Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:39:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ceny książek numizmatycznych i co czytać  (Przeczytany 19637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« dnia: 11 Września 2020, 19:02:58 »
Co mnie odrobinę przeraża w nowym hobby to ceny i stosunkowo trudny dostęp do ciekawej literatury.

Z drugiej strony rozumiem, że jest to niszowa tematyka wymagająca wielu dziesięcioleci pracy.

Ale, dlaczego np nie ma wznowień Katalogu monet polskich Pana Kopickiego, pewnie gdybym chciał zakupić komplet to byłby to koszt kilku tysięcy złotych. Kto posiada prawa autorskie do książek Pana Kopickiego, czy nie ma żadnej szansy na wznowienie wydania.

Na początek mojej przygody kupiłem 1000 lat monety polskiej aby mieć bardzo ogólny obraz sytuacji, oraz Katalog półtoraków Pana Góreckiego. Tutaj ceny były jeszcze bardzo przystępne. Ale wygląda na to, że dalsze pogłębianie wiedzy bardzo uderzy po portfelu :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Września 2020, 19:46:06 »
dlaczego np nie ma wznowień Katalogu monet polskich Pana Kopickiego, pewnie gdybym chciał zakupić komplet to byłby to koszt kilku tysięcy złotych. Kto posiada prawa autorskie do książek Pana Kopickiego, czy nie ma żadnej szansy na wznowienie wydania.
Tu ma Pan ciekawy wątek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13342.msg97874.html#msg97874
Postulowałem w nim dodruk Kopickiego bez zmian, ale jakoś specjalnie nikt mnie nie poparł. Nadal uważam brak dostępności "od ręki" dowolnego (gdzie dowolny tak naprawdę = Kopicki "zeszytowy" lub Kopicki "różowy", ewentualnie Kurpiewski mimo iż zaczyna się w 1506 r.; Czapskiego nie liczę - to katalog zbioru, ma swoje lata i ten francuski) korpusu monet polskich za potężny grzech zaniedbania, ale najwidoczniej jestem w mniejszości. W Wielkiej Brytanii czy USA wydaje się ogólny korpus monet krajowych co roku, we Włoszech, Francji, Hiszpanii czy Niemczech - co kilka lat. U nas - jak widać - dramat.

Na początek mojej przygody kupiłem 1000 lat monety polskiej aby mieć bardzo ogólny obraz sytuacji, oraz Katalog półtoraków Pana Góreckiego. Tutaj ceny były jeszcze bardzo przystępne. Ale wygląda na to, że dalsze pogłębianie wiedzy bardzo uderzy po portfelu :)
Temat "od czego zacząć" był wielokrotnie poruszany. Jeśli chodzi o Polskę np. tutaj: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13829.msg101738.html#msg101738

Paweł81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Września 2020, 21:13:21 »
Dziękuję za linki (powoli czytam forum od deski do deski) :), i trochę mnie dziwi taki podejście zaprezentowane w jednym z wątków, sądzę, że w każdej formie Katalog Monet Polskich to ciekawy materiał. Rozumiem, że starych wyjadaczy, może brak uaktualnienia w pełni nie satysfakcjonować i zapewnie już mają swoją kopie interesujących ich tomów.

Warto też patrzeć na to przez pryzmat nowych osób, moim zdaniem brak łatwo dostępnej literatury i zaporowe ceny odstraszają.
A samo zbieranie sreberek nie poparte wiedzą, ma chyba mały sens i wiele osób szybko straci zainteresowanie.

Teraz jest trochę niedorzeczna sytuacja, że zakup tomu 2 w słabym stanie to wydatek pewnie ponad 300zł. Już nawet nie chodzi o cenę, ale o konieczność polowania na niego miesiącami.

Z punktu widzenia osoby która, może nawet jeszcze nie raczkuje w temacie, to się w pełni zgadzam, że taki dodruk to byłaby manna z nieba.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2020, 23:57:35 »
U nas - jak widać - dramat.
Ja szukam tak katalogu Herinka do 1969 roku ;)

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2020, 13:56:06 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2020, 18:06:52 »
Miło mi, że wybrał Pan mój katalog szkoda tylko, że nie bezpośrednio u mnie (chyba, że się mylę).

Co do katalogów specjalistycznych - jest tu pewien problem.
Wydanie katalogu jest drogie - szczególnie, że dobrze wydany katalog to lepszy papier (kto chciałby kupić katalog, w którym będą się rwały kartki ?). Przy monetach srebrnych da się jeszcze zaoszczędzić na kolorach przy innych metalach lub banknotach już nie. Twarda okładka to dodatkowy koszt.
Większość katalogów byłaby kupiona przez ograniczoną ilość osób. Przy nakładzie 370 sztuk wciąż jest tak koło 80-100 sztuk w sprzedaży (może mniej - nie wiem jak sprzedaje się trzecie wydanie u Pana Bellona. Niby ma wystawionych tylko 18 sztuk, ale nikt nie kazał mu przecież wszystkich egzemplarzy wystawić od razu). U mnie wciąż leży 20 sztuk nówek. Im mniejszy nakład tym większy koszt pojedynczej sztuki. Im więcej się wydrukuje tym większa szansa, że zostanie się, z kupką ładnej makulatury.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Września 2020, 20:40:44 »
Wydanie katalogu jest drogie
Nie wiem, czy Pana wypowiedź dotyczyła wyjściowego Kopickiego, czy nie, więc odniosę się nie tyle do podanych przez Pana wyliczeń, co do rzeczywistych kosztów udostępnienia tego katalogu nowym adeptom polskiej numizmatyki.

Ponowne wydanie różowej cztertomówki z 1995 w dowolnie niskim nakładzie (np. 50 egzemplarzy) można spokojnie wydrukować w takich kosztach, żeby bez dokładania do całej imprezy sprzedawać komplety po 200 zł. A może i mniej. Oczywiście przy założeniu, że druk zleci ktoś kto nie będzie oczekiwał po tym nie wiadomo jakiego zarobku, a właściciel praw autorskich zadowoli się np. 5% od sprzedanego egzemplarza.
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2020, 20:43:56 wysłana przez DzikiZdeb »

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Września 2020, 20:44:50 »
No niestety (albo na szczęście), numizmatyka nie należy do najtańszych pasji. Zarówno poszerzanie wiedzy, jak i budowanie sensownej kolekcji często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i trzeba mieć tego świadomość żeby się przykro nie rozczarować się przy nieudanej próbie kupienia pierwszego droższego waloru.

Z drugiej strony mało która pasja rozwijana na poziomie wyższym niż podstawowy wiąże się z dużymi wydatkami. Przykładowo - mam kolegę, zapalonego wędkarza, który na sam „hardware” wydał jakieś 30.000 zł. Ja nie rozumiem jego, on mnie i miło się razem pije wódeczkę  ;D


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Września 2020, 20:52:11 »
No niestety (albo na szczęście), numizmatyka nie należy do najtańszych pasji. Zarówno poszerzanie wiedzy, jak i budowanie sensownej kolekcji często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i trzeba mieć tego świadomość żeby się przykro nie rozczarować się przy nieudanej próbie kupienia pierwszego droższego waloru.
Nie przesadzajmy. Co innego koszta porządnego zbioru czy całej biblioteczki numizmatycznej, co innego koszta podstawowego katalogu, który powinien być w ciągłej sprzedaży.

Wydawany corocznie "Coins of England & the United Kingdom" Spinka w dwóch tomach kosztuje teraz 40 funtów, kiedyś (i być może nadal) można było kupić z przeceny nowy egzemplarz (jeszcze jednotomowy) z poprzedniego roku za śmieszne 10£. To jest normalne. Zabijanie się za anachronicznym Kopickim, który wygląda jakby ktoś go składał w 1895, a nie w 1995 - nie jest.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Września 2020, 21:24:34 »
Wydanie katalogu jest drogie
Nie wiem, czy Pana wypowiedź dotyczyła wyjściowego Kopickiego, czy nie, więc odniosę się nie tyle do podanych przez Pana wyliczeń, co do rzeczywistych kosztów udostępnienia tego katalogu nowym adeptom polskiej numizmatyki.

Ponowne wydanie różowej cztertomówki z 1995 w dowolnie niskim nakładzie (np. 50 egzemplarzy) można spokojnie wydrukować w takich kosztach, żeby bez dokładania do całej imprezy sprzedawać komplety po 200 zł. A może i mniej. Oczywiście przy założeniu, że druk zleci ktoś kto nie będzie oczekiwał po tym nie wiadomo jakiego zarobku, a właściciel praw autorskich zadowoli się np. 5% od sprzedanego egzemplarza.

Szkoda tylko, że pominął Pan całą resztę wypowiedzi...
O ile przy reprintach* faktycznie można zminimalizować zyski to przy nowych wydawnictwach trudno by autor zadowolił się kwotą 10 zł/szt przy 100 - 200 egzemplarzach. Brzmi jak masochizm.

* O ile istnieje wersja cyfrowa. Bo samo zdigitalizowanie tych czterech tomów by było kosztowne.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Września 2020, 21:37:35 »
Szkoda tylko, że pominął Pan całą resztę wypowiedzi...
Reszta wypowiedzi była o Pana książce, nie o Kopickim.

O ile przy reprintach* faktycznie można zminimalizować zyski to przy nowych wydawnictwach trudno by autor zadowolił się kwotą 10 zł/szt przy 100 - 200 egzemplarzach. Brzmi jak masochizm.
Autor nie żyje. Nie wiem, kim są spadkobiercy praw autorskich, czym się zajmują i czy w ogóle oczekują jakiś zysków z tego tytułu. Przewidywanie ich oczekiwań bez konsultacji z nimi jest mocno przedwczesne.

* O ile istnieje wersja cyfrowa. Bo samo zdigitalizowanie tych czterech tomów by było kosztowne.
Są skany na chomiku. Nie badałem, jakiej jakości. Jeśli marnej, to nie przesadzajmy, i ten straszliwy wysiłek jest wykonalny.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Września 2020, 22:19:48 »
Cytuj
Nie przesadzajmy. Co innego koszta porządnego zbioru czy całej biblioteczki numizmatycznej, co innego koszta podstawowego katalogu, który powinien być w ciągłej sprzedaży.

Powinien być, bo?
Bo tak Pan uważa za słuszne? :)

Niestety wydawnictwa nie działają charytatywnie. Także uważam, że fajnie by było, żeby taki katalog był w ciągłej sprzedaży, ale nie oszukujmy się - za cenę 200 zł w Polsce kupiło by go pewnie w pierwszym wydaniu kilkaset osób ale w następnych była by to zapewne sprzedaż symboliczna. Za to widziałbym w reedycji katalogu wszystkich monet polskich (lub opracowaniu nowego) dużą rolę MKiDN.
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2020, 22:24:07 wysłana przez Booboo »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Września 2020, 22:55:46 »
Cytuj
Nie przesadzajmy. Co innego koszta porządnego zbioru czy całej biblioteczki numizmatycznej, co innego koszta podstawowego katalogu, który powinien być w ciągłej sprzedaży.

Powinien być, bo?
Bo tak Pan uważa za słuszne? :)

Niestety wydawnictwa nie działają charytatywnie. Także uważam, że fajnie by było, żeby taki katalog był w ciągłej sprzedaży, ale nie oszukujmy się - za cenę 200 zł w Polsce kupiło by go pewnie w pierwszym wydaniu kilkaset osób ale w następnych była by to zapewne sprzedaż symboliczna. Za to widziałbym w reedycji katalogu wszystkich monet polskich (lub opracowaniu nowego) dużą rolę MKiDN.

Porządny odnowiony katalog kupiłoby znacznie więcej osób, o sklepach numizmatycznych i domach aukcyjnych nie wspominając i to nie tylko polskich. Poza tym cena nawet znacznie wyższa niż 200 zł., to nie jest w przypadku dobrego katalogu jakaś bariera zaporowa dla zainteresowanych kupujących. Inną sprawą jest to czy sensownym byłoby jego coroczne wydawanie, zamiast np. wydawania go co jakieś 5-10 lat. Dochodzi do tego jeszcze inny aspekt, a mianowicie czy nie należałoby np. zastanowić sie nad tym czy nie wydać takiego katalogu jak chociażby RICa, czyli podzielić mennictwo na okresy, którymi zajeli się by specjaliści od tego i wydawać od siebie niezależnie dane tomy.

Co do MKiDN to wątpię czy ktokolwiek z osób tam bezpośrednio zatrudnionych posiada jakiekolwiek kompetencje merytoryczne do tego aby się tego zadania podjać, nie jestem pewien czy byliby nawet w stanie to odpowiednio nadzorować.
« Ostatnia zmiana: 13 Września 2020, 14:36:02 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Września 2020, 23:17:58 »
Nie wiem czy Panowie zauważyli w jakiej cenie został dziś sprzedany komplet Kopickiego...Wydania z 1995 też próżno szukać w rozsądnej cenie.
Każdy dodruk tego katalogu a w szczególności tomu II bo jest najbardziej poszukiwanym zniknie w krótkim czasie i za kolejne 25 lat będzie dyskusja że brakuje tej pozycji na rynku.
Czasami się zastanawiam czy brak tej pozycji nie jest na rękę członkom PTN którzy mogą swoje egzemplarze sprzedawać za wygodną sumkę...

 

R E K L A M A
aukcja monet