Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:41:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Drei mark 1912  (Przeczytany 1273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Akinom

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Drei mark 1912
« dnia: 22 Czerwca 2020, 22:26:54 »
Napiszcie, proszę, jak ocenić stan tej monety. Czy nierówny brzeg bardzo obniża jej wartość?
 
20200622_121637-001.jpgDrei mark 1912
 
20200622_121658-001.jpgDrei mark 1912

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Czerwca 2020, 22:43:02 »
Dla mnie taka moneta jest poza skalą zachowania. Gdyby nie zmasakrowany rant myślę moneta miałaby szanse na 3/3- (ale to gdybanie).
Tak ogólnie polecam jeden chyba z najlepszych blogów "monetowych" i ten post odnośnie określania stanu zachowania monet:
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2011/03/stany-zachowania-monet.html
PS - dla mnie taki brzeg wyklucza  monetę z potencjalnego zakupu. Traktowałbym taką monetę już tylko jako źródło kruszcu (srebra). W przypadku jakiś niezmiernie rzadkich odmian z braku laku możnaby się pokusić o kupno ale wtedy cena byłaby również znacznie zaniżona.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2020, 22:45:15 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Czerwca 2020, 23:35:09 »
Każde uszkodzenie rantu to automatycznie stan IV i niżej , tak jak napisał Modsog realna wartość złomu gdyż nikogo nie zainteresuje poważnie uszkodzona moneta .
Janek

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2020, 12:36:05 »
Każde uszkodzenie rantu to automatycznie stan IV i niżej , tak jak napisał Modsog realna wartość złomu gdyż nikogo nie zainteresuje poważnie uszkodzona moneta .
Odpowiem linkiem:
https://archiwum.gndm.pl/a,1581-Getto-Lodz--5-fenigow-prywatne-ex-Bulkiewicz,rid,285353.html

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2020, 15:11:41 »
Moneta tytułowa sprawia wrażenie wyjętej z oprawy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2020, 16:31:52 »
Każde uszkodzenie rantu to automatycznie stan IV i niżej , tak jak napisał Modsog realna wartość złomu gdyż nikogo nie zainteresuje poważnie uszkodzona moneta .
Odpowiem linkiem:
https://archiwum.gndm.pl/a,1581-Getto-Lodz--5-fenigow-prywatne-ex-Bulkiewicz,rid,285353.html

Chyba każdy z nas jednak rozumie różnicę pomiędzy monetą o ogromnej rzadkości, a zwykłym popularesem wybitym w ilości ponad 4 mln sztuk, który jest dość rzadki ale jedynie w stanie menniczym.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwca 2020, 18:05:10 »
Nie zauważyłem niczego takiego (tzn. rozróżnianie rzadkości) w wypowiedzi kolegi natomiast zauważyłem słowo "każdej".
I nie, nie każdy, bo nie każdy tutaj jest doświadczonym wyjadaczem, że tak to obrazowo ujmę.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwca 2020, 18:17:46 »
Tak przy okazji gdy sobie dokładniej obejrzałem tą monetę to mam pewne obiekcje co do jej oryginalności i jakkolwiek głupie by było fałszowanie takich popularesów to jednak coś z nią jest nie tak. Rant wygląda na celowo zaklepany, a tam gdzie nie jest sklepany, widać linię jakby moneta składała się z dwóch połaczonych części, może to tylko takie wrażenie. A jaka jest jej waga?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Czerwca 2020, 20:56:21 »
Tak przy okazji gdy sobie dokładniej obejrzałem tą monetę to mam pewne obiekcje co do jej oryginalności i jakkolwiek głupie by było fałszowanie takich popularesów to jednak coś z nią jest nie tak. Rant wygląda na celowo zaklepany, a tam gdzie nie jest sklepany, widać linię jakby moneta składała się z dwóch połaczonych części, może to tylko takie wrażenie. A jaka jest jej waga?
To tak jakby podrobić 10 zł z Piłsudskim np 1939 i pokancerować do niemożliwości... nie jest wykluczone ale jednak...
Osobiście nie widzę niczego niepojącego w niej jeśli chodzi o oryginalność, jeśli już to odniosłem wrażenie, że została wcześniej czy później trochę wyglancowana. Mógłby kolega wskazać gdzie dokładnie jest ta linia?
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwca 2020, 20:57:54 »
Nie zauważyłem niczego takiego (tzn. rozróżnianie rzadkości) w wypowiedzi kolegi natomiast zauważyłem słowo "każdej".
I nie, nie każdy, bo nie każdy tutaj jest doświadczonym wyjadaczem, że tak to obrazowo ujmę.

Mea Culpa ,że tam powiem nie rozwinąłem swojej myśli , chodziło mi oczywiście oto ,że popularne monety ,które są uszkodzone nie niosą za sobą większej wartości ,, kolekcjonerskiej" natomiast ta konkretna moneta ,którą przywołałeś kolego Xallax jest jak najbardziej  wartościowa ze względu na swoją wyjątkowość i rzadkość jaką sobą reprezentuje.
Monety bardzo rzadkie a wręcz unikalne zawsze będą w kręgu zainteresowań niektórych kolekcjonerów , choć widziałem i przypadki ,że unikatowe (wyłamane ,uszkodzone) warianty monet były sprzedawane w cenach kilkudziesięciu złotych i nikt się nawet nimi nie zainetersował . Więc to idzie w dwie strony ,albo jest popyt na dany okres ,typ monety i  nawet najbardziej uszkodzony rarytas sprzeda się dobrze , albo temat jest pominięty i nikt nie zainteresuje się unikalnym wariantem.
Janek

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwca 2020, 23:57:10 »
Tak przy okazji gdy sobie dokładniej obejrzałem tą monetę to mam pewne obiekcje co do jej oryginalności i jakkolwiek głupie by było fałszowanie takich popularesów to jednak coś z nią jest nie tak. Rant wygląda na celowo zaklepany, a tam gdzie nie jest sklepany, widać linię jakby moneta składała się z dwóch połaczonych części, może to tylko takie wrażenie. A jaka jest jej waga?
To tak jakby podrobić 10 zł z Piłsudskim np 1939 i pokancerować do niemożliwości... nie jest wykluczone ale jednak...
Osobiście nie widzę niczego niepojącego w niej jeśli chodzi o oryginalność, jeśli już to odniosłem wrażenie, że została wcześniej czy później trochę wyglancowana. Mógłby kolega wskazać gdzie dokładnie jest ta linia?

2 ostatnie zdjęcia rant przy głowie (od litery s do g w wyrazach kaiser i koenig) i tułowiu (n do h w wyrazach Preussen i Wilhelm) wygląda jakby był rozwarstwiony, może to wina zdjęcia. Poza tym jesli byłby to fals to niekoniecznie współczesny na szkodę kolekcjonera a raczej emitenta.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2020, 00:04:14 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Akinom

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Czerwca 2020, 13:09:26 »
Bardzo dziękuję Wszystkim za komentarze. Moneta należała do mojego taty, kolekcjonował je przez całe życie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Drei mark 1912
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Czerwca 2020, 15:39:58 »
Obawiam się, że moneta ta nie przyniesie większych/żadnych pieniędzy.
Radzę zachować jako pamiątkę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet