Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 12:52:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?  (Przeczytany 5057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 497
    • Probusy
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lipca 2021, 15:55:26 »
Napewno nie czyścić jak ten gośc w filmiku poniżej.
Poziom Hard dla widzów o mocnych nerwach


Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lipca 2021, 15:56:45 »
Kupiłem, raz użyłem i leżą. Nie przekonały mnie do siebie, ale ich nie skręślam. Zamierzam jeszcze próbować. Może robiłem to nieumiejętnie, bo CZYŚCIĆ TO TRZA UMIĆ 😄, jak to ktoś już powiedział.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Lipca 2021, 16:24:05 »
Taką korozję można (w miarę bezpiecznie dla monety) usunąc mechanicznie za pomocą specjalistycznych ołówków do czyszczenia https://www.google.com/search?q=o%C5%82%C3%B3wki+do+czyszczenia+monet&rlz=1C1SQJL_enPL947PL947&sxsrf=ALeKk00ABG3vfgV6kUZlfFntWFNOKpEooA:1626926987862&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy6L6p5_XxAhVR-aQKHQxWAwIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=577
Sam ich używam i sobie chwale.Oczywiście oprócz samych ołówków,potrzeba mikroskopu lub dobrej lupy na statywie,lekkiej ręki i sporo cierpliwości.


Kiedyś skuszony obietnicami bezproblemowego czyszczenia monet kupiłem sobie te ołówki. Niestety, nie moge ich polecic. Równie dobrze można czyścić monety igła do strzykawki. Rysują tak samo.


To musiał Pan się mocno  znęcać nad czyszczoną monetą. Wykałaczka i kolec nie rysuję ?Według mnie jeszcze bardziej.Rysiki w omawianych ołówkach są wykonane z kruchliwych materiałów.Poza tym, monecie z wątku już te ryski nie zaszkodzą.W tym przypadku chodzi o uratowanie monety od korozji i poprawienie czytelności.Ale jak ktoś nie ma cierpliwości , umiejętności i na dodatek ma ciężką ręke to najlepiej nic nie robić ,jedynie zabezpieczyć przed postępowaniem korozji ,np Paraloidem.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Lipca 2021, 17:07:45 »
Jak czytam lub słyszę paraloid, to mam takie skojarzenia:
 
monety w zywicy.jpgProśba o radę - czyścić czy zostawić?


Moim zdaniem paraloidu należy używać w sytuacjach ostatecznych kiedy mamy do czynienia z łamliwą, kruchą monetą.
Moneta z początku wątku na kilkaset lat. O ile nikt jej nie będzie trzymał w wilgotnej piwnicy, to wnukowie obecnego właściciela zobaczą ją taką jak teraz.
Do czyszczenia monet nie powinno się używać żadnych materiałów ściernych, ani ołówków ani takich instrumentów:
 
dremel.jpgProśba o radę - czyścić czy zostawić?

 Kolców robinii akacjowej używam od lat i nie słyszałem aby rysowały monety. Dla mnie wykałaczki są zbyt tępe do takich monet jak boratynki


Pozdrawiam. zdzicho

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Lipca 2021, 18:16:45 »
Jak czytam lub słyszę paraloid, to mam takie skojarzenia:
 
monety w zywicy.jpgProśba o radę - czyścić czy zostawić?


Moim zdaniem paraloidu należy używać w sytuacjach ostatecznych kiedy mamy do czynienia z łamliwą, kruchą monetą.
Moneta z początku wątku na kilkaset lat. O ile nikt jej nie będzie trzymał w wilgotnej piwnicy, to wnukowie obecnego właściciela zobaczą ją taką jak teraz.















 
Tak zgadzam się,ja używam Paraloidu w wymienionych przez Pana sytuacjach, ale proszę mieć na uwadzę że niektórzy mają wilgoć w mieszkaniach.Oczywiście przed wilgocią można też zabiezpieczyć monetę pokrywając ją cienką warstewką wazeliny bezkwasowej lub woskiem.














Do czyszczenia monet nie powinno się używać żadnych materiałów ściernych, ani ołówków ani takich instrumentów:
 
dremel.jpgProśba o radę - czyścić czy zostawić?







Ołówkami trzeba się umiejętnie się posługiwać, nie każdy to potrafi.Dremele czy inne szczotki druciane nie są przeznaczone do czyszczenia monet.



Kolców robinii akacjowej używam od lat i nie słyszałem aby rysowały monety. Dla mnie wykałaczki są zbyt tępe do takich monet jak boratynki



Także używałem kolców i zdarzało mi się zarysować powierzchnie,kolce są sztywne i nie są ergonomiczne, w przeciwieństwie do ołówków.Ale to jest tylko moje zdanie.





 Oczywiście nie mam zamiaru, nikogo do niczego przekonywać.Próbowałem wielu rzeczy jeśli chodzi czyszczenie monet (przede wszystkim miedzianych) i ołówki podeszły najbardziej.W żadnym przypadku nie jest to super sposób na wszytko,ale jeden z wielu.

Na tym kończe swoją wypowiedź w tym wątku,bo nie mam nic więcej do dodania.

Miłego wieczoru.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca 2021, 18:28:12 wysłana przez pablo77 »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Lipca 2021, 03:57:44 »
Każdy ma swoje metody. Ja znalazłem inny sposób na mechaniczne czyszczenie, który tez nie jest niezawodny, może porysować, ale w mojej praktyce lepszy.
A ołówkom dam jeszcze szanse, ale tylko tym z wełną, nie z grotem. 
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lipca 2021, 09:26:34 »
Kiedyś skuszony obietnicami bezproblemowego czyszczenia monet kupiłem sobie te ołówki. Niestety, nie moge ich polecic. Równie dobrze można czyścić monety igła do strzykawki. Rysują tak samo.

No teoretycznie tym też pracują konserwatorzy i dochodzi jeszcze skalpel  ;D

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lipca 2021, 09:59:56 »
No właśnie. Takie oglądamy w muzeach i co się dziwić domorosłym konserwatorom. Ja natomiast uwielbiam takie jak po prawej stronie
 
muzeum.jpgProśba o radę - czyścić czy zostawić?
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet