Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:28:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe  (Przeczytany 1868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marian_B

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Zainteresowania: Starożytny Rzym
Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« dnia: 07 Września 2020, 10:12:59 »
Chciałbym poruszyć kwestię podatku przy zawieraniu takiej umowy w dość nietypowym układzie.
Jeśli chciałbym kupić monetę od sprzedawcy spoza UE, ale transakcja odbędzie się na terytorium RP, jaki podatek, cło czy VAT powinieniem (czy powinienem) zapłacić? Jeśli podpiszemy umowę kupna sprzedaży to zwyczajowo sprzedający czy kupujący płaci PCC? Jak to wygląda również w przypadku ewentualnej odsprzedaży przeze mnie takiej monety? Może ktoś ma przetartą ścieżkę?

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Września 2020, 13:56:54 »
Przy zakupie wysokość cła jest regulowana dla każdego kraju odrębnie. Wszystko znajdzie Pan w tabelach TARIC. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

Przy zakupie spoza UE, VAT jest należny w wysokości właściwej dla przedmiotu, a nie dla kraju importu. O ile mnie pamięć nie myli, to na chwilę obecną na dzieła sztuki i antyki w imporcie jest to 8%.

Jeśli już Pan sprowadzi towar do Polski, to sprzedaje go Pan na zasadach ogólnych.

Marian_B

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Zainteresowania: Starożytny Rzym
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Września 2020, 13:03:00 »
Nie do końca o to mi chodziło,
Tak więc przykładowa sytuacja, przychodzi do mnie człowiek zamieszkały w Rosji i chce mi sprzedać monetę...
Podpisuję z nim umowę kupna-sprzedaży, człowiek ten ma adres zamieszkania Rosja, więc ja muszę zapłacić PCC
Rozumiem że jeśli przedmiot który kupuję już jest na terytorium RP, to nie interesują mnie opłaty typu VAT i cło?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2020, 14:11:11 »
Pokrętnie Pan przedstawia całą sytuację ;) Dotykamy kwestii legalności przebywania tej monety na terytorium RP. Jeśli ten Rosjanin legalnie przewiózł monetę przez granicę / ma zgodę służb rosyjskich na wywóz, zgłosił na granicy polskim celnikom do odprawy celnej i skarbowej, uregulował opłaty i ma na to papiery/ to sprawa jasna. Natomiast jeśli moneta ma nielegalne pochodzenie, to nie powinien Pan nas pytać. Nie zajmujemy się doradzaniem jak i czy legalizować takie monety, bo to przestępstwo celno -skarbowe.
Pozdrawiam. zdzicho

Marian_B

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Zainteresowania: Starożytny Rzym
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Września 2020, 16:40:00 »
Raczej nieskładnie. Po prostu oferowano mi kilka monet, a chciałem to zrobić "po bożemu" za pomocą umowy kupna-sprzedaży, po to aby nie wpakować się na jakąś minę.
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w kupowaniu na giełdzie, stąd moje, być może naiwne pytanie.




jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Września 2020, 16:52:40 »
Zadał Pan bardzo ogólne pytanie, więc odpowiedź mogła odsyłać tylko do ogólnych zasad. Może proszę spróbować opisać sytuację konkretnie, to będzie nam łatwiej Panu odpowiedzieć. W każdym razie płacąc w Polsce PCC nie zalegalizuje Pan faktu nielegalnego wywozu.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Września 2020, 17:54:03 »
Kupowanie monet od osób przypadkowych zawsze jest obarczone ryzykiem. W żaden sposób nie udowodni Pan ich legalności. Chyba, że sprzedający pozwoli się wylegitymować i podpisze dokument o treści podobnej do tej jakiej  wymagają domy aukcyjne / w załączeniu zdjęcie/. Będzie tam data zakupu i od kogo.
Pozdrawiam. zdzicho

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Września 2020, 18:26:54 »
podepne sie pod temat.
Czasami przywoze monety z USA do Polski aby je sprawdzic ich orginalnosc, itd. Znaczy sie powininem zglosic  je na granicy (zaplacic VAT od ceny kupna ) a nastepnie wywazac je zrobic podobnie (i dostac zwrot)

Dodam, ze zazwyczej moje ladowanie w EU nie jest w Polsce - gdzie wiec powinienem je zglosic ?

Pozdrawiam, Tomasz 
Pozdrowienia, Tomasz

Marian_B

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Zainteresowania: Starożytny Rzym
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Września 2020, 18:50:32 »
Kupowanie monet od osób przypadkowych zawsze jest obarczone ryzykiem. W żaden sposób nie udowodni Pan ich legalności. Chyba, że sprzedający pozwoli się wylegitymować i podpisze dokument o treści podobnej do tej jakiej  wymagają domy aukcyjne / w załączeniu zdjęcie/. Będzie tam data zakupu i od kogo.

Dokładnie o takiej umowie myślałem. Jednak jak się do tego ma kwestia kupowania monet na giełdach staroci, gdzie nie otrzymujemy żadnego dokumentu...
Jeszcze jedną kwestię chciałbym poruszyć, co w przypadku gdy zakupiona moneta poza UE dotrze do kupującego przesyłką pocztową a nie zostanie oclona, choć mogłaby się kwalifikować do opłat. Wiadomo że nie wszystkie przesyłki są kontrolowane i clone. Powinienem się z nią udać do urzędu celnego i zgłosić że została przeoczona (sic) bo w innym przypadku zostanie popełnione przestępstwo celno skarbowe a monetę posiądę nielegalnie? Czyż to nie kuriozum?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kwestie kupna-sprzedaży monet a regulacje podatkowe
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Września 2020, 19:46:00 »
Najlepiej pytać u źródła: https://www.prawo.pl/podatki/informacja-celna-i-podatkowa-numer-telefonu,19476.html  albo w urzędzie celnym

Urząd celny stoi na stanowisku, że jeśli przesyłka z monetą dotarła do adresata, to znaczy, że została poddana uproszczonej procedurze celnej.
Przynajmniej ja taka informację dostałem ostatnio. Według urzędu wszystkie przesyłki są kontrolowane. Skoro tak twierdzą, to nie mam kompetencji aby twierdzić inaczej :) Zapewniono mnie, że wszystko jest OK i żadne dodatkowe działania z mojej strony nie są wymagane.
Przebieg rozmowy z celnikiem opisałem jednemu z kolegów na innym forum:
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet