Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:24:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Polska armia okupuje terytorium Czech  (Przeczytany 2193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Polska armia okupuje terytorium Czech
« dnia: 10 Czerwca 2020, 17:56:16 »
No, nie mogłem się powstrzymać ;D
"Polskie wojsko wkroczyło do Czech i okupuje kapliczkę. To się dzieje naprawdę.
Polscy żołnierze ustawili punkt kontrolny na terenie Czech - tuż przed kapliczką, do której zabronili wstępu. Czeskie władze interweniowały w Warszawie.
Do kuriozalnej sytuacji doszło na polsko-czeskiej granicy, która została ustanowiona na niewielkim potoku Troja. Po jej polskiej stronie znajduje się wieś Pielgrzymów (woj. opolskie, powiat głubczycki), a po czeskiej - Pelhrimov. Tam, około 30 metrów od rzeki, stoi zabytkowa kapliczka, przy której - jak piszą czeskie media - turyści lubią się zatrzymywać, by zrobić zdjęcia. Ostatnio jednak mieli z tym problem.
Polscy żołnierze początkowo strzegli zamkniętej z powodu pandemii koronawirusa granicy w Pielgrzymowie. Przeszli jednak przez most na rzece do czeskiej wsi.
I - jak relacjonuje czeski portal Denik - ustawili punkt kontrolny tuż przed kaplicą i "z pistoletami maszynowymi" zabronili Czechom jej odwiedzania.
Czeski portal wspomina m.in., że specjalista budowlany, który sprawował nadzór nad remontem kaplicy, udał się tam 28 maja. Chciał wykonać dokumentację fotograficzną tynku, ale polscy żołnierze mieli zabronić mu robić zdjęcia.Rozmawiał też z nimi Ivo Dokoupil, przedstawiciel ekologicznego stowarzyszenia "Hnutí DUHA Jeseníky", które organizowało w czeskiej wiosce spotkanie wolontariuszy. Chciał uprzedzić stojących na straży kapliczki Polaków, że część osób na pewno będzie chciała ją odwiedzić. - Nie pozwolili mi podejść bliżej niż dziesięć metrów. Dlaczego polska armia decyduje, gdzie na terytorium Czech mogę się znajdować, a gdzie nie? - mówił czeskiemu portalowi. 
Kaplica należy do zajmującego się renowacją zabytków stowarzyszenia Omnium, a właścicielem gruntu jest gmina Slezské Rudoltice. Jej burmistrz Mojmír Pargac przyznał, że polska strona nie skonsultowała z nim decyzji o wkroczeniu polskiego wojska.
W sprawie kapliczki czeskie władze - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych - interweniowały w Warszawie. - Po stronie polskiej zaszło nieporozumienie. Kaplica jest już dostępna - powiedziała Hana Malá z działu prasowego czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych."
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26019713,polskie-wojsko-wkroczylo-do-czech-i-okupuje-kapliczke-to-sie.html
Pozdrawiam. zdzicho

yuan you

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • cicha iluminacja
  • Zainteresowania: keszówki
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwca 2020, 19:52:42 »
Kapliczka

Stoi sobie kędyś w Czechach
Matka Boska Wopistowska.
Nie podejdzie żaden klecha,
gdy jej strzeże armia polska!

Nie pomodli się babina,
ani dziadek pod figurą,
bo straż polska armia trzyma,
nie przepuści nawet kurom!

Stoi żołnierz, pierś swą pręży,
dumnie szczerzy kłów garnitur,
i choć padnie, to zwycięży,
adolescens - wszak - moritur.

Broń cię Matka Wopistowska
tylko zadać mu pytanie:
Co tu robi armia polska
i kto zlecił to zadanie? (r.f.)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Czerwca 2020, 20:31:57 »
Czescy patrioci publikują zdjęcia okupantów kapliczki. https://www.denik.cz/galerie/pelhrimovska-kaple.html?photo=8&back=1956917446-6813-1
Pozdrawiam. zdzicho

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Czerwca 2020, 20:53:40 »
Najwyraźniej wystarczy przekroczyć granicę o parę metrów, żeby w polskiego żołnierza wkroczył duch dzielnego wojaka Szwejka :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Czerwca 2020, 21:19:53 »
Skoro dowódca "niebieskich beretów" nie potrafi czytać mapy, to mógł zapytać wujka Google, a tak to się zrobił konflikt międzynarodowy.
Dobrze, że Czesi, to lud spokojny i siłą nie wyzwolili kapliczki. :D
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Czerwca 2020, 23:27:26 »
Przeczytałem i zabrałem się do napisania komentarza... w połowie zrezygnowałem. Znów naszła mnie chęć skomentowania ale bezsens sytuacji poraził mnie po raz wtóry. W końcu wiem w jakim programie "widziałbym" tę informację.... :D 
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Czerwca 2020, 14:54:16 »
No, nie mogłem się powstrzymać ;D
"Polskie wojsko wkroczyło do Czech i okupuje kapliczkę. To się dzieje naprawdę.


Czy to na coś wspólnego z numizmatyką ? Koledzy z Triumwiratu prosili, aby nie poruszać tematów politycznych, jednak Pan " nie mógł się powstrzymać". Może młodzi żołnierze też nie mogli się powstrzymać, żeby z asfaltowego posterunku przy 30 stopniowym upale przenieść się w cień pobliskiego lasku. Zawsze można powałać Konfederację, aby odbić przydrożny parking, chętni się znajdą. Proponuję zamknąc temat, bo skończy się, jak zwykle.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2020, 15:50:22 wysłana przez Julek C »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwca 2020, 16:48:20 »
Przecież to dział Humor. Mnie ta wiadomość rozbawiła, ale widocznie mamy różne poczucie humoru. W tym dziale jest wiele wątków dalekich od numizmatyki. Proszę nie doszukiwać się wszędzie polityki.
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwca 2020, 19:00:29 »
Również wydaje mi się, że nie trzeba się bać "politycznej wojny". Użytkownik lubujący się w takich akcjach  jakiś czas temu dał sobie trochę na wstrzymanie ;)
A co do całego zdarzenia - ot zdążyło się i jeśli Czesi nie będą próbować jakoś tego "rozdmuchać" to sprawa się wyciszy. Swoją drogą czy żołnierze zostali później poddanie 2-tygodniowej kwarantannie jako, że byli za granicą? Zdarzały się przypadki, że osoby, które zostały "złapane" przez zagraniczną sieć komórkową zostały zmuszone do odbycia kwarantanny, jako, że -teoretycznie - za granicą były. Choć miały do niej zapewne kilkadziesiąt/set-metrów :P
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwca 2020, 20:21:43 »
Kwarantanna nie była chyba potrzebna, bo jak wynika z wiadomości, nie dopuszczali do siebie nikogo na odległość 10 metrów :)

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Czerwca 2020, 20:36:10 »
Ale de facto za granicą byli :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Czerwca 2020, 21:29:01 »
Z ciekawostek to źródło Łaby jest ok. 100m od granicy RP, a prawdziwie źródło jest ok. 20m od oficjalnej studni. Co ciekawe po polskiej stronie jest Łabski Szczyt i Schronisko pod Łabskim Szczytem, czyli geografia uległa polityce. Źródło Łaby jest w RP a nie w Czechach ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2020, 21:34:15 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Czerwca 2020, 22:07:13 »
Wzdłuż polsko- czeskiej granicy jest sporo miejscowości gdzie niewidzialna linia graniczna przebiega slalomem miedzy domami. Wyrosło pokolenie dla którego normą jest msza w polskim kościele, bo po czeskiej stronie kościoła nie ma, zakupy po czeskiej stronie, bo sklepu po polskiej stronie nie ma i wspólne picie piwka w czeskiej restauracji. Ciekawe jak w takich sytuacjach poradzili sobie nasi dzielni wojacy :)
https://podroze.onet.pl/ciekawe/miejscowosci-podzielone-granica-polski-i-czech/z516vbe
Pozdrawiam. zdzicho

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Polska armia okupuje terytorium Czech
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Czerwca 2020, 23:20:33 »
 ;D ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet