Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:58:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki aparat fotograficzny  (Przeczytany 7307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

glacelf

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Jaki aparat fotograficzny
« dnia: 21 Czerwca 2020, 17:35:33 »
Jaki aparat fotograficzny polecacie do monet,myślę o zakupie lustrzanki ,tylko jakiej.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwca 2020, 20:04:03 »
Jaki budżet? Sprzęt nowy czy używany? Do zdjęć monet istotniejszy jest obiektyw oraz oświetlenie i statyw.
Jeśli zdjęcia mają być np. do internetu to każdy aparat cyfrowy da radę, nawet te starsze.
Jeszcze pytanie, czy ma służyć tylko do zdjęć monet, czy też do ogólnego użytku?

glacelf

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Czerwca 2020, 20:22:40 »
budżet 2000 zł ,nowy aparat,zdjęcia do internetu ,cel sprzedaż monet,
zdjęcia nie tylko monet i natury ,ale dwa w jednym,nie wiem czy jest taki ,chyba że dokupić drugi obiektyw.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Czerwca 2020, 21:10:18 »
W tej cenie to raczej podstawowy model lustrzanki, np. Nikon d3500 (lub d3400, o ile jeszcze jest w sprzedaży). Canon pewnie też, ale nie znam za bardzo ich oferty. D3500 jest sprzedawany z obiektywem 18-55 AF-P (ważne to P). Jest to podstawowy, tani kit, ale ma skalę odwzorowania 1:2,6, co przy matrycy 24 Mpix pozwoli sfotografować każdą monetę w wystarczającej rozdzielczości. Do większych zbliżeń lepszy byłby obiektyw makro ze skalą odwzorowania 1:1, ale w większości przypadków (poza np. zbliżeniami detali małych monet) nie będzie potrzebny. Takie obiektywy kosztują od 1200 do 2000 zł i więcej. Rynek używanego sprzętu to oczywiście inne ceny.
Kwestią do opanowania jest oczywiście oświetlenie monety, to szerszy temat, na początek hasło stół bezcieniowy (który można tanio samemu zrobić) który pozwoli uzyskać białe, neutralne tło do wklejenia np. do ogłoszenia. Proponuję zacząć od przejrzenia wątków, np. http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12052.0.html

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwca 2020, 21:13:45 »
Lustrzanka może być do monet, ale do dużych powiększeń się nie nadaje, bo drży podczas robienia zdjęć i wychodzą nieostre.
Także natura w makro może stanowić problem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwca 2020, 21:23:39 »
Jest tryb wstępnego podniesienia lustra, jest ryb live view, gdzie poruszenie jest minimalizowane. Jest też stabilizacja obiektywu. Nie powiedziałbym, że się nie nadaje. Cena jest jednak pewnym ograniczeniem, systemy bezlustrowe są generalnie jednak droższe (body plus obiektywy).

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwca 2020, 21:52:21 »
Jest tryb wstępnego podniesienia lustra, jest ryb live view, gdzie poruszenie jest minimalizowane. Jest też stabilizacja obiektywu. Nie powiedziałbym, że się nie nadaje. Cena jest jednak pewnym ograniczeniem, systemy bezlustrowe są generalnie jednak droższe (body plus obiektywy).

Też bym celował w podstawową (czytaj: najtańszą) lustrzankę + kitowy krótki zoom, a dodatkowo pomyślał o pierścieniach pośrednich do makro. Co do producenta proponuje wg własnego uznania wybrać Nikona lub Canona, myślę, że na entry level mają generalnie to samo.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwca 2020, 22:08:40 »
Akurat do tego obiektywu af-p pierścienie nie bardzo się nadają. Poza tym dla mocno początkujących pierścienie nie są takie proste do opanowania, potrzeba dużo światła i głębia ostrości robi się minimalna. Przy skali odwzorowania tego obiektywu nie ma potrzeby stosowania pierścieni.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwca 2020, 22:37:00 »
No cóż.  Tyle szkół ilu pstrykających  :) Osobiście nie miałem  kłopotów z pierścieniami zanim przesiadłem się na obiektyw makro (co do głębi bardzej przymknąć przyslonę i wydłużyć czas), ale oczywiście  do celów sprzedaży  monet w necie i goły  kit da radę. Poza wszystkim podstawą i tak będzie opanowanie światła i dobry statyw.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwca 2020, 22:50:15 »
Właśnie w tym obiektywie w zasadzie nic nie da się zrobić ręcznie. Nie spotkałem pierścieni przenoszących automatykę z obiektywami af-p. A warto sięgnąć właśnie po ten model, bo jest ostry, ma b.szybki i cichy af i świetną stabilizację (o skali już pisałem). Za grosze dostajemy bardzo dobre narzędzie, jak na amatorski zoom oczywiście.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Czerwca 2020, 23:07:46 »
Zapomniałem dopisac: generalnie nigdy nie zrobiłem zdjęcia Nikonem, jestem wiernym Canoniarzem choć z przypadku  :) Stąd pańskie opinie na temat systemu Nikon przyjmuję za pewnik i dobrą  monetę.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwca 2020, 05:16:32 »
Jest tryb wstępnego podniesienia lustra, jest ryb live view, gdzie poruszenie jest minimalizowane. Jest też stabilizacja obiektywu. Nie powiedziałbym, że się nie nadaje. Cena jest jednak pewnym ograniczeniem, systemy bezlustrowe są generalnie jednak droższe (body plus obiektywy).
Niestety mój aparat tego chwilowo nie ma, próbuję właśnie zrobić upgrade firmware. Nie wie Pan jak to zrobić w starym Rebelu XTi, który nie ma firmware w menu?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Czerwca 2020, 09:11:18 »
Niestety te najprostsze, podstawowe modele zwykle mają pewne ograniczenia, na które fotograf wcześniej czy później się natknie. Ten Canon (w Europie model 400D) ma self-timer 10s, powinno pomóc w poruszeniach (podobnie jak solidne unieruchomienie aparatu /statyw/, wężyk spustowy), ponadto przy mocnym oświetleniu można skrócić czas bez podnoszenia ISO i szumów
https://www.google.com/search?q=self+timer+rebel+xti&oq=self-timer+rebel+x&aqs=chrome.2.69i57j33l2.15906j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
W większości aparatów firmware aktualizuje się z karty pamięci, plik pobiera się na komputer a później potrzebny jest zwykle czytnik, żeby zapisać ten plik na karcie. Potem zostaje instrukcja
https://support.usa.canon.com/kb/index?page=content&id=ART124161&cat=DSLR&actp=LIST

Ps. Proszę ewentualnie wstawić przykładowe parametry zdjęcia, które wychodzi poruszone (czas, przysłona, ISO), na przykładzie najlepiej to pokazać. Przepraszam, jeśli piszę zbyt duże oczywistości ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Czerwca 2020, 20:19:59 »
Przepraszam, ze tak się wrąbałem w watek, jeśli tak będzie lepiej to wydzielę te część. Myślę, ze autorowi ta informacja tez się przyda.

Aparat ma bardzo solidne wsparcie. Przy zdjęciach całościowych statyw reprodukcyjny Leitz. Przy mikroskopowych - mikroskop. Dodatkowo wężyk lub pilot.
To niestety musi być lusterko.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Jaki aparat fotograficzny
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Czerwca 2020, 20:28:42 »
Jest tryb wstępnego podniesienia lustra, jest ryb live view, gdzie poruszenie jest minimalizowane. Jest też stabilizacja obiektywu. Nie powiedziałbym, że się nie nadaje. Cena jest jednak pewnym ograniczeniem, systemy bezlustrowe są generalnie jednak droższe (body plus obiektywy).
Niestety mój aparat tego chwilowo nie ma, próbuję właśnie zrobić upgrade firmware. Nie wie Pan jak to zrobić w starym Rebelu XTi, który nie ma firmware w menu?
co do upgrade dla XTi to znalazlem cos takiego: https://support.usa.canon.com/kb/index?page=content&id=ART124161&cat=DSLR&actp=LIST#:~:text=Turn%20the%20Power%20Switch%20%3CON,firmware%20update%20screen%20will%20appear.

Tomek

P.S. ja juz wieki swojego Rebela nie uzywalem
Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet