Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:54:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?  (Przeczytany 4978 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« dnia: 03 Lipca 2020, 18:59:02 »
Moi Drodzy, czy według Was należy to wyczyścić czy lepiej zostawić w spokoju? Leży już chwilę w holderze i nie wiem jak się do tego zabrać, żeby nie pogorszyć sprawy, bo to rzadka odmiana.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipca 2020, 21:29:52 »
Nie jestem w stanie z tego zdjęcia ocenić czym jest pokryta.
Moja rada: proszę o ostre zdjęcie i najlepiej nie ruszać.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipca 2020, 21:39:38 »
Dziękuję za odpowiedź. Załączam ostrzejsze zdjęcie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lipca 2020, 21:53:12 »
Ma Pan doświadczenie w czyszczeniu monet?
Jeśli nie to nadal proponuje nie ruszać. Jeśli tak, to proponuje moczenie w wodzie destylowanej/demineralizowanej i delikatną prace mechaniczną, albo wykałaczką, albo kolcem akacji - sam nie znam tego drugiego sposobu, ale koledzy chwalą.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lipca 2020, 21:59:19 »
Raczej niewielkie;) Zastanawiałem się nad moczeniem/gotowaniem w roztworze wersenianu sodu, tyle że to srebro słabej próby i nie chciałbym przesadzić.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipca 2020, 04:03:44 »
Zakładając, ze powierzchnia jest zdrowa, wersenian wyczyści na błysk ale patynę tez usunie. Chemie chwilowo odradzam. Do wody z nią.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipca 2020, 08:23:31 »
Można spróbować wsadzić do zamrażalnika na kilkanaście minut, a potem bezpośrednio do wrzącej wody. Sprawdzić, czy coś daje i w razie potrzeby powtórzyć.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lipca 2020, 11:25:35 »
Jeśli Kolega nie ma doświadczenia w czyszczeniu, to ZOSTAWIĆ!!!
Gorąco odradzam wszelkie eksperymenty - mogą jedynie zniszczyć monetę. Nie muszą, ale mogą, a chyba szkoda by było...

Zenon M.

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lipca 2020, 10:46:33 »
Dziekuję za rady. Zostawiam jak jest

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lipca 2021, 17:56:01 »
To grynszpan zeżre monetę, ja bym czyścił. Zostanie z niej tylko tyle tak jak u mojej (wcześniej nie czyściłem)

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lipca 2021, 22:55:53 »
To grynszpan zeżre monetę, ja bym czyścił. Zostanie z niej tylko tyle tak jak u mojej (wcześniej nie czyściłem)

Zaprezentowany przez Pana szeląg ryski a raczej jego falsyfikat z epoki to zapewne moneta o zerowej ilości srebra jedynie posrebrzona bądź ,,bielona" w epoce. Po wpływem czynników zewnętrznych pokryła się tlenkami, grynszpanem i skorodowała do obecnego stanu.
Janek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Lipca 2021, 06:19:21 »
Taką korozję można (w miarę bezpiecznie dla monety) usunąc mechanicznie za pomocą specjalistycznych ołówków do czyszczenia https://www.google.com/search?q=o%C5%82%C3%B3wki+do+czyszczenia+monet&rlz=1C1SQJL_enPL947PL947&sxsrf=ALeKk00ABG3vfgV6kUZlfFntWFNOKpEooA:1626926987862&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy6L6p5_XxAhVR-aQKHQxWAwIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=577
Sam ich używam i sobie chwale.Oczywiście oprócz samych ołówków,potrzeba mikroskopu lub dobrej lupy na statywie,lekkiej ręki i sporo cierpliwości.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca 2021, 06:22:44 wysłana przez pablo77 »

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Lipca 2021, 10:03:31 »
Taką korozję można (w miarę bezpiecznie dla monety) usunąc mechanicznie za pomocą specjalistycznych ołówków do czyszczenia https://www.google.com/search?q=o%C5%82%C3%B3wki+do+czyszczenia+monet&rlz=1C1SQJL_enPL947PL947&sxsrf=ALeKk00ABG3vfgV6kUZlfFntWFNOKpEooA:1626926987862&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy6L6p5_XxAhVR-aQKHQxWAwIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=577
Sam ich używam i sobie chwale.Oczywiście oprócz samych ołówków,potrzeba mikroskopu lub dobrej lupy na statywie,lekkiej ręki i sporo cierpliwości.

Dokładnie tak, i jest to chyba najbardziej lubiana technika czyszczenia monet przez archeologów, która daje też największą kontrolę nad procesem czyszczenia, tutaj przykład takiego zabiegu na rzymskiej sestercji


Generalnie prawie zawsze odradzam czyszczenie chemiczne dopóki nie wiemy, dokładnie z jakiego stopu jest moneta. Jeśli nie mamy doświadczenia, a moneta nie jest prawie najwyższej próby srebra lub złota czyszczenie chemiczne zawsze niesie ze sobą ryzyko, różne stopy metali mogą inaczej reagować i wszystkich procesów nie da się przewidzieć, jeśli nie znamy dokładnego stopu

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Lipca 2021, 13:18:29 »
Moim zdaniem odpowiedź na pytanie czyścić czy nie czyścić zależy od pomysłu na zbiór.
Jak jeszcze zbierałem II RP, to nigdy nie miałem w zbiorze monet menniczych. No bo jaką historie opowie nam moneta mennicza? Z banku do kapsla i koniec historii, a ja lubię potrzymać monetę w ręce, poczuć chłód metalu, usłyszeć dźwięk monety, pomyśleć sobie o jej losach zanim wpadła w moje ręce czy zachwycić się patyną - piękną szatą w którą natura monetę ubrała /1/
Podobnie z monetami czyszczonymi /2,3,4/. Niezwykle cenię sobie naturalność monety, a moneta wyczyszczona chemicznie, to taka obdarta ze skóry. To taka mentalność sroki, ma się błyszczeć. To nić, że zmęczona obiegiem, ma się błyszczeć i będzie udawać, to lustro, błysk, połysk i jak jeszcze to zwą. Dla mnie to bez sensu ale co kto woli. Dla mnie wystarczającym jest umycie monety z brudu i ewentualne działania ratownicze kiedy muszę usunąć grynszpan. Chemii do monet unikam
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o radę - czyścić czy zostawić?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lipca 2021, 15:46:25 »
Taką korozję można (w miarę bezpiecznie dla monety) usunąc mechanicznie za pomocą specjalistycznych ołówków do czyszczenia https://www.google.com/search?q=o%C5%82%C3%B3wki+do+czyszczenia+monet&rlz=1C1SQJL_enPL947PL947&sxsrf=ALeKk00ABG3vfgV6kUZlfFntWFNOKpEooA:1626926987862&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy6L6p5_XxAhVR-aQKHQxWAwIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=577
Sam ich używam i sobie chwale.Oczywiście oprócz samych ołówków,potrzeba mikroskopu lub dobrej lupy na statywie,lekkiej ręki i sporo cierpliwości.

Kiedyś skuszony obietnicami bezproblemowego czyszczenia monet kupiłem sobie te ołówki. Niestety, nie moge ich polecic. Równie dobrze można czyścić monety igła do strzykawki. Rysują tak samo.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet