Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:06:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rarytasik dla Jelonka:)  (Przeczytany 4551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Rarytasik dla Jelonka:)
« dnia: 26 Listopada 2009, 09:47:27 »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopada 2009, 10:56:14 »
Oua, ale ktoś poleciał w fantazji, chyba nie zauważył, że denominacja była ;)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lutego 2010, 00:02:51 »
W sumie pasuje do tytułu posta to podkleję.
Normalnie nie reaguję na dziwne monety z Niue, Tuvalu, Kiribati czy czegoś tam jeszcze, które o dziwo polskie motywy prezentują, ale jak zopbaczyłem to "cudo" http://www.allegro.pl/item905057021_cook_i_5_wielcy_dowodcy_jagiello_grunwald_2010.html to ręce mi odpadły... Mam nadzieję, ze za dużo jeleni tego nie kupi....

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lutego 2010, 00:20:36 »
Cytat: Tadeusz Kałkowski
Oddzielmy nareszcie numizmatykę od medalistyki, a odzyskamy wewnętrzny spokój zbieracki

Właśnie jedyne czego nie rozumiem to dlaczego starają się to nazywać monetami... Przecież to są po prostu medale.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lutego 2010, 00:21:11 »
http://www.allegro.pl/item898792581_5_2009_cook_isl_gen_meade_slawni_dowodcy_nowa.html
http://www.allegro.pl/item898793172_5_2009_cook_isl_napoleon_slawni_dowodcy_nowa.html

W doborowym otoczeniu ten Jagiełło - zastanawiam się, czy na fakt, że z Polski wybrano właśnie Jagiełłę ma znaczenie okrągła rocznica Grunwaldu (a jak wiadomo wszystkie dzieci w szkołach na Wyspach Cooka uczą się o bitwie)?
Bo nie wiem czy wiecie, że pod Grunwaldem w chorągwi ziemi łęczyckiej walczył Janko z Kuchowa h. Posól.
Był on prapradziadkiem Waldemara z Kuchowa, który spławiał zboże do Gdańska. W pewnym momencie musiał uchodził z kraju, bo groziło mu danie gardła za uprowadzenie pewnej białogłowy. W Gdańsku zaokrętował się na statek hiszpański. W Sevilli nikt nie potrafił wymówić jego imienia i nazwiska więc przemianował Waldemara z Kuchowa na Álvaro Mendaña de Neyra. W 1595 roku pożeglował na Pacyfik, gdzie odkrył archipelag wysp. Chcąc zostawić ślad swojego prawdziwego nazwiska nazwał wyspy Wyspami Cooka (Kucharza) - inaczej Wyspy Waldemara z Kuchowa herbu Posól.
Teraz już nikt nie pamięta, że to Kuchowo i Wyspy Cooka mają tak bliskie związki. Na szczęście Mennica Warszawska tą nową monetą przypomina o bliskich związkach Polski z Wyspami Cooka.

Poniżej zdjęcie Waldemara z Kuchowa:

« Ostatnia zmiana: 01 Lutego 2010, 00:22:48 wysłana przez Mikołaj »
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lutego 2010, 01:45:53 »
Mam nadzieję, ze za dużo jeleni tego nie kupi....

Niestety niepoprawny optymizm przez Pana przemawia ;) Śmiem twierdzić, że to coś będzie szło jak świeże bułeczki. A co gorsza obawiam się, że takich polskich akcentów będzie coraz więcej na tych wyspiarskich (z napisu) krążkach.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Rarytasik dla Jelonka:)
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lutego 2010, 08:43:17 »
Nieubłagane prawo rynku - jeśli jest popyt, to odpowiedzią rynku jest podaż.
Gdyby nie było chętnych, nikt by takich cudów nie tworzył.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet