Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:29:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: reorganizacja kolekcji - przechowywanie  (Przeczytany 1395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ten_pan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
reorganizacja kolekcji - przechowywanie
« dnia: 15 Września 2020, 00:33:13 »
Dzień dobry,

Przy okazji pandemii odkopałem swoje stare zbiory, które przestałem rozwijać kilkanaście lat temu. Teraz do nich wróciłem, skatalogowałem całą kolekcję na ucoin i chciałbym je posegregować. Chciałbym to jakoś sensownie zrobić żeby nie uszkodzić ciekawszych monet. Uznałem, że najlepiej zrobić kilka zupełnie różnych podejść, w zależności od rodzaju monet:

1. Monety srebrne, współczesne błyskotki kolekcjonerskie NBP (nie oceniajcie ;) podobają mi się i są łatwo dostępne, przy czym łatwe w zbieraniu - zestandaryzowany rozmiar przy niewielkiej ilości falsów) - trzymam w kapslach na tackach rozmiarem przystosowanym do tych monet, w zależności od nominału

2. Ogólny śrut ze świata - głównie monety obiegowe, do których mam sentyment, bo to były moje pierwsze monety. A ich upłynnianie, przy niewielkiej wartości, nie ma sensu - chciałbym trzymać w klasycznych klaserach

3. Mam dwa okresy na których chciałbym się skupiać: Kongresówka i Wolne Miasto Gdańsk. Te chciałbym, niezależnie od stanu i wartości, jako całość - trzymać w holderach. Ale co z holderami? czy jestem niejako zmuszony do pudełek czy mogę je, bez szkody dla monet, trzymać w takich kartach albumowych do skoroszytu/klasera?

4. Polskie monety dwudziestolecia, PRL i współczesne, obiegowe: w zależności od rzadkości/wartości: śrut - w klasycznych klaserach, lepsze sztuki - w holderach, ale te chciałbym właśnie dokładać do klaserów, w dokładanych stronach albumowych.

Czy powyższe podejście ma sens? chodzi mi przede wszystkim o holdery przechowywane w stronach albumowych.

Dziękuję za porady :)

Pozdrawiam

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: reorganizacja kolekcji - przechowywanie
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2020, 00:47:39 »
Witam

To już od Pana zależy jak chce Pan przechowywać swoją kolekcję. Co do punktów 1, 2 i 4 ma Pan praktycznie wyrobione zdanie.
Co do trzonu kolekcji myślę, że holdery trzymane w kartach są całkiem ok jeśli chodzi o prezentację monet. Holdery są tanie, można je opisać jak chce się monetę "podotykać" bez żalu można go rozwalić a potem wsadzić do nowego.
W podobny sposób (trzymanie w kartach w klaserze) można trzymać w kwadratowych kapslach firmy Leuchtturm. Mają pianki wewnątrz o różnej średnicy  i są "wielorazowe", tzn. jak się chce wyjąc monetę to nie niszczymy go jak holderu. Tak trzymam m.in. swoją II RP ale w moim przypadku są to palety. Niestety nie ma tam za dużo opcji na opisanie (chyba, że naklei się na nie karteczki samoprzylepne) ale jak będzie Pan to trzymał np. w klaserze to nie widzę przeciwwskazań, żeby sobie wydrukować kartkę z dokładnym opisem monet, którą można wsadzić pomiędzy kolejne karty z monetami w kaplach, czy też holderach.

Prosze pogrzebać na forum, chyba każdy sposób przechowywania został tu opisany. Wszystko zależy co się komu podoba.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: reorganizacja kolekcji - przechowywanie
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Września 2020, 09:03:04 »
Chyba wszystko w temacie:


 

R E K L A M A
aukcja monet