Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:08:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcja WCN 42  (Przeczytany 19641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Stycznia 2010, 21:51:00 »
Jak będę miał czas to podrzucę zdjęcia co ciekawszych moich boratynek, czekają już od dwóch lat na skatalogowanie i uporządkowanie, a będzie ich kilkaset sztuk. Sam kiedyś zastanawiałem się nad opisywaniem stempli, więc chętnie pomogę jeżeli jakaś pomoc się przyda.

Tak poza tym to może osobny wątek dla Boratynek?:) Szeroki temat, a tutaj zamaże informacje o aukcji.


Pozdrawiam

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Stycznia 2010, 21:53:41 »
nowe odmiany jak najbardziej zasluguja na odnotowanie:)

koniec OFFTOPu
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Stycznia 2010, 05:44:37 »
Wracając do tematu :) Przeglądałem sobie monetki i czasem się włos na głowie jeżył... Kogo stać na te droższe egzemplarze... To jakiś inny świat. Ciekawe czy jest to traktowane tylko jako inwestycja, czy są tacy którzy za setki tysięcy tworzą kolekcje.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Stycznia 2010, 09:56:24 »
Wracając do tematu :) Przeglądałem sobie monetki i czasem się włos na głowie jeżył... Kogo stać na te droższe egzemplarze... To jakiś inny świat. Ciekawe czy jest to traktowane tylko jako inwestycja, czy są tacy którzy za setki tysięcy tworzą kolekcje.

Są ludzie, których stać na to. Podobnie jak ludzie, którzy kupują obrazy Malczewskiego czy Muncha (nie wspomnę już o dziełach Van Gogha).
Jeżeli ktoś zbiera np. polskie średniowiecze - ceny monet w większości nie przekraczają kilku tysięcy (a najczęściej kilkaset złotych). Rzadko trafiają się rarytasy po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście donatywy czy talary mają znacznie większe ceny, ale i tutaj są osoby, które są w stanie zapłacić określone pieniądze za monetę.

Kolekcjonerstwo monet zawsze było drogim hobby. Jednej natomiast rzeczy się nie kupi - wiedzy :) tutaj trzeba mieć pasję i czas.

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Stycznia 2010, 15:21:51 »
Wracając do tematu :) Przeglądałem sobie monetki i czasem się włos na głowie jeżył... Kogo stać na te droższe egzemplarze... To jakiś inny świat. Ciekawe czy jest to traktowane tylko jako inwestycja, czy są tacy którzy za setki tysięcy tworzą kolekcje.
Przez 3 lata jeździłem, licytowałem, kupiłem kilka ciekawych monet i kilka konkretnych źle opisanych badziewi. Obecnie dałem sobie odpust jakimkolwiek aukcjom stacjonarnych w naszym kraju bo wiem że spora część monet jest kupowana na zagranicznych aukcjach i potem wystawiana ponownie u nas. Wiem też poczęści z jakich firm czy aukcji te monety pochodzą, więc mam prawie ten sam dostęp do monet co autorzy naszych stacjonarek. Znam też wiele minusów takich aukcji. Często byłem sztucznie podbijany w licytacji przez znajomych którzy interesowali się takim samym tematem jak ja. Wiem tez że są monety które mają niską wywoławczą, a ich cena z licytacji jest sterowana wcześniej i ma być dużo wyższa. Znam też przypadki dawania monet do licytacji na zasadzie "pokazówki". Ma ktoś kilka sztuk i jedną sam sobie wylicytuje bardzo wysoko po to aby reszte mógł sprzedać podobnie poza aukcją. Często też licytujących ponosi fantazja i oferują niesamowite kwoty za pospolite monety. Itd itp. Dlatego spasowałem absolutnie do momentu aż rynek znormalnieje, co może jeszcze sporo potrwać. :)

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Stycznia 2010, 20:11:49 »
Doświadczenia kolegi Celtyckiego są z pewnością niezwykle cenne, ale odnoszą się w głównej mierze do kolekcjonowania antyku (szeroko pojętego - Grecja, Rzym, Bizancjum, Królestwo Partów, Celtowie itd.).

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że polskie monety nie pojawiają się zbyt często na aukcjach zagranicznych - z reguły są dwie-trzy, czasami kilkanaście. Jednak z reguły są to monety grube (od ortów wzwyż).
Kolekcjonerzy polskich szelągów, półgroszy, półtoraków rzadko mają okazję na zagraniczne zakupy (czasami trafiają się szóstaki czy trojaki), a jeśli już, to wtedy cena nie jest z reguły niższa niż na polskich aukcjach czy na allegro (internet pozwala uczestniczyć praktycznie w każdej aukcji na świecie).

A poza tym katalogi aukcyjne stanowią niewątpliwą atrakcję dla kolekcjonerów literatury numizmatycznej :)


Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Stycznia 2010, 22:12:39 »
Nestety, po najbliższej aukcji WCN nie będzie tradycyjnej giełdy w Aurum.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Stycznia 2010, 22:23:27 »
Nestety, po najbliższej aukcji WCN nie będzie tradycyjnej giełdy w Aurum.

Ta aukcja jest "nadprogramowa", giełda będzie prawdopodobnie po WCN 43.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Stycznia 2010, 23:52:39 »
Doświadczenia kolegi Celtyckiego są z pewnością niezwykle cenne, ale odnoszą się w głównej mierze do kolekcjonowania antyku (szeroko pojętego - Grecja, Rzym, Bizancjum, Królestwo Partów, Celtowie itd.).

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że polskie monety nie pojawiają się zbyt często na aukcjach zagranicznych - z reguły są dwie-trzy, czasami kilkanaście. Jednak z reguły są to monety grube (od ortów wzwyż).
Kolekcjonerzy polskich szelągów, półgroszy, półtoraków rzadko mają okazję na zagraniczne zakupy (czasami trafiają się szóstaki czy trojaki), a jeśli już, to wtedy cena nie jest z reguły niższa niż na polskich aukcjach czy na allegro (internet pozwala uczestniczyć praktycznie w każdej aukcji na świecie).

A poza tym katalogi aukcyjne stanowią niewątpliwą atrakcję dla kolekcjonerów literatury numizmatycznej :)





Tu jest prawie 2700 monet na dziś: http://www.muenzauktion.com/shops/search.php5?lang=en&searchstr=polen&branche=1&sindsvalue=0
Tu jest kilkadziesiąt monet z aukcji w przygotowaniu które wyjdą w ciągu miesiąca: http://www.sixbid.com/nav.php?searchall=polen&p=searchallsales
http://www.sixbid.com/nav.php?searchall=poland&p=searchallsales
Drugie tyle niewprowadzonych.
Dodatkowo 3 x tyle aukcje niezrzeszone w tej platformie.
Dodatkowo naprawdę tysiące polskich monet na aukcjach typu Allegro, Ebay i kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset, tym podobnych serwisów aukcyjnych na całym świecie.
Ps: Antykiem zajmuje się dopiero od 3 lat, kiedyś siedziałem w królewskich. :)

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Stycznia 2010, 18:47:22 »
Mam już katalog w formie papierowej - naprawdę niektóre denary robią wrażenie.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Aukcja WCN 42
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Stycznia 2010, 20:16:45 »
Mam już katalog w formie papierowej - naprawdę niektóre denary robią wrażenie.
W banknotach też bardzo duży wybór.

 

R E K L A M A
aukcja monet