Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:55:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szukam tekstów ordynacji menniczych  (Przeczytany 1266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SebastianP2020

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Szukam tekstów ordynacji menniczych
« dnia: 08 Września 2020, 08:13:12 »
Jak wyżej szukam tekstów ordynacji menniczych zarówno polskich jak i z innych krajów.
Szukam również prac omawiających daną ordynację ze wszystkich stron i skutków jakie przyniosła i powodów dla których powstała.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Szukam tekstów ordynacji menniczych
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Września 2020, 13:47:59 »
Na pewno przydatną książką będzie pozycja:
Zbigniew Żabiński - systemy pieniężne na ziemiach polskich.
Również jak się nie mylę, ten sam autor wydał książkę o systemach w Europie zachodniej.

Same tabele z ordynacjami znajdują się też w -
ATLAS MONET POLSKICH I LITEWSKICH H. Radzikowski

Tu jakiś pdf, ale nie czytałem:
http://journals.pan.pl/Content/108594/PDF/WN+1-2-2016+11Dziewanowski-Stefanczyk.pdf?handler=pdf
Norbert

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szukam tekstów ordynacji menniczych
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Września 2020, 14:25:29 »
Polskie ordynacje mennicze zebrał i wydał w 1845 roku Ignacy Zagórski. Czasami można trafić reprint z roku 1977.
I. Zagórski: Monety dawnej Polski. Teksty do tablic, Warszawa 1977

BoneEader

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Szukam tekstów ordynacji menniczych
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2020, 16:19:22 »
Gdyby kolega skupiał się jedynie na jakimś fragmencie, z chęcią udzielę zdjęć czy informacji z Żabińskiego na temat polskich ordynacji :)

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szukam tekstów ordynacji menniczych
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Września 2020, 17:43:20 »
Cytuj
Jak wyżej szukam tekstów ordynacji menniczych zarówno polskich jak i z innych krajów.
Szukam również prac omawiających daną ordynację ze wszystkich stron i skutków jakie przyniosła i powodów dla których powstała.
Obawiam się, że zadanie które Pan nam "zlecił" jest tematem na kilka, jak nie na kilkanaście rozpraw doktorskich np. do okresu JK przyczyny i moment rodzenia się ordynacji z 1658 i 1659 roku opisuje rozprawa  "Polityka monetarna Rzeczypospolitej za panowania Jana Kazimierza. Dyskurs sejmowy w latach 1658–1668" Dziewanowski-Stefańczyk, Bartosz.
Należałoby też określić co Pan rozumie pod względem treści ordynacji. Oryginalny dokument z epoki? Jego opracowanie?
W Żabińskim jest dużo błędów, ale Zagórski to bardzo, bardzo wartościowy zbiór tekstów.

SebastianP2020

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Szukam tekstów ordynacji menniczych
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Września 2020, 22:12:40 »
Mam obie książki Żabińskiego.
Tak chodzi mi o tekst (o ile istniał) ordynacji menniczej określający ile i czego można było wybić z funta złota, srebra i miedzi.
I oczywiście chodzi też o ordynacje z innych państw.

Dziękuję za link do recenzji. Znam ją i mam książkę. Wydawca został zmieszany z błotem za to co zrobił z tą książką.

Moje pytanie wynika z tego, iż przeglądając zasoby bibliotek (narodowej, nukat itd) w rezultatach albo nie mam nic albo nie to czego szukam.
Czy poza katalogiem zasobów prac numizmatycznych w zasobach biblioteki śląskiej jest jakieś opracowanie bibliografii numizmatycznej w Polsce?
« Ostatnia zmiana: 09 Września 2020, 22:15:37 wysłana przez SebastianP2020 »

 

R E K L A M A
aukcja monet