Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:32:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?  (Przeczytany 2015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pikepake3

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Dzień dobry.
Chciałbym się dowiedzieć czy przełamane monety mają nadal wartość numizmatyczną, tj. czy są warte więcej niż kruszec, z których je wybito.
Jako przykład 10 krajcarów Leopolda V z 1632 roku z Hall z mojej kolekcji.
Jak można zauważyć ogółem bardzo dobrze zachowana moneta, który miejscami w tle ma jeszcze lustro mennicze, a detal jest bardzo wyraźny.
Jedynym jej mankamentem jest to, że była przełamana a potem sklejona.
Od razu jeszcze jedno pytanie: lepiej gdy przełamana moneta jest sklejona czy nie?

 
100_3872.JPGCzy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
 
100_3873.JPGCzy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?


Ile waszym zdaniem coś takiego jest warte? Czy to już jedynie wartość symboliczna?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Sierpnia 2020, 13:54:17 »
Przede wszystkim chciałbym się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że wartość numizmatyczna określana jest wartością monety, która jest większa niż kruszec.
Wartość numizmatyczna jest wartością niewymierną. To co Kolega opisuje to jest wartość komercyjna. To prawda, że duża wartość numizmatyczna może się nakładać na dużą wartość mierzoną ceną.
Cena/wartość monety jest wykładnikiem rzadkości, stanu/estetyki oraz popularności monety w danej chwili.
Rzadkie monety mają dużą szansę na posiadanie także dużej wartości numizmatycznej, gdyż często wnoszą dużo nowych informacji. Jednak stan, czy estetyka mają raczej niewiele do czynienia z wartością numizmatyczną, gdyż wnoszą tyle samo informacji numizmatycznej.
Co do monet złamanych, ich wartość numizmatyczna może być nawet większa niż monet nieuszkodzonych. Oferują one możliwości zbadania przełomu w kierunku zawartości kruszcu, sposobu i przyczyny przełamania, czy przecięcia. Niestety, monety złamane są nieodwracalnie uszkodzone. Nie ma możliwości ich naprawy. Żadne klejenie, czy lutowanie nie przywróci im stanu sprzed złamaniem, czy przecięciem i mija się z celem. Mogą być przestudiowane, czy skatalogowane, ale wartości rynkowej monety nieuszkodzonej nie osiągną nigdy.
Gdybym znalazł taką monetę, lub dostał w prezencie, to niewątpliwie umieściłbym w swoim zbiorze jako ciekawostkę i z powodów sentymentalnych.
Jeśli idzie o kupno, to jedynie w przypadku, gdyby była to moneta w moim głównym nurcie zainteresowań i bardzo rzadka za bardzo małe pieniądze.
Pańska moneta nie wzbudziłaby mojego pożądania, gdyż nie jest w kręgu mojego zainteresowania i jest raczej pospolita. Zdecydowanie sklejona jest mniej interesująca, bo choć na oko wygląda może lepiej ale jest dwukrotnie manipulowana.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pikepake3

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Sierpnia 2020, 14:05:04 »
Zatem proszę powiedzieć szczerze: czy według pana ta moneta jest warta 11 złotych? Tyle właśnie za nią dałem.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpnia 2020, 14:12:28 »
Trudne pytanie. Odpowiedź będzie bardzo subiektywna.
Powiem tak: zapewne są to niewielkie pieniądze, więc może jest, ale osobiście wolałbym dołożyć nawet 5-10 razy tyle i kupić taką samą bez złamania. O ile wiem, ta moneta nie jest jakoś wyjątkowo rzadka i można ją kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze.

P.S. Jeśli Kolegę oczarowała, to warto było, ale pozbyć się jej za pieniądze będzie trudno. Należy więc uznać, że znalazła miejsce spoczynku. Jeśli jednak wzbudziła i wzbudza zachwyt Kolegi, to 11 zł jest niewielką za to ceną i warto było. Znam to uczucie. Życzę wielu takich chwil.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpnia 2020, 14:19:27 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpnia 2020, 17:20:20 »
Jeśli idzie o ten kawałek pizzy, to nawet mi nie przyszło do głowy, by go licytować. Poczekam na całość nawet w gorszym stanie obiegowym.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

VanMauzer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • "Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi" - J.W.Goethe
  • Legitymacja: PTN nr 015
  • Stowarzyszenie: PTN o. Jasło
  • Zainteresowania: Monety Polski Królewskiej i ziem z nią związanych
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Listopada 2020, 19:30:13 »
Nawet złamany za tak śmieszny szmal cieszy oko

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Listopada 2020, 21:04:06 »
A pod jakim względem "śmieszny"?

Tak tanio, czy tak drogo?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pikepake3

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Listopada 2020, 09:05:39 »
A pod jakim względem "śmieszny"?

Tak tanio, czy tak drogo?


Ja to zrozumiałem, że zważywszy na niską bardzo cenę nawet złamana moneta będzie cieszyć oko.
I od siebie dodam, iż tak właśnie jest. Takiego cudeńka jeszcze w kolekcji nie miałem, a gdy komuś to pokazuję,
ta, mimo pęknięcia, także robi na nim wrażenie.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Listopada 2020, 09:39:59 »
Cytuj
osobiście wolałbym dołożyć nawet 5-10 razy tyle i kupić taką samą bez złamania.
Zdecydowanie zgadzam się z kolegą cancan62. Po co jest Panu potrzebna ta moneta? Czy po to, żeby za każdym razem kiedy Pan na nią spojrzy cieszyć się z dobrego interesu jaki Pan ubił? Moim zdaniem jest to słaby powód zakupu.
Jak się wybiera żonę to raczej nie brzydką i głupią, ale za to tanią w utrzymaniu. Z monetami jest podobnie.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2020, 12:21:22 wysłana przez dariusz.m »

VanMauzer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • "Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi" - J.W.Goethe
  • Legitymacja: PTN nr 015
  • Stowarzyszenie: PTN o. Jasło
  • Zainteresowania: Monety Polski Królewskiej i ziem z nią związanych
Odp: Czy pęknięcie; przełamanie całkowicie deklasyfikuje monetę?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Listopada 2020, 19:14:20 »
Śmieszny miałem na myśli że tani, to już nawet kopie widziałem za większe pieniądze.

 

R E K L A M A
aukcja monet