Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:12:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmiana prowizji na wcn  (Przeczytany 3171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Września 2020, 10:04:58 »
Oczywiście, że firmy przede wszystkim muszą dbać o sprzedającego, bo dzięki niemu mają dopiero szansę zarobić. Dlatego chcąc skusić, to jemu zaoferują mniejszą prowizję. Bo jak już zdobędą przedmiot na aukcję, to zawsze znajdzie się ktoś chętny do zakupu.  ;)
Norbert

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Września 2020, 10:56:25 »
Rozumiem że Polska ślepo patrzy i małpuje wszystko beznamiętnie z tego mityczego Zachodu, ale mam nadzieję że nie będziemy zmuszeni płacić 1/3 ceny jako prowizji. Już musimy płacić prawie 1/5... a prowizja brana jest również od sprzedającego. Nie to że narzekam, ale wiecie co... czasem warto usiąść i się zastanowić ;)

Proszę w pierwszej kolejności myśleć o swoim zbiorze. Ustalić sobie w głowie kwotę brutto do której Pan licytuje i już. Wtedy wysokość prowizji nie będzie miała znaczenia. Jeśli będzie Pan w pierwszej kolejności myślał o tym, jak nie dać komuś zarobić, to wysoka prowizja zawsze zepsuje Panu przyjemność, nawet jeśli wylicytuje Pan walor za pół ceny.

Otóż to! Zgadzam się z powyższym stanowiskiem Pana Juliana w pełni!

Można to zresztą zademonstrować na prostym przykładzie. Powiedzmy że za daną monetę jestem gotów zapłacić maksymalnie 100 "brutto" (tj.z uwzględnieniem prowizji domu aukcyjnego). Przed licytacją sprawdzam oczywiście wysokość prowizji danego doku aukcyjnego. Jeśli jest ona na poziomie np. 10% wtedy wiem, że mogę licytować do 90, bo po doliczeniu prowizji wyjdzie do zapłaty 99. Gdyby zaś wysokość prowizji była np. 25% to wtedy wiem, że mogę licytować monetę wyłącznie do 80. Ot cała filozofia.

Bardzo dobrą radą jest także ta, aby przy licytacji mieć na uwadze swój zbiór i licytowane walory, a nie myśl jak nie dać zarobić domowi aukcyjnemu!       
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2020, 10:59:53 wysłana przez barnaba »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Września 2020, 12:20:16 »
Proszę w pierwszej kolejności myśleć o swoim zbiorze. Ustalić sobie w głowie kwotę brutto do której Pan licytuje i już. Wtedy wysokość prowizji nie będzie miała znaczenia. Jeśli będzie Pan w pierwszej kolejności myślał o tym, jak nie dać komuś zarobić, to wysoka prowizja zawsze zepsuje Panu przyjemność, nawet jeśli wylicytuje Pan walor za pół ceny.
Szanowny Panie,
doskonale wiem jak prowizja działa i jak to "szybko liczyć w głowie". Nigdy nie dostałem wylewu kiedy otrzymałem rachunek do zapłaty z prowizją. Po prostu sugeruję że te 10% jest okey - a porównując do konkurencji jest super! Natomiast nie uważam że prowizja 20 kilka (i więcej!) procent jest akceptowalna. Nie mam też podejścia "Tak już musi być" - jak mi coś nie odpowiada to nie biorę udziału w zabawie.
Mam wrażenie że troszkę mnie  Pan nie zrozumiał - ale może być to styl moich wypowiedzi (często niechlujny).

Zawsze myślę o swoim zbiorze, ale mam też "światełko" w głowie. Niestety, nie jestem z bogatego rodu, który zawsze był i będzie bogaty. Jestem zwykłym,szarym człowiekiem i mam świadomość że może (mam nadzieję że nie) będę musiał sprzedać część swojego zbioru. Nie chciałbym aby okazał się przepłacony. To nie chodzi o to żeby ktoś nie zarobił. Sam zawsze jak coś kupuję od kogoś prywatnie to mówię "Ile za to chcesz", jak pada odpowiedź "Kurde stary,nie wiem!" to mówię "Dobra, to zróbmy tak - powiedz mi ile za to dałeś, a ja dorzucę x% żebyś też na tym zarobił". Nie uważam że jest to podejście człowieka któremu pęka żyłka jak ktoś zarobi parę złotych. Przykro mi że tak Pan o mnie myśli.

Tak jak napisałem wcześniej - bez szaleństw. Rozumiem że czasami czacha paruje, ale spokojnie. Miejmy umiar we wszystkim.
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2020, 12:32:20 wysłana przez patrykoz »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Września 2020, 14:07:39 »
W sumie na ciekawe tory zeszłą dyskusja. Oczywistym jest, że każdy z nas kupuje tylko to na co nas stać a nie przepuszcza reszty pieniędzy jakie mu zostały na koncie na tydzień przed wypłatą na monety. Jeśli ktoś tak robi to ma problem i to poważny :P
Ad rem - podniesienie opłaty z 8% (wcześniej było 5) do 10% nie jest dla mnie żadnym problemem. I chyba dla nikogo, kto nie traktuje monet jako lokaty tylko jako hobby. Oczywiście dalsze i częste podnoszenie prowizji sprawi, że będę kupował jeszcze rzadziej niż teraz. Wydaje mi się jednak, że podwyżka jest spowodowana aktualną sytuacją i tym, że wszystko drożeje. Ktoś wyżej napisał - jeśli uda się zwabić niskim % sprzedających z ciekawymi monetami to kupujący i tak się znajdą co będzie na + dla wszystkich.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Września 2020, 15:59:20 »
Oczywistym jest, że każdy z nas kupuje tylko to na co nas stać a nie przepuszcza reszty pieniędzy jakie mu zostały na koncie na tydzień przed wypłatą na monety. Jeśli ktoś tak robi to ma problem i to poważny :P
Niestety nie musi to byc do konca prawda i mysle ze sa rozne aspekty kupowania
Jesli chodzi o mnie, to rodzina juz dawno zauwazyla (zona w szczegolnosci), ze jesli nie kupie sobie monety co pewien czas (miesiec, dwa) to robie sie marudny - czyli delilkatnie mowiac jestem troche uzalezniony.
Na szczescie stac mnie na to hobby ale inni (jak piszesz) moga miec powazny problem i watpie aby przejmowali sie prowizja.
Stary i dobry pomysl na business - uzaleznic klienta a potem ciagnac ile sie da,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Września 2020, 16:09:00 »
Zawsze myślę o swoim zbiorze, ale mam też "światełko" w głowie. Niestety, nie jestem z bogatego rodu, który zawsze był i będzie bogaty. Jestem zwykłym,szarym człowiekiem i mam świadomość że może (mam nadzieję że nie) będę musiał sprzedać część swojego zbioru. Nie chciałbym aby okazał się przepłacony. To nie chodzi o to żeby ktoś nie zarobił. Sam zawsze jak coś kupuję od kogoś prywatnie to mówię "Ile za to chcesz", jak pada odpowiedź "Kurde stary,nie wiem!" to mówię "Dobra, to zróbmy tak - powiedz mi ile za to dałeś, a ja dorzucę x% żebyś też na tym zarobił". Nie uważam że jest to podejście człowieka któremu pęka żyłka jak ktoś zarobi parę złotych. Przykro mi że tak Pan o mnie myśli.

Tak jak napisałem wcześniej - bez szaleństw. Rozumiem że czasami czacha paruje, ale spokojnie. Miejmy umiar we wszystkim.

Proszę nie odbierać tego osobiście. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jeśli sami umiemy sobie postawić granicę w licytacji, to prowizja nie ma znaczenia. Mogę mieć wrażenie, że przegrałem licytację bo mój konkurent nie liczył prowizji. Nigdy się jednak nie dowiem czy i tak nie był skłonny zapłacić dwa razy tyle. Ostatecznie po prostu ktoś dał więcej.

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Września 2020, 19:41:00 »
"Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jeśli sami umiemy sobie postawić granicę w licytacji, to prowizja nie ma znaczenia.".                                                                                   Przy kupnie może i owszem, jednak co by Pan powiedział, jeśli za "x" nadejdzie potrzeba sprzedaży Pańskiej własnośc a tam prowizje rzędu 50%  (skoro prowizja nie ma znaczenia to pofantazjujmy) a inne kanały sprzedaży praktycznie niedostępne, czy wtedy też sprzedajemy z uśmiechem na ustach?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Września 2020, 19:44:37 »
Może inne kanały sprzedaży mają swoje wady, ale też każdy potrafi liczyć. Jeśli prowizja wyniesie 25% a uzyskam jedynie 20% więcej niż przy sprzedaży samodzielnej....
Jedynie problem jak sprzedaje się liczną kolekcję.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Września 2020, 20:01:20 »
"Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jeśli sami umiemy sobie postawić granicę w licytacji, to prowizja nie ma znaczenia.".                                                                                   Przy kupnie może i owszem, jednak co by Pan powiedział, jeśli za "x" nadejdzie potrzeba sprzedaży Pańskiej własnośc a tam prowizje rzędu 50%  (skoro prowizja nie ma znaczenia to pofantazjujmy) a inne kanały sprzedaży praktycznie niedostępne, czy wtedy też sprzedajemy z uśmiechem na ustach?

Ma Pan rację. Szczęśliwie jestem jeszcze w fazie szukania, a nie sprzedawania. Może dlatego nie myślę o drugiej stronie medalu.

espe

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Zmiana prowizji na wcn
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Września 2020, 21:09:21 »
Wracając do meritum tematu, 10 % prowizji na aukcjach wcn wyglada nadal bardzo pozytywnie i korzystnie w porównaniu do konkurencji.

 

R E K L A M A
aukcja monet