Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:27:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmiana prowizji na wcn  (Przeczytany 3173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Zmiana prowizji na wcn
« dnia: 01 Września 2020, 21:40:06 »
Stało się co się miało stać. Prowizja na wcn podniesiona do 10%, natomiast obniżona dla sprzedających (brak informacji na ile).

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Września 2020, 23:14:31 »
latwiej sie liczy  ;)

a co do sprzedajacych, to wydaje mi sie, ze bylo %15 od 0 to 2000 zl, a teraz jest 15% od 0 do 200 i 10% 200 do 2000. Inne moze roznia sie o 1% (ale dokladnie nie pamietam)

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Września 2020, 23:38:56 »
Mądry ruch. Coraz więcej konkurencji na rynku i coraz trudniej o towar od komitentów. Ciężar prowizji przechodzi na kupujących, a i tak jest to jedna z najmniejszych, jeśli nie najmniejsza prowizja na rynku.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Września 2020, 23:48:09 »
Mądry ruch. Coraz więcej konkurencji na rynku i coraz trudniej o towar od komitentów. Ciężar prowizji przechodzi na kupujących, a i tak jest to jedna z najmniejszych, jeśli nie najmniejsza prowizja na rynku.
Zgadzam sie calkowicie - tylko akurat jestem teraz po tej "niedobrej" stronie :-) czyli kupuje

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Września 2020, 00:27:38 »
Mam wrażenie że niektóre aukcje (nie mówię o wcnie, tylko ogólnie o tym co jest wystawiane na "jednej ofercie") zaczynają wyglądać jak allegro. Trupki, barachło o cenie wywoławczej co najmniej dwukrotnie przewyższającej wartość etc. To potwierdza tezę przedmówcy o trudnościach w uzyskaniu materiału na aukcję. No ale z drugiej strony wychodzą czasami takie monety których nie widziałem nigdy w sprzedaży ;)
 

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Września 2020, 15:09:07 »
Warto zauważyć, że aukcje Pana M. Niemczyka poczynając od najbliższej też przynoszą wzrost prowizji po stronie kupującego, w tym przypadku będzie to 18%. Dla mnie granicą jest 15%, aukcje z wyższą prowizją będę się starał omijać.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Września 2020, 16:43:42 »
Na zachodzie jest to 23 - 25%. Z czasem doczekamy się tego i u nas :)

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Września 2020, 19:47:30 »
Na zachodzie jest to 23 - 25%. Z czasem doczekamy się tego i u nas :)
Być może wtedy zweryfikuję swój pogląd, a być może skończę z kupowaniem numizmatów. Uważam, że hobby jest to świetne, ale przechowanie wartości nie najlepsze. Tymczasem przychylniej patrzę na firmy, które nie wychodzą przed szereg w negatywnym dla nas słowa znaczeniu. 😉
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2020, 19:50:49 wysłana przez Gojk »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Września 2020, 20:48:37 »
Rozumiem że Polska ślepo patrzy i małpuje wszystko beznamiętnie z tego mityczego Zachodu, ale mam nadzieję że nie będziemy zmuszeni płacić 1/3 ceny jako prowizji. Już musimy płacić prawie 1/5... a prowizja brana jest również od sprzedającego. Nie to że narzekam, ale wiecie co... czasem warto usiąść i się zastanowić ;)

espe

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Września 2020, 21:36:48 »
A ja myśle ze nasze chciejstwo ma niewielkie znaczenie. Wpływ na to czy procent prowizji będzie rósł ma głównie ilość potencjalnych klientów czy generalnie zainteresowanie monetami.
Pozdrawiam

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Września 2020, 22:08:33 »
Zaznaczę na początku, że nie bronię domów aukcyjnych.Wielokrotnie wypowiadałem się o różnych niecnych praktykach.
Ale spójrzmy na to zagadnienie od strony sprzedającego, bo w sumie nasze zbiory kiedyś zostaną sprzedane. Jak nie sprzedamy osobiście, to zrobią to pewnie nasi spadkobiercy. Sprzedający chce uzyskać najwyższą możliwą cenę. Gdzie ją uzyska? Na allegro czy na aukcji porządnego domu aukcyjnego?
Zrobiłem w tym roku mały eksperyment i wystawiłem w jednym z domów aukcyjnych boratynkę z mennicy, która już mnie nie interesuje, pospolitej odmiany, ale w przyzwoitym stanie zachowania. Za monetę kupujący zapłacił razem z młotkowym blisko 650 zł, ja dostałem okrągłą sumkę. Gdzie w Polsce mógłbym uzyskać podobną kwotę? To nie był żaden rarytas. Czyli jako sprzedający jestem bardzo zadowolony.
Kupujący zawsze utyskuje, ze drogo/ ja też/ ale koszty działalności nie stoją w miejscu. Każdy prowadzący własną działalność to wie. Ceny czynszu, reklamy, internetu, telefonów, płac pracowników, ubezpieczenia, ochrony itp w miejscu nie stoją. Osobiście chciałbym tylko aby wraz ze wzrostem prowizji rósł profesjonalizm sprzedawców
Pozdrawiam. zdzicho

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Września 2020, 23:23:31 »
Proszę mnie nie odbierać negatywnie, bo wiem że zaraz ktoś się zacznie pluć i rzucać "TY NYGDY BYZNESU NIE PROWADZIŁEŚ!!!111" Rozumiem i mam świadomość jak wysokie są to koszta.
Mam tylko nadzieję że wszystko będzie z umiarem - bez wariactwa. I tym akcentem kończę ;)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Września 2020, 00:23:35 »
To zrozumiałe, że firmy muszą zarabiać, ale czym innym jest przeprowadzenie aukcji stacjonarnej - wynajęcie sali, wydanie katalogu. A czym innym zwykła aukcja on-line.

Bardziej zrozumiały jest też koszt prowizji od sprzedającego. W końcu to on chce coś sprzedać, to on dostaje pieniądze. W tym przypadku firma musi przyjąć, opisać monetę, wystawić, zdobyć klienta, rozliczyć się. Natomiast kupujący wykłada swoje pieniądze, a po stronie firmy jest tylko przyjąć opłatę i wysłać monetę (za co i tak klient płaci). Jednak firma chcąc zarabiać kusi sprzedających, a większością kosztów obarcza kupujących. Wykorzystując ich emocje (muszę to mieć) ;)

Pan Julian jmskelnik ma rację, że zagraniczne domy aukcyjne narzucają jeszcze wyższe prowizje. Jednak to nie oznacza, że bez słowa powinniśmy przyjmować wszystkie podwyżki ;)
Co do samego WCN, to było kwestią czasu, że zmienią swoją prowizję i akurat 10% jest w pełni akceptowalnym poziomem. Oczywiście osoby przyzwyczajone do wcześniejszych procentów, mogą czuć się zawiedzione.

I chciałoby się żeby większość firm max. 10-15% brało od kupujących.
Norbert

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Września 2020, 08:37:46 »
Rozumiem że Polska ślepo patrzy i małpuje wszystko beznamiętnie z tego mityczego Zachodu, ale mam nadzieję że nie będziemy zmuszeni płacić 1/3 ceny jako prowizji. Już musimy płacić prawie 1/5... a prowizja brana jest również od sprzedającego. Nie to że narzekam, ale wiecie co... czasem warto usiąść i się zastanowić ;)

Proszę w pierwszej kolejności myśleć o swoim zbiorze. Ustalić sobie w głowie kwotę brutto do której Pan licytuje i już. Wtedy wysokość prowizji nie będzie miała znaczenia. Jeśli będzie Pan w pierwszej kolejności myślał o tym, jak nie dać komuś zarobić, to wysoka prowizja zawsze zepsuje Panu przyjemność, nawet jeśli wylicytuje Pan walor za pół ceny.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Września 2020, 08:40:32 »
Bardziej zrozumiały jest też koszt prowizji od sprzedającego. W końcu to on chce coś sprzedać, to on dostaje pieniądze.

Wydaje mi się, że na naszym szczególnym odcinku zainteresowań popyt jest większy od podaży. Poziom domów aukcyjnych bardzo podobny. W konsekwencji sprzedającemu wszystko jedno gdzie zaoferuje przedmiot. My natomiast nie mamy wyjścia. Możemy go kupić tylko tam gdzie jest oferowany. Z tego wynika skłonność domów aukcyjnych do zmniejszania prowizji dla osób oferujących wyjątkowe walory.

 

R E K L A M A
aukcja monet