nie pojawiły się tam bez opisu (muzea niekiedy tak robią...), iż nie są oryginałami. Z pokazanych zdjęć nie można tego oczywiście wywnioskować, ale pozastanawiać się jak najbardziej (mnie trochę męczą niektóre pokazane obiekty i na zdjęciach z wystawy i na zdjęciach w Bankotece).

No właśnie męczy mnie pierwszy eksponat ze zdjęcia czyli Qi Yuan Yi Jin (H. 6.6) sam nie wiem, ale bardzo dziwne wrażenie wizualne sprawia. Znalazłem kilka fotek w sieci tej monety (np. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E6%A1%BC%E5%9E%A3%E4%B8%80%E9%87%BF_%22Qi_Yuan_Yi_Jin%22_Round_Coin.jpg) i kompletnie mi to nie pasuje, podejrzewam kopię, tym bardziej, że to bardzo rzadka moneta.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwca 2020, 11:12:37 »
Cytuj
Panie Dariuszu, dziękuję, że wrzuca Pan takie rzeczy tu i na swoim blogu. Kiedyś dzięki Pańskiemu wpisowi trafiłem na wystawę „W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie. Choć wówczas przez Szczecin przejeżdżałem dość często, nie miałem pojęcia, że ta wystawa istnieje. Także zachęcam wszystkich do korzystania z Numizmatycznej Mapy Polski pana Dariusza.

Dziękuję za miłe słowa :)

Zastanawia mnie, czy wspomniane współczesne kopie, nie są częścią wystawy i nie pojawiły się tam bez opisu (muzea niekiedy tak robią...), iż nie są oryginałami. Z pokazanych zdjęć nie można tego oczywiście wywnioskować, ale pozastanawiać się jak najbardziej (mnie trochę męczą niektóre pokazane obiekty i na zdjęciach z wystawy i na zdjęciach w Bankotece).

No właśnie męczy mnie pierwszy eksponat ze zdjęcia czyli Qi Yuan Yi Jin (H. 6.6) sam nie wiem, ale bardzo dziwne wrażenie wizualne sprawia. Znalazłem kilka fotek w sieci tej monety (np. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E6%A1%BC%E5%9E%A3%E4%B8%80%E9%87%BF_%22Qi_Yuan_Yi_Jin%22_Round_Coin.jpg) i kompletnie mi to nie pasuje, podejrzewam kopię, tym bardziej, że to bardzo rzadka moneta.

To oczywiście niewykluczone. Czasami jednak nawet moneta z „dobrym wrażeniem wizualnym” może być falsem. Parę lat temu udało mi się kupić właśnie Qi Yuan Yi Jin (H. 6.6). Wyglądała naprawdę dobrze. Niestety Hartill rozwiał moją radość.

yuan-feng

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Monety keszowe
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Października 2020, 19:43:39 »
To ja jeszcze dorzucę od siebie.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie na stałej ekspozycji znajduje się skarb chińskich monet keszowych, który odkryto w Świnoujściu, o ile mnie pamięć nie myli, było to w 2007 roku.

https://muzeum.szczecin.pl/images/galeria/duze/zbiory-2/numizmatyka-90/numizmatyka-20150617-1370961795.jpg

A na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie na stałej ekspozycji znajdują się wietnamskie keszówki. Miałem przyjemność je identyfikować i przygotować katalog zbioru dla tego muzeum.

Pozdrawiam


Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Października 2020, 21:20:48 »
Mam pytanie dla Panów od keszówek.  ;)
W jaki sposób te monetki mogły dotrzeć aż do Świnoujścia  ?
Czy może to być pamiątkowy depozycik schowany przez kogoś zesłanego  na Syberię  ?
Będę wdzięczny  za  rozpatrzenie pytania laika.  :D
Pozdrawiam
Karol

yuan-feng

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Monety keszowe
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Października 2020, 22:23:01 »
Tak, dokładnie. Pamiątki zapewne przywiezione przez niemieckiego weterana tłumiącego powstanie bokserów.
Wszystkie znaleziska z ziem polskich to importy przywiezione w okresie od drugiej połowy XIX do początku XX wieku. Na nasze tereny trafiały jako pamiątki lub nie wydany bilon. Natrafia się na nie na ziemiach dawnych kaizerowskich Niemiec i carskiej Rosji. Nie znam ani jednego znaleziska z terenów zaboru austriackiego.

Jeśli chodzi o skarb ze Świnoujścia, to mamy tam przekrój mennictwa keszowego. Najstarsza moneta w zbiorze to Huo Quan z I w. n. e., a najmłodsza to keszówka bita maszynowo Guang Xu Tong Bao z końca XIX w.

Pozdrawiam


Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Października 2020, 22:38:41 »
Dzięki bardzo za odpowiedź.   :)
Pozdrawiam
Karol

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Monety keszowe w polskich muzeach
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Października 2020, 09:56:37 »
Jak zauważył kolega Yuan Feng mamy tu przekrój mennictwa keszowego. Dodatkowo, w znalezisku monety są bez powtórek - również w mojej opinii wygląda to rzeczywiście na mały zbiorek amatora chińskich monet. Monety odkryte w 2005 roku. Nie wiem jaki miała ta sprawa finał, ale jak zwykle, chyba nie bez kłopotów dla znalazcy:
https://gs24.pl/znalazl-monety-jest-przestepca/ar/5161488

 

R E K L A M A
aukcja monet