Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:34:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niezwykły Ort krakowski 1656  (Przeczytany 8324 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: Niezwykły Ort krakowski 1656
« Odpowiedź #90 dnia: 22 Grudnia 2022, 20:12:22 »
Dzień Dobry,
Dość długi okres czasu nie wchodziłem na forum TPZN. O bieżącej wymiany postów dowiedziałem się, że będzie w "Numizmatyku krakowskim" publikowany artykuł na temat orta z 1656 roku w zbiorach Czapskich. Byłoby wskazane, aby ten artykuł był w całości zamieszczony na forum TPZN - byłby to dobry moment do przeanalizowania treści artykułu i porównanie jej z postami na temat orta z 1656 roku z literaki IC.
A teraz w odpowiedzi do p. Optimus-Prime co do hybrydowości. Zagadnienie połączeń hybrydowych nie jest taką prostą sprawą jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Tego zagadnienia nie poruszałem w swych postach (choć jakiś nikły ślad im towarzyszy) ponieważ z najpierw chciałbym uzyskać całościowy obraz produkcji menniczej ortów i innych monet w czasie zarządzania mennicą przez Czamera. Do analizy, aby była wiarygodna i dawała całościowy obraz produkcji menniczej ortów trzeba by mieć dostęp do niemal wszystkich ortów produkowanych w 1656 roku i z nich ułożyć łańcuch połączeń awers-rewers (odmiany stemplowe) aby poznać jaki mechanizm temu towarzyszył. W procesie należy też uwzględnić wszystkie orty, i uznawane za prawdziwe i te co do których są wątpliwości.... A przeprowadzenie takiej analizy zajmuje dość dużo czasu...
Pozdrawiam Szanownych kolegów,
dp

 

R E K L A M A
aukcja monet