Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:22:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ceny książek numizmatycznych i co czytać  (Przeczytany 19632 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Września 2020, 22:11:42 »
Pan Jerzy poruszył temat artykułów pojawiających się w sieci. Pytania które zadają Panu młodzi ludzie nie wynikają z dysleksji ale z poziomu tychże artykułów z których wynika - nic. Ot jestem dziennikarzem to coś napiszę o numizmatyce...
Nie dziennikarze, tylko dziennikażeria. Nie mylić z gówniażerią, a właściwie, dlaczego nie.


Nie chodzi o pytania, które młodzi ludzie zadają, tylko o formę, w jakiej te pytania zadają i o to co następuje po mojej odpowiedzi, bo o ile nie przepuszczam przez moderację byle jakich komentarzy do wpisów, to na emaile odpowiadam zawsze.
Proszę sobie wybrać: bełkot bez podziału na zdania, bez kropek, przecinków, za to z taką ilością błędów ortograficznych, że oczy bolą. Pretensje, że zamiast wycenić, podać konkretną kwotę, wysyłam link do wykazu ostatnio zakończonych z sukcesem aukcji na Allegro. Pretensje, że nie chcę kupić tego, co mi oferują.


Cytuj
Proszę zwrócić uwagę ilu niezarejestrowanych użytkowników odwiedza to forum.Ci ludzie szukają odpowiedzi na swoje pytania i nie każde musi dotyczyć monety ze strychu z prośbą o wycenę...To są osoby jak ja,poszukujące namiarów na katalog Kopickiego ;)
Ot takie moje wołanie na puszczy
Co to znaczy "...poszukują namiarów na katalog Kopickiego"? Czy chodzi Panu o kupno katalogu? Od czasu do czasu pojawia się na Allegro, na OLX, na aukcjach.  Warto sprawdzać w lokalnych antykwariatach.
Warto zaglądać tu:
https://www.booklooker.de/Bücher/Angebote/infotext=kopicki
Warto dać gdzieś ogłoszenie o chęci kupna.
A że cena wysoka? Trudno. Monety (niektóre) też nie są tanie.


A tak przy okazji, co Pan zbiera? Może ten Kopicki nie jest tak naprawdę Panu potrzebny.



« Ostatnia zmiana: 13 Września 2020, 22:13:55 wysłana przez Chalupski »
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Paweł81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Września 2020, 22:14:45 »
W porządku rynek jest 80mln powiedzmy że zasada pareto tutaj działa.

z grubsza możemy powiedzieć, że mamy 16000 zbieraczy którzy w roku wydadzą do 1000 zł
I około 4000 "kolekcjonerów" którzy wydadzą do 16000zł rocznie

Albo jeszcze inna interpretacja

18000 zbieraczy którzy wydadzą do 450zł rocznie
2000 "kolekcjonerów" którzy wydadzą do 36000zł rocznie

Rzeczywiście nie dziwi mnie, że może z tej liczby 2000-4000 "kolekcjonerów" jak jeszcze podzielimy na okresy,
to sprzedaż jest na poziomie 200-500 egzemplarzy.

Tutaj jeśli założymy że 10% ze sprzedaży idzie do autora/spadkobiercy praw autorskich to są to bardzo niewielkie pieniądze  :(



« Ostatnia zmiana: 13 Września 2020, 22:17:59 wysłana przez Paweł81 »

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Września 2020, 22:49:26 »
Panowie, o czym tu piszemy, próbuje stworzyć (amatorsko, pewnie nie udolnie) coś w kształcie poradnika jak P. Górecki. Zero odezwy, zero zdjęć od zainteresowanych - wystarczy przejrzeć swoje zbiory i prv wysłać zdjęcia. Powstanie kilka takich pdf i kultowy katalog nie będzie potrzebny. każdy jak będzie miał ochotę to sobie pdf wydrukuje. Jak zaczynałem
 "coś" zbierać to katalogi były marzeniem, dziś jak się chce to internet odpowie na wszystko, a czyta się w nieskończoność - 2 peny 1971 to te za 2 tys. itp.   http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14044.0.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Września 2020, 23:00:12 »
Nie można dzielić obrotu przez ilość kolekcjonerów. Proszę pamiętać o inwestorach prywatnych i instytucjonalnych. Część numizmatów o obiecującej stopie zwrotu w określonym czasie pada łupem inwestorów przecież, których trudno nazwać kolekcjonerami. Kupują również muzea. Tak więc nie wiemy jaki udział w tych 80 milionach mają zbieracze i kolekcjonerzy
Pozdrawiam. zdzicho

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Września 2020, 23:09:44 »
A tak przy okazji, co Pan zbiera? Może ten Kopicki nie jest tak naprawdę Panu potrzebny.

Odpowiem że do stycznia tego roku przez kilkanaście lat zbierałem srebrne monety kolekcjonerskie a moim katalogiem był plan emisyjny NBP...Teraz jak widzę ile pieniędzy wydałem na te sreberka to mam lekki odruch wymiotny a w cenie tamtych farbowanych cudaków mógłbym posiadać kolekcję monet z której byłbym dumny.Moja wina bo nigdy nie zadałem sobie trudu by pogrzebać głębiej i wyjść poza wspomniane internetowe artykuły o cudach z NBP.
Po 9 miesiącach nadal troszkę błądzę pomiędzy groszami Zygmunta Starego a półtorakami i nadal nie wiem czy mam tu zostać czy może jest coś co sprawi mi jeszcze większą frajdę bo przecież ja nigdy nie miałem w ręku szeląga, trojaka czy szóstaka...A przewrotny los sprawił że świat w ostatnich miesiącach oszalał odcinając mi możliwość spędzenia urlopu w Polsce i odwiedzenia choćby najmniejszego muzeum z wystawą numizmatyczną.
Katalog Kopickiego daje zarys mennictwa na ziemiach polskich i możliwość szybkiego odnalezienia danych o monetach. Teraz jak widzę monetę na forum czy aukcji to od razu pytania. Ordynacja? Jacy władcy? Jakie roczniki? Tracę swój czas na wyszukiwaniu informacji w internecie.


bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Września 2020, 00:13:39 »
To może tak zamiast Kopickiego popularne wydawnictwa duetu Kamiński - Kurpiewski? Wg mnie na początek zupełnie wystarczające, łatwiej dostępne i, chyba, tańsze. Pozwalają się zorientować w podstawowych typach monet poszczególnych władców. Później może korpusy: Gdańsk, Toruń, Elbląg (swoją drogą szkoda, że nie ma tak opisanego Krakowa). Ostatnio kupiłem "Czar srebra, magia złota" - Malbork, "Monety ostatnich Jagiellonów" (wiem, ma swoje lata,ale sporo ciekawych informacji:)). Reasumując, tak, katalog Kopickiego gromadzi sporo informacji w jednym miejscu, wszyscy się na to dzieło powołują, ale poza nim nie mamy kompletnej pustyni...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Września 2020, 00:24:03 »
Z tego co pamiętam - chociaż dawno już nie używałem - jeśli chodzi o Polskę nowożytną Fortress jest oparty na katalogu Kopickiego.
https://fortresscatalogue.com/catalogue.php

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Września 2020, 00:37:47 »
Zgadza się, zdarza mi się z niego korzystać. Jednak także tam sporo braków (rysunki zamiast fotografii lub nawet tego nie ma). W tej chwili sprawia wrażenie dziecka, którym rodzice się nie interesują. Żeby uzyskać dostęp do danych aukcyjnych należy wykupić subskrypcję, tam też są dostępne (podobno) zdjęcia z aukcji...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

zyzio22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
  • MEDALE I MONETY POLSKI KRÓLEWSKIEJ
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Września 2020, 07:33:20 »
Katalogi/ książki stały się niszową, stosunkowo drogą formą przekazu wiedzy. Papierowe katalogi są i będą drogie (niestety) - wiedza na odpowiednim poziomie musi kosztować. Rozmawiając z "młodymi" numizmatykami cały czas słyszę - "po co kupować przecież jest internet"." Sam łapię się na tym, że dzisiaj już mniej kupuje papierowych wydawnictw woląc wydać pieniądze na monety czy medale. Wiedza jest w internecie na wyciągnięcie ręki. Tylko od chęci i determinacji zależy do czego się dokopiemy.
Przez blisko 30 lat śledząc rozwój rynku numizmatycznego w Polsce jestem spokojny o to, kto ewentualnie odkupi moje zbiory w przyszłości. Nie obawiam się, że nagle nie będzie nowego pokolenia kolekcjonerów. Takie same obawy słyszałem kiedy ja zaczynałem swoją przygodę.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Września 2020, 09:34:10 »
Prawdę mówiąc zastanawiam się jaka może być puenta tej dyskusji.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Września 2020, 10:24:14 »
Katalog Kopickiego jest drogi, dość trudny do zdobycia, ale nie jest "niezbędną niezbędnością" w biblioteczce. Dobrze go mieć, ale brak nie jest tragedią. Bez tej pozycji też można budować kolekcję (wiem to z autopsji - nie mam i nie planuję zakupu). Za to bardzo pomocne jest archiwizowanie dobrych zdjęć z aukcji. Mam takich kilkanaście (?) tysięcy i są dużą pomocą w identyfikacji tego, co już mam i co planuję zdobyć.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Września 2020, 11:37:52 »
Nie obawiam się, że nagle nie będzie nowego pokolenia kolekcjonerów. Takie same obawy słyszałem kiedy ja zaczynałem swoją przygodę.

Tak samo mówili filateliści 20 lat temu  ;D

Prawdę mówiąc zastanawiam się jaka może być puenta tej dyskusji.
Zupełnie ironicznie puentowałem na poprzedniej stronie wątku.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Września 2020, 11:43:01 »
Panowie, o czym tu piszemy, próbuje stworzyć (amatorsko, pewnie nie udolnie) coś w kształcie poradnika jak P. Górecki. Zero odezwy, zero zdjęć od zainteresowanych - wystarczy przejrzeć swoje zbiory i prv wysłać zdjęcia. Powstanie kilka takich pdf i kultowy katalog nie będzie potrzebny. każdy jak będzie miał ochotę to sobie pdf wydrukuje. Jak zaczynałem
 "coś" zbierać to katalogi były marzeniem, dziś jak się chce to internet odpowie na wszystko, a czyta się w nieskończoność - 2 peny 1971 to te za 2 tys. itp.   http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14044.0.html

Jakbym ja zaczynał profesjonalnie :)
Może też zacznie Pan jak ja, czy Darek Marzęta - udostępnić jako wczesną wersję. To trochę pomaga z odzewem. Ale i tak najwięcej to siedzenie po archiwach.
Prze szelągach litewskich ma Pan dużą konkurencję a zarazem dobre źródło - katalog Ivanauskasa. Ps można to też połączyć z moim katalożkiem szelągów orzeł/pogoń z lat 1623/4
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Września 2020, 12:45:12 »
Prawdę mówiąc zastanawiam się jaka może być puenta tej dyskusji.
Zupełnie ironicznie puentowałem na poprzedniej stronie wątku.

Z Pańską puentą można by ten wątek po prostu zamknąć.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Ceny książek numizmatycznych i co czytać
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Września 2020, 13:13:05 »
Po co komu wznowienie starego katalogu Kopickiego? (tak zacznę prowokacyjnie, ale z całym szacunkiem dla autora).

Po co komu katalog całej numizmatyki polskiej? Jaki miałby on być? Na ile szczegółowy? Dla kogo? Ile miałby mieć stron, żeby to miało sens, zarówno merytoryczny, jak i ekonomiczny?

Katalogi się deaktualizują. Dzisiaj katalog drukowany ma dla mnie sens o tyle, że np. autor robi poważną kwerendę po muzeach i zbiorach prywatnych i zamieszcza zdjęcia monet, których nie ma szans nigdzie indziej znaleźć. Katalog z ilustracjami sprzed dziesiątek lat ma wartość jedynie wtedy, jeśli obejmuje pozycje nadal nieznane w postaci fotografii, ale też  pojawia się problem z oceną rzadkości monet (o ile to kogoś interesuje), bo po latach zachodzą czasem grube zmiany pod tym względem.

Katalog przekrojowy jest siłą rzeczy ograniczony, i chyba nie ma co wyjaśniać, z jakich powodów tak jest. Różne takie katalogi są dostępne online. Jak wspomniał kolega dzikizdeb Kopicki jest dostępny online, można zobaczyć i zdecydować, czy jest to faktycznie potrzebne prywatnemu zbieraczowi. Ja przyznam szczerze miałem ten katalog przez kilka miesięcy, a potem poszedł "do ludzi", bo mi nie był potrzebny. Przypuszczam, że obecnie każda z opisanych tam dziedzin/epok znalazła bardziej współczesne i szczegółowe opracowanie. Epoka specjalizacji, tak jak we wszystkim, staje się w numizmatyce coraz bardziej faktem.
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2020, 13:36:16 wysłana przez khubeo »

 

R E K L A M A
aukcja monet