Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 25 Kwietnia 2024, 03:18:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: boratynki do id  (Przeczytany 1109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

opal

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
boratynki do id
« dnia: 05 Sierpnia 2020, 18:29:49 »
Prośba o id dwóch boratynek. Identyfikowałem je z  blogu Dariusza M. I tak pierwsza z 1661 powinna mieć napis POLONI a na tej jest POLON. Natomiast druga zamiast napisu SOLID REG – POLO posiada chyba dwa razy powtórzony napis SOLID oraz REG. Czy to destrukty, odmiany a może falsy.
Pozdrawiam.
Krzysiek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Sierpnia 2020, 19:00:56 »
1/ Boratynka koronna z mennicy w Ujazdowie 1661. Mały portret króla Jana Kazimierza, pod portretem monogram TLB zarządcy mennicy w Ujazdowie Tytusa Liwiusza Boratiniego na awersie. Na rewersie Orzeł, nad Orłem rozeta, pod Orłem herb Ślepowron podskarbiego wielkiego koronnego Jana Kazimierza Krasińskiego. Napis otoku SOLID. REGN. POLON
2/ Destrukt  czyli moneta na rewersie wybita nieprawidłowo. Oczywiście moneta pochodzi z mennicy ujazdowskiej z 1664 roku
Pozdrawiam. zdzicho

opal

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Sierpnia 2020, 19:40:05 »
Bardzo dziękuję za pomoc. Zapytam jeszcze o tą z 1661, kolega Dariusz M. na swoim blogu z tego roku przedstawił tylko odmianę z napisem POLONI. Wobec tego istnieje wersja POLON, tak ?
Pozdrawiam.
Krzysiek

Ney

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:01:14 »
Witam,

ja również chciałbym prosić o identyfikację i ocenę poniższej boratynki,(wiem tylko, że mennica Kraków).

Zastanawia mnie przesunięcie herbu ślepowron pod orlem, zazwyczaj jest równo pod nim,
a tu przesunięte w bok, to normalne ?

 Z góry dziękuje

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:18:41 »
Bardzo dziękuję za pomoc. Zapytam jeszcze o tą z 1661, kolega Dariusz M. na swoim blogu z tego roku przedstawił tylko odmianę z napisem POLONI. Wobec tego istnieje wersja POLON, tak ?
Kombinacji napisów rewersu w Ujazdowie jest sporo
SOL, SOLI, SOLID
POLO,POLON,POLONI
REG,REGN, REGNI
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:23:10 »
Witam,

ja również chciałbym prosić o identyfikację i ocenę poniższej boratynki,(wiem tylko, że mennica Kraków).

Zastanawia mnie przesunięcie herbu ślepowron pod orlem, zazwyczaj jest równo pod nim,
a tu przesunięte w bok, to normalne ?

 Z góry dziękuje
Normalne. Boratynka z mennicy krakowskiej 1661, najbardziej popularna odmiana w tym roczniku. Inne odmiany z tego rocznika i mennicy można zobaczyć w moim artykule tutaj: http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Historia-jednego-portretu-kr%C3%B3la-Jana-Kazimierza-Wazy-na-miedzianych-szel%C4%85gach-z-lat-1660-1661
Pozdrawiam. zdzicho

Ney

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:30:12 »
Dziekuje Panie Zdzisławie , gdyby był Pan jeszcze uprzejmy podać numer z katalogu Wolskiego i ocenę stanu zachowania byłbym wdzięczny  :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:46:29 »
Dziekuje Panie Zdzisławie , gdyby był Pan jeszcze uprzejmy podać numer z katalogu Wolskiego i ocenę stanu zachowania byłbym wdzięczny  :)
Istnieją dwa warianty orla w tej odmianie. Pańska moneta: KK61.B.12.18.1
Co do stanu zachowania to obiegowy w okolicach IV moim zdaniem oczywiście. Tutaj pokazałem jak ja oceniam stany zachowania boratynek: http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynka-na-rynku-numizmatycznym
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpnia 2020, 20:51:41 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

opal

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:56:23 »
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam.
Krzysiek

Ney

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
Odp: boratynki do id
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sierpnia 2020, 21:14:55 »
Bardzo dziekuje Panie Zdzisławie ,  liczylem na troche lepsza ocene stanu  :)zwazywszy na oryginalna patyne i widoczne piora na skrzydlach orla (slabo widoczne na zdjeciu )ale i tak ciesze sie z posiadania krakowskiej boratynki, dziekuje i Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet