Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:15:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie  (Przeczytany 3973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« dnia: 11 Września 2020, 18:46:10 »
Witam :),

Jestem początkującym zbieraczem.

Do przechowywania głównej kolekcji monet używam kapsli quadrum mini i te z koleji przechowuje na zamkniętych paletach z dziurkami w rogach.

Mój zbiór rośnie szybciej niż sądziłem i tutaj zdecydowałem się na katalogowanie kolekcji aby móc się w tym wszystkim połapać. Zastanawiam się czy nie zainwestować w jakąś ręczną drukarkę do etykiet i nie naklejać eleganckich laminowanych etykiet bezpośrednio na kapsle wysokość takiej drukowanej etykiety to np 6mm. Oprócz quadrum mini używam holderów na mniej ważne dla mnie numizmaty.
O ile na holderach wszystko można napisać długopisem o tyle z kapslami mam problem. Mogę jeszcze wkładać karteczkę pod kapsel do palety, ale tutaj łatwo o pomyłkę.

Tutaj chodzi bardziej o umieszczanie odnośników do bazy w arkuszu kalkulacyjnym ( To daje najwięcej wolności i uniezależnienie od producenta niszowego oprogramowania)

Jak u Panów wygląda katalogowanie? Czy warto?

« Ostatnia zmiana: 11 Września 2020, 19:07:53 wysłana przez Paweł81 »

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Września 2020, 19:05:54 »
Co do mnie:
- wszystkie monety mam zapisane w Excelu (dane monety + kiedy kupione, za ile , od kogo itd)
- monety trzymam w kopertkach (2x2) - zazwyczaj z krotkim opisem monety (rok typ i stan)
- grupuje menety wedlug okresow zwiazanych z historia Polski
 - Polska krolewska
 - rozbiory
 - 2RP
 - aluminium z PRL
 - inne
 
niestety nie mam odnosnika miedzy moneta (jej kopertka) a Excelem, ale zbieram sie aby to naprawic :-). Niestety zajmnie to chwile

Pozdrawiam, Tomasz

P.S. kiedys mnial jakis software do katalogowania monet ale zawsze bylo cos nie tak
Pozdrowienia, Tomasz

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Września 2020, 20:25:21 »
Całkiem niedawno stałem przed podobnym wyzwaniem.

1. Kataloguję jak chyba większość w Excelu.
2. Numerem w katalogu jest data zakupu.
3. Do kapsli używam małych etykiet samoprzylepnych, które kleję od niewidocznej strony kapsla leżącego na palecie (można je łatwo usunąć ale nie odklei się sama od kapsla i nie zgubi się. Jeśli wracam do monety to wyjmuję ją z kapsla więc etykieta nie przeszkadza w oglądaniu monety),
4. Do holderów używam zwykłego stempla - datownika w formacie RRMMDD. Używam go również do etykiet.
5. Wspomniany datownik jest świetnym rozwiązaniem. Szybki, bezproblemowy i dodatkowo pozwala łatwo powiązać rachunek zakupu z monetą.

Jeśli zdecyduje się Pan na kopertki to do przechowywania proponuję przyjrzeć się magazynkom do slajdów. Sa w formacie 50x50, mieszczą ok 50szt. kopertek i mają numerowane przegródki.Mają przystępną cenę i nie zajmują dużo miejsca.

Paweł81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2020, 21:39:59 »
.
2. Numerem w katalogu jest data zakupu.
...

Dziękuję bardzo dobry pomysł, skorzystam. Ale pewnie dołożę te 60zł i będę drukował na ręcznej drukarce etykiet. Głownie z tego względu, że te etykiety mogą być naprawdę małe i nie powinny zasłaniać monety.

.
Jeśli zdecyduje się Pan na kopertki to do przechowywania proponuję przyjrzeć się magazynkom do slajdów. Sa w formacie 50x50, mieszczą ok 50szt. kopertek i mają numerowane przegródki.Mają przystępną cenę i nie zajmują dużo miejsca.
Też myślę o kopertkach, ale co do kopertek to mam mieszane uczucia.
Odziedziczyłem kolekcje po dziadku żony i to pobudziło moje zainteresowania, wprawdzie sama kolekcja dla mnie niezbyt interesuąca PRL i lustrzanki PRL. I on przechowywał wiele monet w kopertkach i niektóre monety złapały jakąś pryszczycę a same kopertki bardzo pożółkły, i nietkóre rozlatywały się w rękach. Już te w klaserach wyglądały lepiej.

Oczywiście pewnie to nie były specjalistyczne kopertki, ale jakaś obawa pozostaje, zapewne to wina przechowywania na półkach blisko okna zrobiło swoje. Dodatkowo zawiniete kopertki w folie.

Ale rzeczywiście jak teraz patrzę na te magazynki do slajdów to wyglądają obiecująco. No i myśałem o tych kopertkach aby nie zostawić synowi niespodzianki jak dziadek :) http://beskidplus.com.pl/pl/product/koperty-na-monety/3

« Ostatnia zmiana: 11 Września 2020, 21:43:08 wysłana przez Paweł81 »

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Września 2020, 00:03:36 »
Cześć, macie czas...  ;)
Ja również prowadzę swój podręczny katalog w Excelu.
Próbowałem kilku programów, ale jakoś żaden mnie nie zauroczył i do teraz uznaję, że Excel to najwygodniejszy sposób.

Miałem również dość długi epizod z ekspozycją zbioru w kapslach Quadrum i w związku z tym mam swoje przemyślenia...
Kiedy ilość podobnych monet zaczęła stawać się dla mnie problemem, to tak jak Kolega - zacząłem testować różnego rodzaju naklejki. Cel był jeden, żeby się nie pogubić, szybko odróżnić jedną sztukę od drugiej i powiązać monetę na stałe z katalogiem. Uznałem również, że w tym celu wystarczy mi sam numer i nie potrzebuję żadnych opisów na kapslu. Szukałem więc czegoś prostego i niewielkiego, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca na kapslu i nie zasłoniło mi monety. To wymuszało użycie niewielkich naklejek i bardzo małych cyfr...

Po kilku nieudanych próbach wydrukowania samoprzylepnych numerów, używaniu pieczątki z numeratorem, a nawet wykorzystaniu gotowych cyfr z kieszonkowego kalendarza-nalepki, zupełnie zniechęciłem się i porzuciłem tę drogę. Kilka sztuk "wyprodukowanych" w ten sposób wyglądało nawet schludnie, ale na większą skalę trudno było wygodnie korzystać z w/w metod.

Poszedłem więc na skróty. Wykorzystałem najmniejsze masowo dostępne naklejki do metkownic sklepowych, a numery katalogowe zacząłem po prostu nanosić długopisem. To może nie jest piękne dla oka, ale za to okazało się całkiem wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem, które można było łatwo zastosować w każdych warunkach. Żeby dodać temu rozwiązaniu nieco indywidualizmu, wybrałem specjalnie kolorowe naklejki i numer katalogowy poprzedzałem specjalnym symbolem. W zamyśle, miało to stanowić znak rozpoznawczy kolekcji, nieco "ucharakteryzować" moje kapsle i odróżnić je od innych. Wydało mi się to istotne, bo przecież kiedy moi spadkobiercy wyprzedadzą te monety, to miało być wiadomo kogo zbieranina trafiła na rynek... Ot, niegroźne początki megalomanii ;).

Takie przechowywanie było całkiem OK, jednak w związku z ciągłym powiększeniem się liczby numizmatów, po kilku latach porzuciłem ten sposób na rzecz palet. To tyle, co miałem do powiedzenia i może moje doświadczenia przydadzą się autorowi wątku, by skrócić etap poszukiwań.

Znalazłem jakieś fotki, więc wklejam 2 przykładowe zdjęcia:
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Fafnir

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 49
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Maja 2021, 20:48:44 »
Dzień dobry
Podepnę się pod ten wątek ponieważ nie chcę tworzyć nowego. Zacząłem katalogować mój zbiorek i sporządziłem już katalog w excelu. Następnie chciałem do monet przyporządkować karteczki z numerem który będzie odnośnikiem do excela, jednak napotkałem kilka wątpliwości.
-Czy monety mogą leżeć bezpośrednio na karteczce opisanej zwykłym długopisem, czy lepiej wszystkie spakować do kapsli(szelągi Zygmunta III)?
-Czy na karteczce opisującej daną monetę powinno być coś więcej niż numerek odpowiadający temu z excela?
-Czy w excelu powinienem zawrzeć jakieś inne informacje niż numer monety, cena, mennica, opisy awersu i rewersu, zdjęcia, odwołania do literatury(w ty moim przypadku Kopicki 2007)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maja 2021, 00:20:46 »
Katalogując zbiór w Excelu warto mieć każda monetę sfotografowaną awers/rewers a zdjęcia dobrze przyciąć by nie obiąciążały za bardzo pliku. Tak jest to czasochłonne, ale efekt końcowy jest świetny.

Odpowiądając na pytanie kolegi Fafnira- warto w takim arkuszu zamieścić następujące informacje:numer, państwo,rocznik, cena zakupu, stan zachowania, krótki opis z odwołaniem do literatury oraz zdjęcia o czym wspominałem powyżej.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2021, 00:23:08 wysłana przez Tuk Tukat »
Janek

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maja 2021, 06:56:21 »
A nie prościej do katalogu na dysku wrzucić zdjęcia monety i opis w pliku txt? Jeżeli instalacja Excela miałaby służyć wyłącznie wpisaniu w nim kilku słów, to dla mnie to strzelanie z armaty do muchy.

Fafnir

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 49
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maja 2021, 08:50:31 »
Też się nad tym zastanawiałem ale w excelu można przesortować np przez datę państwo czy wladcę, a Excela, lub jego darmowy odpowiednik i tak każdy raczej ma.

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Czerwca 2021, 02:10:15 »
Też się nad tym zastanawiałem ale w excelu można przesortować np przez datę państwo czy wladcę, a Excela, lub jego darmowy odpowiednik i tak każdy raczej ma.

Excel to potężne narzędzie. Na początku myślałem, że lepiej mieć dedykowany program. I dla mnie najlepiej wypadł program ... i wywaliło mi wszstyko

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Czerwca 2021, 04:41:20 »
Wciąż uważam, ze Access jest lepszy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwca 2021, 14:26:34 »
Mój sposób pewnie jest mniej praktyczny niż arkusze w excelu, ale i tak wolę ten styl. Katalog jest tworzony w edytorze tekstu a potem eksportowany jako pdf. Na razie zabrałem się wyłącznie za antyk, ale i tak tworzenie nieco zwolniło, bo dotarłem do brązików z IV wieku i nieco zapał mi ostygł (mam ich sporo w stanach średnich).

Katalog podzielony jest na cywilizacje, każda zaczyna się osobną stroną tytułową z obrazkiem ukradzionym pożyczonym z internetów:





Każda strona ma swój podtytuł na górze, poniżej zdjęcie monety, opis techniczny i na dole dodatkowe informacje:



Okres cesarstwa podzielony jest na poszczególnych cesarzy, w ostatecznej wersji każda strona tytułowa z cesarzem (lub cesarzową, lub uzurpatorem itp.) będzie miała też krótki życiorys danej osoby:





Większość stron jest nieukończona do tej pory, ale kiedyś w końcu dopnę wszystko do końca i prawdopodobnie wydrukuję w formie książki. Nie planuję niczego sprzedawać, więc raczej nic z katalogu wykreślane nie będzie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwca 2021, 14:36:28 »
Jak w większości rzeczy, dylemat się pojawia, czy wybrać wersję atrakcyjną, czy praktyczną. Pańska wersja tekstowa jest niewątpliwie bardzo ładna, ale obawiam się, że trudno byłoby z niej stworzyć jednym klikiem zestawienie. Excel, czy Access to jednak tabele, z których można wygenerować różne raporty i zestawienia.
Kiedy np. chcę przeszukać bazę danych pod kątem choćby legendy rewersu, wpisuję w wyszukiwanie i voila.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwca 2021, 14:43:24 »
Dlatego napisałem, że jest pewnie mniej praktyczna. Może też pojawić się problem kiedy kolekcja rozrośnie się do 1000 sztuk i więcej. Na taki wypadek plan przewiduje dalsze rozbijanie katalogów na mniejsze, osobne pliki (np osobny dla Rzymu, osobny dla Bizancjum, albo po osobnym dla każdego cesarza).
Inną sprawą jest to, czego wymagamy od swoich katalogów. Ja chcę mieć po prostu wszystko opisane w jednym miejscu, żebym kiedyś nie musiał np zastanawiać się w którym roku wybito tego a tego Kommodusa. Raczej nie szukałbym w nim jakichś szczegółowych odpowiedzi jak warianty legend, a nawet jeśli - to pdf też mają opcję "szukaj w tekście" a i wertowanie wydrukowanej książki z dobrze posegregowanymi stronami nie powinno być męczące. 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Katalogowanie kolekcji Prośba o opinie
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Czerwca 2021, 14:48:59 »
Nie krytykuję Pańskiej metody. Uważam, że jest bardzo efektowna i godna zainteresowania.
Poza tym, jak sam Pan pisze, ten katalog działa, więc czego więcej chcieć.
Zgadzam się jednak, że jeśli kolekcja urośnie do np. 500 sztuk, może okazać się trudny do utrzymania.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet