Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 10:36:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadka boratynka. Pomocy!!!  (Przeczytany 1173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« dnia: 30 Lipca 2020, 14:35:19 »
Drugi zakup w tym roku. Oczywiście wiem, że to boratynka z mennicy krakowskiej z 1661. Monetę kupiłem wczoraj i otrzymam ją za jakiś czas, ale ciekawość jaką odmianę kupiłem nie daje mi spokoju. Znane są 2 odmiany SOLID.REG-POLONI i SOLID.REGN-POLONI. Obie bardzo rzadkie. Ta z REG znana jest z kilku egzemplarzy, a o tej z REGN Wolski wspomina w katalogu, ale nie dotarł do zdjęcia. Szacowana rzadkość obu to R5. Mój program graficzny nie daje rady. Może ktoś z kolegów spróbuje odczytać?
Zdjęcie sprzedawcy.
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2020, 14:37:36 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpnia 2020, 00:39:06 »
może nic nowego i mądrego nie podpowiem ale może trzeba spojrzeć na tą monetę pod kątem wariantu stempla rewersu, tak trochę z mojego podwórka powiem że często przy monetach rzadkich, a takie tu analizujemy (teoretyczne R5) możemy założyć że nie powstało wiele stempli takiej odmiany/odmian - tu nieco problematycznym jest brak zdjęcia odmiany KK60.B.12.111 ale mamy B.12.17 - czyli tą z REG, i jeśli przyjrzymy się umiejscowieniu piór Orła względem liter, jak są ołożone, w których miejscach stykają sie z literami itd to ten jaki pokazujesz wariant rewersu pasuje jak najbardziej wg mnie do B.12.17, ale nie wiemy jak jest to dokłądnie w B.12.111 ale tu można teoretycznie założyć że umiejscowienie piór będzie minimalnie inne, może jedno, może dwa ale będą w innych miejscach, Kłopotliwym wydaje się tu wariant stempla awersu bo nie pasuje w 100% do B.12.17 ale może były dwa? Wiem że to takie teoretyzowanie ale u mnie w miedziakach SAP czesto takie detale właśnie pozwalają dopasować nie do końca czytelną monetę do konkretnej odmiany lub nawet wariantu o ile dotyczy to odmian rzadkich, bo w pospolitych wiadomo że stempli było znacznie więcej i tu znalazienie 2 identycznych jest już trudniejsze, ale i nie niemożliwe. Mam nadzieję że pomogłem choc troche :) pozdrawiam,łukasz

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpnia 2020, 03:03:22 »
Ja tam widzę N jako ostatnie. Dolny załom litery styka się z ogonem orła.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2020, 03:11:52 wysłana przez Mandaryn »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpnia 2020, 10:08:02 »
Łukasz w boratynkach nie jest to takie proste.
Na zdjęciach  widać, że na tym samym obszarze można zmieścić REG, albo REGN
Porównując stemple dokładniej widać, że to nie ten sam stempel. Porównaj wielkość tarczy na Orle, kształt szyi Orła itp.
Kupiłem monetę jako REGN, ale jak dojdzie to zobaczymy. Albo radość, albo rozczarowanie.
Pozdrawiam. zdzicho

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpnia 2020, 09:41:27 »
ja wiem ,że nie jest to proste, w SAP tez nie jest tak proste, ale wg mnie monety na dolnych zdjęciach są z jednej pary stempli - inaczej, rewers jest z tej samej pary stempli, ale to na 80%

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpnia 2020, 11:21:11 »
Przepraszam, że nie w temacie ale czemu ona jest taka czerwona?
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadka boratynka. Pomocy!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sierpnia 2020, 12:02:51 »
Przepraszam, że nie w temacie ale czemu ona jest taka czerwona?
Na dwoje babka wróżyła :) Albo tak zrobione zdjęcie, albo taka patyna. Najważniejsze, ze nie była czyszczona. Mam w zbiorze boratynkę z taką patyną.
Moneta w drodze do Polski, a może już w Polsce :) Po otrzymaniu czeka mnie jeszcze zgłoszenie do procedury celnej i będzie można analizować.
W międzyczasie zabawa z programem graficznym ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpnia 2020, 15:54:44 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet