Aktualności:

• 20 Październik 2020, 17:06:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Różne awersy medalu  (Przeczytany 393 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kolega Adam

• Użytkownik
  • **
Różne awersy medalu
« dnia: 17 Sierpień 2020, 20:15:34 »
Dzień dobry,
czy ktoś "obeznany w temacie" mógłby wytłumaczyć dlaczego medale na tych aukcjach;
https://wcn.pl/archive/32_1027?q=medal+merentibus
https://wcn.pl/eauctions/200820/details/144307/Polska-medal-MERENTIBUS-z-Stanislawem-Augustem-Poniatowskim
choć na awersach odmiennie przedstawiają SAP, są opisane tak samo: H-Cz. 3380, Raczyński 496, Więcek 8
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2020, 20:52:24 wysłana przez cancan62 »

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Różne awersy medalu
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sierpień 2020, 21:16:27 »
Kiedy przejrzeć talary Stanisława Augusta, to uczesanie ze wstążką dominuje wczesne roczniki od 1768. Jest ten wizerunek jednak odmienny od tego od podanego przez Pana na medalu. Gdzies juz widzialem ten wizerunek, ale w tej chwili nie pamiętam, czy był to medal, czy próba monety.
Drugie uczesanie jest późniejsze, od 1783 do 1785 roku.
To wszystko dotyczy talarów.

Niestety Hutten Czapski ani Edward Raczyński to nie są zbyt aktualne katalogi. Więcka nie znam.

Moim skromnym zdaniem oba te medale są tym samym medalem o dwóch odmianach wizerunku, no i, oczywiście klasy (kruszcu).
Tu są podobne ale o odmiennym rewersie: https://aukcjamonet.pl/product/822/stanislaw-august-poniatowski-medal-merentibus-srebro-warszawa; https://aukcjamonet.pl/product/10346/stanislaw-august-poniatowski-medal-nagrodowy-merentibus-wagi-13-dukatow-warszawa
Te tez bym uznał za odmianę.
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

jmskelnik

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Sierpień 2020, 00:10:35 »
Po prostu opis jest niedbały. Wiele wskazuje na to, że w XVIII wieku postrzegano medal merentibus jako jeden medal - jedną nagrodę. Tyle tylko, że wraz z upływem czasu zmienił się jego wizerunek. Tak samo zmienił się wizerunek / wykonanie Orderu Orła Białego, ale zawsze to był ten sam order. Podobnie należy postrzegać sytuację  tutaj. Zmienił się wizerunek medalu, ale zawsze to był medal merentibus. O ile pamiętam, a jestem w pociągu i nie mam tych katalogów pod ręką, zarówno Czapski jak i Raczyński opisują odmienne wzory stempla po odrębnymi pozycjami. To może Pan sprawdzić samodzielnie w Internecie. W konsekwencji przypuszczam, że WCN zwyczajowo skopiował jakiś stary opis bez sprawdzania czy wszystko się zgadza.

Inna sprawa, że w mojej ocenie oba medale to XIX wieczne odbitki z autentycznych matryc. Proszę zwrócić uwagę, że uszkodzenia stempla widoczne są w obu egzemplarzach.

jmskelnik

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sierpień 2020, 00:15:21 »
Dodam także, że skoro są to późniejsze odbitki z autentycznych matryc to można było połączyć awers z rewersem w sposób dowolny, nienotowany w XVIII wieku.

kolega Adam

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Sierpień 2020, 12:19:44 »
Dzień dobry,
przemawia do mnie teza, iż medal licytowany na aukcji WCN-u to XIX-stowieczna kopia z dwóch oryginalnych stempli. Trochę poszukałem i ustaliłem, że taki awers
/ poza napisami otokowymi/ u Raczyńskiego występuje na medalach nr 490, 491 i 495. Ponadto, Parchimowicz-Brzeziński opisują ten awers jako awers m.in. próbnego talara 67.a4 /str.397/. Natomiast, rewers sprzedawanego medalu pokrywa się rewersem medalu opisanego u Raczyńskiego pod poz. 496. Nie mam Więcka i nie mogę sprawdzić czy on opisał taką kombinację. Jeżeli tak to może jednak nie będzie to XIX-stowieczna kopia ?
Jakby na to nie patrzyć, opis na WCN-ie jest nieprawidłowy, a sugerowanie, że sprzedawany medal jest oryginałem - bardzo pochopne.
Pozdrawiam.

jmskelnik

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Sierpień 2020, 21:28:32 »
Odpisywałem z telefonu i nie zauważyłem, że wkleił Pan link do starej aukcji medalu srebrnego, a nie do drugiej aukcji z tygodniówki WCN. Nie mniej jednak wydaje mi się, że rozumiemy się na czym polega problem.

Wedle moich ustaleń żaden z medali nagrodowych, wręczanych w imieniu Stanisława Augusta Poniatowskiego, nie był bity i wręczany w brązie. Jednocześnie pęknięcie na stemplu awersu sugeruje, że został on wykorzystany na późnym etapie eksploatacji. W konsekwencji uważam (przynajmniej na ten moment), że wszystkie odbitki w brązie pochodzą z XIX wieku, a co do tej mam w zasadzie pewność.

R E K L A M A
aukcja monet