Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:09:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falsyfikat denara JuliuszaCezara ?????  (Przeczytany 3895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

paulina

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Falsyfikat denara JuliuszaCezara ?????
« dnia: 22 Stycznia 2010, 16:36:08 »
Na początku chciałbym napisać ze jest to wyłącznie moje zdanie i moje spostrzeżenia dotyczące tej monety. Wydaje mi się ze wystawiona moneta nie jest oryginałem tylko falsyfikatem. Nie chciałbym nikogo urazić a zwłaszcza osoby która sprzedaje ową monetę.Chodzi o denara Juliusza Cezara wystawionego na portalu aukcyjnym allegro.

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=892578368

Cała stylistyka jak i sam wygląd monety jest dla mnie bardzo dziwny.Na uwagę warto też zwrócić na sam napis CAESAR - a szczególnie na literę S - jej dolna część jest jakby za długa. Dziwny portret Venus. Jedyne co mi się podoba to stan zachowania tej monety. Jak wszyscy wiemy monety Juliusza Cezara ją bardzo drogie jak i bardzo pożądane, dlatego uważam ze powinniśmy wyrazić swoje zdanie o tej monecie. Jestem bardzo ciekaw czy podzielają panowie moje zdanie i bardzo proszę o wyrażenie własnego.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Falsyfikat denara JuliuszaCezara ?????
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2010, 11:01:31 »
Wprawdzie nie mój okres ale dziwne sa te denarki. Dla mnie zdecydowanie podejrzane i na pewno nie zalicytowałbym złamanej złotówki (przepraszam serdecznie piękną polską złotówkę!)

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Falsyfikat denara JuliuszaCezara ?????
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Stycznia 2010, 23:42:39 »
Witam,

najlepiej zapytać sprzedawcę o pochodzenie, to powinno rozwiać część wątpliwości. Sprawdzić na  www.forumanciencoins.com u Ilii Prokopova czy nie ma podobnych fake’ów, ale nie ma, tam są z typu Crawford 468/1 tylko podstarzane i w nieco  innej stylistyce.  Stylistyka ... cóż, rzadko trafia się dwie identyczne, ta podobna jest w stylu do denara sprzedanego ostatnio na aukcji Baldwina w NY. Jeśli już, to wątpliwości może budzić idealny stan monety, a właściwie to, co na idealnej monecie powinno być idealne. Gruba „żyła” na szyi Wenus biegnąca od ucha, nie widać jej na innych, ale może to usterka bicia. Na monetach w dużo gorszym stanie jeniec płci męskiej ma wyraźnie zarysowaną muskulaturę, na tej monecie … chyba mincerz był w słabszej formie. Prawdziwą pewność daje jednak pewność źródła pochodzenia, a  jeśli moneta jest oryginalna to jej cena minimalna wisi wysoko.   

Mutaxi

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Falsyfikat denara JuliuszaCezara ?????
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Stycznia 2010, 00:22:48 »
Witam Szanownych Panów,

przychylam się do ostrożnej i wyważonej opinii Andrzeja (Mutaxi). Analiza stylu i napisów jest istotnym elementem oceny autentyczności monety, jednak należy pamiętać, że typ Crawford 468 wybijano w bliżej nieznanej mennicy w Hiszpanii. Taką proweniencję ustalono właśnie w oparciu o styl - swobodniejszy i niejako mniej "klasyczny" niż w mennicy rzymskiej. W Hiszpanii różnice w liternictwie (jak również w przedstawieniach awersu i rewersu) są dopuszczalne w większym zakresie - proszę porównać choćby monety z różnych aukcji F. R. Künkera:
http://www.acsearch.info/search.html?search=Caesar+468&view_mode=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&page=2#2
Osobiście nie zamierzam licytować omawianej monety, jednak czynię tak bardziej z braku środków niż z powodu bardzo istotnych wątpliwości co do jej autentyczności. Gdybym zaś miał odpowiednie środki (2000 zł), z pewnością zapytałbym sprzedającego o proweniencję monety i dążył do zagwarantowania możliwości zwrotu pieniędzy, gdyby bezpośrednie oględziny przemówiły na niekorzyść denara.

Pozdrawiam z mroźnego Torunia,
B.A.
 

 

R E K L A M A
aukcja monet