Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:47:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kogo naprawdę przedstawia denar Bolesława Kędzierzawego tzw Trzej bracia  (Przeczytany 1611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławek M.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
W dawniejszej literaturze przyjęło się uważać, że na rewersie tej monety są przedstawieni bracia Bolesława Kędzierzawego, natomiast sam książę znajduje się na awersie. Ostatnio prof. Suchodolski przedstawił nieco inną interpretację, wskazując, że za stołem siedzą Bolesław, Mieszko i kolejny z braci. Nie wziął pod uwagę jeszcze jednej interpretacji tej sceny, wg której biesiadują Bolesław, Mieszko i ….. Salomea, ich matka. Przyjęcie takiego tłumaczenia sceny, wskazywało by na datę ich wybicia pomiędzy początkiem lat czterdziestych a 1144 kiedy to Salomea umarła (kontynuacją tego motywu byłby denar Dwaj Bracia za stołem, już bez matki). Co myślicie?
Poniżej zdjęcie jednego z egzemplarzy, po prawej Salomea na co ewidentnie wskazują ozdoby zwisające z boku głowy

Dark

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Profesor Suchodolski to wybitny znawca tematu. Jednak nikt nie jest nieomylny. Przyglądając się postaci po prawej rzeczywiście można odnieść wrażenie, że jest to kobieta. Świadczyć o tym mogą nie tylko ozdoby (a może to warkocze) po obu stronach twarzy, ale również sposób uczesania nad czołem typowy dla kobiet tamtego okresy (i mnie tylko tamtego okresu).
Możliwe, że tak jest. Szkoda, że temat nie został podjęty bo to bardzo ciekawa interpretacja.
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2020, 08:31:52 wysłana przez Dark »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
A może po prostu nikt nie czuje się na siłach polemizować z prof. Suchodolskim?
Obawiam się, że taka dyskusja podobna moglaby być do wywodu godnego innego profesora, Jana Tadeusza Stanisławskiego.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
...a może to DREDY!?

 

R E K L A M A
aukcja monet