Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:13:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy aukcje onebid w sezonie wakacyjnym mają sens.

Tak, w czasach powszechnej dostępności do internetu nie ma żadnej różnicy.
Tak, chociaż uważam to za odrobinę kłopotliwe (wysyłki itp)
Nie, udział w aukcji znacznie utrudnia mi plany wakacyjne, ale mimo wszystko gdybym znalazł coś ciekawego...
Nie, czas wakacji to czas odpoczynku również od monet i nie zamierzam przez to nawet patrzeć na aukcję.
Jest mi to obojętne. W ogóle nie korzystam z serwisu onebid

Autor Wątek: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca  (Przeczytany 2385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« dnia: 11 Lipca 2020, 11:40:06 »
Już za 11 odbędzie się aukcja Numis Poland na onebid. Co prawda nie jest to aukcja duża jak RDA czy GDNM, czy elitarna jak aukcje WCN. Taki średniak. Ale są dwa powody by zwrócić uwagę na tę właśnie aukcję.

1) Czas wakacyjny - czas wyjazdów i odpoczynku. Na onebid był to typowy czas ogórkowy. Sprzedawcy zawsze omijali ten termin. A w tym roku nagle pojawiły się aż 4 aukcje (2 na lipiec - NumisPoland i ADJ oraz 2 na sierpień - RDA i ANKK). Ta aukcja startuje jako pierwsza w "środku" wakacji . To pierwszy wskaźnik czy takie aukcje mają sens. Oczywiście inaczej jako sensowne będą uważać sprzedający a inaczej kupujący.  Ostatecznie tę sprawę chyba rozstrzygnie aukcja RDA (będzie największa) ale już teraz można zobaczyć czy na ilość "spadków" czy monet schodzących za kwotę startową.

2) Ze wszystkich monet na aukcji uważam, że warto zwrócić uwagę na monety drobne Zygmunta III Wazy a w szczególności na półtoraki. Od dawna narzekam, że na rynku polskim bardzo rzadko pojawiają się ciekawsze (czyli F3 i F4 wg mojej klasyfikacji) półtoraki Zygmunta. W ilości większej niż 1-2 sztuki na onebid to może aukcje GNDM i marcowe ADJ oraz RDA. Ale na tej aukcji będą wystawione dublety z kolekcji modsog i mojej.
Numis2.jpg1-eaukcja Numis Poland 22 lipca

I o ile moje moje monety to dwie duże rzadkości i reszta mniej lub bardziej popularnych (rozbijam sprzedaż na kilka aukcji - zresztą o tym za chwilę) to modsog walnął z grubej rury.
Z odmian które wystawił niektóre nigdy nie były sprzedawana na serwisie onebid. Sztandarowym przykładem niech tu będzie moneta bez snopka !!! Mój numer 1 aukcji o który będą zresztą walczył. A reszta - proszę sobie samemu zerknąć to "tylko" 33 aukcje a ile tam smakołyków. Oprócz tego katalogi półtoraków w tym jeden z unikatowym wpisem, oraz inna drobnica Z3W niektóre nawet rzadkie.


Ps Wspólnie z modsog ustaliliśmy, że ostatnią aukcją, którą można byłoby nazwać lepszą pod tym względem to 8 aukcja GNDM - to naprawdę mocna oferta.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2020, 11:58:09 wysłana przez rubinowakrew »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lipca 2020, 11:53:22 »
Co do moich monet na tej aukcji do monet są dołączone kopertki dokumentujące pochodzenie monet. Jeśli komuś takie koperty się spodobały a kupował drobnicę na Z3W może dostać koperty (tylko po cenie wysyłki) do monet z aukcji:

5 Numis Poland pozycje 75-104 z wyłączeniem pozycji 82,86,89,97,98
5 ADJ pozycje 147-172 (bez 154) oraz 184-192 (bez 185).
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2020, 11:59:02 wysłana przez rubinowakrew »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipca 2020, 12:16:03 »
Internety są teraz wszędzie. Pamiętam jak pierwszy raz kupiłem półtoraka na onebid. Z roztargnienia wpisałem zły adres (świeżo po przeprowadzce) na szczęście pani kurier była na tyle ogarnięta, że zadzwoniła i od słowa do słowa (ja na nartach na szczycie góry) okazało się, że dzwoni nie do tych drzwi. Całe szczęście, że rodzice akurat jechali podlać kwiatki i telefonicznie doprowadziłem do szczęśliwego przekazania monety :D
Za to ostatni popis kuriera, który wsadził mi przesyłkę pod wycieraczkę i po monecie przez ponad 24h tuptałem ja, żona, córka i pies nie wspominam zbyt dobrze. No może poza tym, że sytuacja się wyjaśniła po mojej interwencji "gdzie jest przesyłka skoro jest >dostarczona<??":P
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2020, 15:09:05 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipca 2020, 20:31:30 »
Nie pozostaje nic innego jak któregoś upolować.   :) Ten bez snopka jest kuszący.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lipca 2020, 23:28:33 »
Myślę, że powodów dla których nie organizuje się aukcji latem jest więcej, niż tylko możliwość uczestnictwa w licytacji. Przypuszczam, że w wakacje priorytetem są wydatki związane z wyjazdami, a nie hobby. To może mieć wpływ na ostatecznie uzyskane ceny.

Poza tym pracownicy domów aukcyjnych też chcą kiedyś odpocząć, a przygotowanie i rozliczenie aukcji z pewnością temu nie sprzyja.

Są jednak domy aukcyjne, które mają dostatecznie dużo pracowników i klientów którzy mają dość dużo pieniędzy na wakacje i hobby. Takiego szczęśliwego położenia życzę wszystkim domom aukcyjnym i kolekcjonerom obecnym na naszym forum :)

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipca 2020, 10:02:54 »
(...) priorytetem są wydatki (...)
Pewnie też. Pamiętam jak negocjowałem z jednym z użytkowników tego forum jako świeżak zakup półtoraków w tym rzadkiej przebitki 1624/7, za która proponowałem całkiem sporo. Gość jednak stwierdził, że licytacja prawdę powie. Było to pod koniec roku przed świętami i sprzedał je praktycznie poniżej tego co mu proponowałem plus opłata aukcyjna dla WCN... No a ja po odmowie wywaliłem całą kasę w inne monety a jak za 2 tygodnie pojawiła się aukcja to byłem goły jak święty turecki... no i przebitkę zakosił Adam :D Ciekawe czy uzyskałby taką cenę też np. w maju?
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2020, 10:06:32 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipca 2020, 10:15:41 »
Patrząc na ceny niektórych monet to koszt wyjazdów to drobny promil ;) no chyba, że nad polskim morzem w 5* hotelu :P
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipca 2020, 11:09:31 »
Dodatkowo na aukcji każdy uczestnik może pobrać katalog półtoraków (o ile pamiętam wersja 3.5 z lipca 2017) oraz szelągów wileńskich orzeł/pogoń
instrukcja pobrania jeśli nie działa link
Zaznaczamy i kopiujemy link. Wklejamy do nowej zakładki i powinien nam się wyświetlić plik PDF, który można pobrać.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lipca 2020, 18:50:36 »
Licytacja zaczyna się za 10 min. Zapraszam :)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lipca 2020, 13:50:19 »
Pozwolę sobie podsumować ankietę i samą aukcję (a dokładniej jej monetową część).

Najpierw ankieta na 23 osoby, które udzieliły odpowiedzi tylko 2 widziały problem na tyle duży by odstąpić od licytacji. 16 osób nie widzi najmniejszego problemu w przeprowadzeniu aukcji w terminie wakacyjnym. Sama aukcja zresztą to potwierdza.

Na aukcji wystawiono 171 lotów. Z czego nie sprzedano 7 - 4% (z czego wstyd przyznać aż dwie moje). Nie sprzedały się: falsyfikat denara krzyżowego, destrukt półgrosza Jagiełły, ternar i denar poznański (1627 i 1623), a z działu zagranicznego 1000 raisów z Brazylii, dwukopiejkówka Pawła I oraz korona szwedzka Oskara.

Numerem 1 całej aukcji została moneta upamiętniająca 60 lat panowania cesarza Franciszka Józefa - jedyny przedmiot który przekroczył cenę 10000 zł. Oprócz tego kawałka złota do lidera aspirował komplet katalogów kolekcji Lucow, ale tak jak przypuszczałem wysoka cena startowa spowodowała, że nie znalazł nabywcy. Wysokie ceny uzyskały również banknoty, ale że to nie moja działka tylko o tym wspominam.
Drugą najwyższą kwotę uzyskał zestaw srebra. Jednak po podzieleniu tej kwoty przez ilość sztuk wcale nie wychodzi tak ciekawie. Tak więc drugie miejsce dostaje talar SAP.
Do tego na pudle znalazły się ex aequo monety które również dotarły do bariery 4 cyfr. Są to złote 10 marek z 1888 oraz półtorak 1615 bez herbu snopek. Ten ostatni uzyskał przebicie 1000% (lub 1150 licząc nieprawidłowo z raz doliczoną a raz pominiętą opłatą aukcyjną).

Pozwolę odnieść się także do innych półtoraków to jestem zaskoczony aż tak wysoką ceną dwóch pierwszych monet (za mojego "sznurka" liczyłem na uzyskanie 50% ceny końcowej).
https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/20/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1615-bydgoszcz-jedna-z-najrzadszych-odmian-poltorakow-koronnych-zygmunta-iii
https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/21/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1615-otok-sznurowy-bardzo-rzadki-kolekcja-gorecki
 Dość drogo poszły także 1619 POL - 300 zł https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/33/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1619-bydgoszcz-pol-na-koncu-legendy-na-rewersie-rzadka-odmiana
1617 DD https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/31/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1617-krakow-blad-w-tytulaturze-krola-d-d-zamiast-d-g
i 1615 MON NO modsoga https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/23/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1615-bydgoszcz-rzadsza-odmiana-napisowa-z-legenda-mon-no.
Ogromnym zaskoczeniem jest dla mnie ta moneta
https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/25/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1615-bydgoszcz, ale cóż może czegoś nie zauważyłem.
No i na końcu monety, które uzyskały ceny w bliższych lub dalszych okolicach 100 zł.
Trochę nisko poszły takie rodzynki jak 1622 SIGI 3 ... MD oraz 1618 z bardzo rzadkim jabłkiem (co akurat mnie cieszy bo wylądują u mnie). Mniej cieszą mnie natomiast ceny 1615 MON NO (mojego) drugiego sznurka (fakt, że był pęknięty i ponownie sklejony) oraz naśladownictwa. Reszta monet że tak powiem mieści się w przedziale.
Wszystkim licytującym dziękuję i życzę radości z nabytków.



Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Lipca 2020, 15:27:03 »
Mnie najbardziej zdziwiły te dwie monety:
https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/43/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1624
https://onebid.pl/pl/auction/1468/lot/41/zygmunt-iii-waza-1587-1632-poltorak-1624
obie nadają się jedynie jako zapychacz do większego zestawu, ale może o czymś nie wiem...
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 1-eaukcja Numis Poland 22 lipca
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lipca 2020, 16:07:49 »
Ten drugi powinien mieć opis z pierwszego - ale dopiero teraz to zauważyłem.
A pierwszy poza tym, że naprawdę czytelny to sam siebie przeskoczył.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet