Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:27:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego 2020  (Przeczytany 12343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Otwarcie sezonu letniego 2020
« dnia: 19 Czerwca 2020, 15:22:36 »
Za chwilę lato nie ma co czekać.
Ostatnia zdobycz 3 naśladownictwa denarów.Jeden chyba mi się zdublował.
Wszystkie to subaeratusy z grupy ONAV. Prawdopodobnie jeden nieodnotowany awers.
Oczywiście więcej w wątku germańskim.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwca 2020, 21:53:28 »
a ja zaczynam lato nieprobusowo..
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Czerwca 2020, 21:02:30 »
Taki Chlorus się napatoczył , ma ktoś pomysł na numerek Ric,a , bo nie mogę namierzyć , i jak ta legenda się zaczyna FL czy CL ,właściwiej by było FL ??

ps. kolego Divusric , czy to nie ty przypadkiem upolowałeś sesterca Aureliusza na Numimarkecie , pytam bo to była monetka w twoim klimacie  ;), ja musiałem sobie odpuścić ją , bo za dużo mi dziś weszło

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2020, 20:08:24 »
Jeszcze jeden problem z numerkiem ric,a ? , i prośba o pomoc

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2020, 20:11:36 »
Taki Chlorus się napatoczył , ma ktoś pomysł na numerek Ric,a , bo nie mogę namierzyć , i jak ta legenda się zaczyna FL czy CL ,właściwiej by było FL ??

ps. kolego Divusric , czy to nie ty przypadkiem upolowałeś sesterca Aureliusza na Numimarkecie , pytam bo to była monetka w twoim klimacie  ;), ja musiałem sobie odpuścić ją , bo za dużo mi dziś weszło
Hmm Nawet nie wiem co to za moneta...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2020, 20:59:19 »
Cytuj
Taki Chlorus się napatoczył , ma ktoś pomysł na numerek Ric,a , bo nie mogę namierzyć , i jak ta legenda się zaczyna FL czy CL ,właściwiej by było FL ??

Pospolity pospoliciak RIC VI Cyzicus 18a

Legenda awersu FL VAL...

Cytuj
Jeszcze jeden problem z numerkiem ric,a ? , i prośba o pomoc

Herkuliusz ze stołecznej mennicy, z oznaczeniem menniczym, którego nie notuje stary RIC V.

RIC Vb 506 var
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2020, 21:01:28 wysłana przez Tomanek »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwca 2020, 21:57:20 »
Cytuj
Taki Chlorus się napatoczył , ma ktoś pomysł na numerek Ric,a , bo nie mogę namierzyć , i jak ta legenda się zaczyna FL czy CL ,właściwiej by było FL ??

Pospolity pospoliciak RIC VI Cyzicus 18a

Legenda awersu FL VAL...

Cytuj
Jeszcze jeden problem z numerkiem ric,a ? , i prośba o pomoc

Herkuliusz ze stołecznej mennicy, z oznaczeniem menniczym, którego nie notuje stary RIC V.

RIC Vb 506 var

Dzięki kolego za pomoc, czyli rozumiem że u Chlorusa w oznaczeniu menniczym - KB czy K Delta nie wpływa na nr. Ric,a ?



ps. kolego Divusric , czy to nie ty przypadkiem upolowałeś sesterca Aureliusza na Numimarkecie , pytam bo to była monetka w twoim klimacie  ;), ja musiałem sobie odpuścić ją , bo za dużo mi dziś weszło
Cytuj
Hmm Nawet nie wiem co to za moneta...

nie mogę już namierzyć tej aukcji , ale chodziło o takiego sesterca
http://www.wildwinds.com/coins/ric/marcus_aurelius/RIC_1029.jpg
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwca 2020, 21:20:30 wysłana przez cancan62 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Czerwca 2020, 10:07:15 »
Pospolity pospoliciak RIC VI Cyzicus 18a

Legenda awersu FL VAL...

Dzięki kolego za pomoc, czyli rozumiem że u Chlorusa w oznaczeniu menniczym - KB czy K Delta nie wpływa na nr. Ric,a ?


Czy naprawdę nie może Pan sam zajrzeć do RICa i sobie odpowiedzieć na to pytanie? Tomek podał przecież Panu atrybucję na tacy. Wystarczy otworzyć tom VI na stronie 581 i zobaczyć jakie oficyny (numerowane w alfabecie greckim) RIC notuje pod numerem Cyzicus 18a. Odpowiedź na pytanie jest zatem banalnie prosta.

No chyba że nadal Pan nie ma RICa, tylko posługuje się jakimiś pseudokompilacjami, opisami aukcyjnymi, czy wildwindesem żeby ustalić atrybucję monety w RIC? Jeśli tak, to nie tędy droga. Odpowiedzi szukamy zawsze u źródła. Obecnie wszystkie tomy RIC można bez trudu i darmowo ściągnąć z interentu. W razie problemów mogę przesłać PDF pocztą elektroniczną.

Oczywiście można nie korzystać w ogóle z RICa i wiecznie prosić kolegów z forum o wyręczenie w lekturze RICa, tylko po co? Warto chyba zacząć samemu korzystać z RICa, prawda? 
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwca 2020, 10:23:50 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Czerwca 2020, 10:20:40 »
 :D :D :D :-* :-* :-* :-*
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Czerwca 2020, 20:26:03 »
Oczywiście można nie korzystać w ogóle z RICa i wiecznie prosić kolegów z forum o wyręczenie w lekturze RICa, tylko po co?
Mam lekkie deja vu :-) Zarówno Pan, jak i ja (a może i ktoś jeszcze, nie pamiętam) już żeśmy tę argumentację przerabiali. Skutek jak grochem o ścianę :-) Teraz będzie tydzień-dwa ciszy i znowu pojawi się zdjęcie jakiejś kupionej "po taniości" zupełnie przypadkowej monety antycznej (w szerokim rozumieniu antyku - od Grecji archaicznej po Bizancjum) z komentarzem "a co to ja kupiłem, pomóżcie", jakaś dobra dusza pomoże... I tak w koło Macieju.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Czerwca 2020, 20:57:26 »
Oczywiście można nie korzystać w ogóle z RICa i wiecznie prosić kolegów z forum o wyręczenie w lekturze RICa, tylko po co?
Mam lekkie deja vu :-) Zarówno Pan, jak i ja (a może i ktoś jeszcze, nie pamiętam) już żeśmy tę argumentację przerabiali. Skutek jak grochem o ścianę :-) Teraz będzie tydzień-dwa ciszy i znowu pojawi się zdjęcie jakiejś kupionej "po taniości" zupełnie przypadkowej monety antycznej (w szerokim rozumieniu antyku - od Grecji archaicznej po Bizancjum) z komentarzem "a co to ja kupiłem, pomóżcie", jakaś dobra dusza pomoże... I tak w koło Macieju.

To wszystko prawda i ja też mam deja vu, ale od czasu do czasu nie potrafię się powstrzymać i ponawiam swoje retoryczne pytania w nadziei, że jednak może za którymś razem te rady wreszcie dotrą i pomogą.   

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Czerwca 2020, 22:19:34 »
Pospolity pospoliciak RIC VI Cyzicus 18a

Legenda awersu FL VAL...

Dzięki kolego za pomoc, czyli rozumiem że u Chlorusa w oznaczeniu menniczym - KB czy K Delta nie wpływa na nr. Ric,a ?


Czy naprawdę nie może Pan sam zajrzeć do RICa i sobie odpowiedzieć na to pytanie? Tomek podał przecież Panu atrybucję na tacy. Wystarczy otworzyć tom VI na stronie 581 i zobaczyć jakie oficyny (numerowane w alfabecie greckim) RIC notuje pod numerem Cyzicus 18a. Odpowiedź na pytanie jest zatem banalnie prosta.

No chyba że nadal Pan nie ma RICa, tylko posługuje się jakimiś pseudokompilacjami, opisami aukcyjnymi, czy wildwindesem żeby ustalić atrybucję monety w RIC? Jeśli tak, to nie tędy droga. Odpowiedzi szukamy zawsze u źródła. Obecnie wszystkie tomy RIC można bez trudu i darmowo ściągnąć z interentu. W razie problemów mogę przesłać PDF pocztą elektroniczną.

Oczywiście można nie korzystać w ogóle z RICa i wiecznie prosić kolegów z forum o wyręczenie w lekturze RICa, tylko po co? Warto chyba zacząć samemu korzystać z RICa, prawda?

Bez urazy , ale w całym tym wywodzie na temat mojego lenistwa , z pozycji / profesora/ , człowieka który już zapewne pół życia bawi się monetkami, świetnie włada ang.,  zapomniał pan że mój angielski jest bardzo słabiutki /  czasami to nagłaśniałem/, co przy pierwszych Ric,ach , może aż tak bardzo nie przeszkadza, ale w tych późniejszych jest już kłopotliwe , gdzie pojedyncze literki , skróty i dopiski , czasami niewiele mi mówią , a translator też jest bezradny. Z drugiej strony patrząc , gdyby nie takie głąby jak ja czasami nie wrzuciły swoich monetek , nawet z oczywistymi pytaniami , ten portal były nudny jak flaki z olejem , gdzie 3-4 fachowców by tylko dyskutowało ze sobą i o swoich tematach, a czasami okrasili by te dyskusje jakąś fotką. Wracając do moich monetek , Herakliusz - na nim się wyłożyłem bo sprawdzałem w starej V,ce , Chlorus - nie sprawdzałem w Ric VI , za to, przyznaję że sporo  kopałem po necie , zresztą i tak bez skutku , Delty nie trafiłem , a więc ten pospoliciak , aż taki pospolity nie jest mimo że ma C , może i kiedyś w jakim skarbie było ich z 50 szt., i może zalegają gdzieś nawet w lochach jakiegoś muzeum, ale na rynku raczej ich nie widać, możliwe że pan to też zauważył , skoro sprawdził pan pana Tomanka- chodzi o Ric, no chyba że ma pan tak świetną pamięć i wie co jest na każdej stronie  ;) 
Inna sprawa- uważam że ten wspólny worek  dla różnych oznaczeń,  twórcom Ric,a się nie udał , nie tylko w tym wypadku .

ps. do wiadomości , cienki jestem w ang., powiedział bym nawet że mało lotny w możliwościach netu, a pomagać w id. we wcześniejszych wiekach zdarza mi się bardzo często na innych forach , a i tu miałem chyba na tej niwie jakiś epizod.
Powtórzę dobitniej - zejdzcie na ziemie panowie /profesorowie/ bo z tej pozycji bardzo łatwo być mądrym i lotnym - postawcie się w pozycji tych głupszych miej lotnych w necie , bez języków, i bez +- ćwierć wieku bawienia się monetkami . Takimi tekstami straszycie tylko młody narybek,  ja co prawda nie jestem ani młody , ani strachliwy, ale nie potrzebuję rad co mam kupować , za ile , jak żyć i co tam jeszcze  :), nikogo też nie zmuszam , aby mi pomagał - w końcu to wolna wola każdego , czy zechce czy nie.
Pozdrawiam
i nie zamierzam ewentualnie ciągnąć tej dyskusji w ty kierunk

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Czerwca 2020, 00:18:40 »
Pospolity pospoliciak RIC VI Cyzicus 18a

Legenda awersu FL VAL...

Dzięki kolego za pomoc, czyli rozumiem że u Chlorusa w oznaczeniu menniczym - KB czy K Delta nie wpływa na nr. Ric,a ?


Czy naprawdę nie może Pan sam zajrzeć do RICa i sobie odpowiedzieć na to pytanie? Tomek podał przecież Panu atrybucję na tacy. Wystarczy otworzyć tom VI na stronie 581 i zobaczyć jakie oficyny (numerowane w alfabecie greckim) RIC notuje pod numerem Cyzicus 18a. Odpowiedź na pytanie jest zatem banalnie prosta.

No chyba że nadal Pan nie ma RICa, tylko posługuje się jakimiś pseudokompilacjami, opisami aukcyjnymi, czy wildwindesem żeby ustalić atrybucję monety w RIC? Jeśli tak, to nie tędy droga. Odpowiedzi szukamy zawsze u źródła. Obecnie wszystkie tomy RIC można bez trudu i darmowo ściągnąć z interentu. W razie problemów mogę przesłać PDF pocztą elektroniczną.

Oczywiście można nie korzystać w ogóle z RICa i wiecznie prosić kolegów z forum o wyręczenie w lekturze RICa, tylko po co? Warto chyba zacząć samemu korzystać z RICa, prawda?

Bez urazy , ale w całym tym wywodzie na temat mojego lenistwa , z pozycji / profesora/ , człowieka który już zapewne pół życia bawi się monetkami, świetnie włada ang.,  zapomniał pan że mój angielski jest bardzo słabiutki /  czasami to nagłaśniałem/, co przy pierwszych Ric,ach , może aż tak bardzo nie przeszkadza, ale w tych późniejszych jest już kłopotliwe , gdzie pojedyncze literki , skróty i dopiski , czasami niewiele mi mówią , a translator też jest bezradny. Z drugiej strony patrząc , gdyby nie takie głąby jak ja czasami nie wrzuciły swoich monetek , nawet z oczywistymi pytaniami , ten portal były nudny jak flaki z olejem , gdzie 3-4 fachowców by tylko dyskutowało ze sobą i o swoich tematach, a czasami okrasili by te dyskusje jakąś fotką. Wracając do moich monetek , Herakliusz - na nim się wyłożyłem bo sprawdzałem w starej V,ce , Chlorus - nie sprawdzałem w Ric VI , za to, przyznaję że sporo  kopałem po necie , zresztą i tak bez skutku , Delty nie trafiłem , a więc ten pospoliciak , aż taki pospolity nie jest mimo że ma C , może i kiedyś w jakim skarbie było ich z 50 szt., i może zalegają gdzieś nawet w lochach jakiegoś muzeum, ale na rynku raczej ich nie widać, możliwe że pan to też zauważył , skoro sprawdził pan pana Tomanka- chodzi o Ric, no chyba że ma pan tak świetną pamięć i wie co jest na każdej stronie  ;) 
Inna sprawa- uważam że ten wspólny worek  dla różnych oznaczeń,  twórcom Ric,a się nie udał , nie tylko w tym wypadku .

ps. do wiadomości , cienki jestem w ang., powiedział bym nawet że mało lotny w możliwościach netu, a pomagać w id. we wcześniejszych wiekach zdarza mi się bardzo często na innych forach , a i tu miałem chyba na tej niwie jakiś epizod.
Powtórzę dobitniej - zejdzcie na ziemie panowie /profesorowie/ bo z tej pozycji bardzo łatwo być mądrym i lotnym - postawcie się w pozycji tych głupszych miej lotnych w necie , bez języków, i bez +- ćwierć wieku bawienia się monetkami . Takimi tekstami straszycie tylko młody narybek,  ja co prawda nie jestem ani młody , ani strachliwy, ale nie potrzebuję rad co mam kupować , za ile , jak żyć i co tam jeszcze  :), nikogo też nie zmuszam , aby mi pomagał - w końcu to wolna wola każdego , czy zechce czy nie.
Pozdrawiam
i nie zamierzam ewentualnie ciągnąć tej dyskusji w ty kierunk

Do odpowiedzi na Pana pytanie "czyli rozumiem że u Chlorusa w oznaczeniu menniczym - KB czy K Delta nie wpływa na nr. Ric,a ?", po wskazaniu Panu przez Tomka dokładnej atrybucji monety w RIC (Cyzicus 18a), nie jest potrzebna znajomość języka angielskiego. Wystarczy otworzyć RIC na stronie, gdzie jest Cyzicus nr 18a, jak niżej, i odpowiedź staje się oczywista. Nie jest do tego też potrzebne żadne szczególnie obycie internetowe. Zresztą z poruszaniem się w internecie nie ma Pan żadnych problemów, skoro bez problemów regularnie kupuje Pan monety na aukcjach internetowych, w tym zagranicznych.

Zamiast zatem "sporo kopać po necie" w poszukiwaniu atrybucji monety w RIC w opisach aukcyjnych, czy na wildwinds itd., lepiej do tego RICa po prostu zajrzeć. Niczego "profesorskiego" w takiej poradzie nie widzę. I naprawdę nie trzeba aż 25 lat w numizmatyce, aby do takiego banalnego i - wydawałoby się - oczywistego wniosku samodzielnie dojść.

Jeśli nie rozumie Pan jakichś konkretnych sformułowań w jęz. angielskim w RIC, struktury itd., to proszę pytać, a my chętnie pomożemy. Faktycznie korzystanie z RIC nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza na początku, i my to wiemy. Każdy z nas przez to przechodził.

Po co jednak pytać o kwestie, których rozwiązanie nie nastręcza absolutnie żadnych problemów, ani nie wymaga znajomości języków obcych, a do ich rozwiązania wystarczy otworzyć RIC na właściwej stronie. I znowu, rozumiem, że mógłby mieć Pan ewentualnie problem ze znalezieniem właściwej strony samodzielnie (bo to wymaga chociażby uprzedniego  ustalenia z jakiej mennicy moneta pochodzi itd.). Ale przecież Tomek (Tomanek) wskazał Panu dokładną atrybucję monety (Cyzicus 18a), więc do odpowiedzi na Pana pytanie zacytowanej powyżej wystarczyło zobaczyć jakie oficyny RIC notuje pod numerem Cyzcius 18a. 

Tym razem to ja się wyłączam i dalej tego wątku nie będę kontynuował. 
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwca 2020, 00:36:42 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Czerwca 2020, 11:01:30 »
Wg mnie odpowiedź jest banalna.
Kol.Ram17 nie ma tego tomu RIC w swoich zasobach dltatego też tak najłatwiej było by napisać i uciąć całe dyskusje.Gdyby takowy posiadał to naturalnym było by zerknięcie pod wskazane cyferki i uzyskanie odpowiedzi. W pełni sie zgadzam że w przypadku jednak posiadania byłby to fakt czystego lenistwa z jego strony.

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2020
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Czerwca 2020, 11:53:30 »
Wg mnie odpowiedź jest banalna.
Kol.Ram17 nie ma tego tomu RIC w swoich zasobach dltatego też tak najłatwiej było by napisać i uciąć całe dyskusje.Gdyby takowy posiadał to naturalnym było by zerknięcie pod wskazane cyferki i uzyskanie odpowiedzi. W pełni sie zgadzam że w przypadku jednak posiadania byłby to fakt czystego lenistwa z jego strony.

Też mi się wydaje, że tego tomu Kolega nie ma i najłatwiej było to po prostu przyznać na wstępie i poprosić o przesłanie tego tomu, co wyraźnie oferowałem ("Obecnie wszystkie tomy RIC można bez trudu i darmowo ściągnąć z interentu. W razie problemów mogę przesłać PDF pocztą elektroniczną"), zamiast silić się na jakieś nieprzekonujące wyjaśnienia.

Zresztą w toku tej dyskusji inny użytkownik naszego forum, w nawiązaniu do moich powyższych wpisów, poprosił mnie na PM o przesłanie mu RICa, co też z przyjemnością uczyniłem, przesyłąjąc mu komplet wszystkich tomów w PDF. Kto chce zatem się rozwijać może to robić bez problemu, a my mu w tym chętnie pomagamy!   
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwca 2020, 16:01:45 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet