Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:56:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niemczyk 26  (Przeczytany 1657 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Niemczyk 26
« dnia: 16 Września 2020, 11:11:02 »
Cytuj
Wielka Aukcja 26 - Michał Niemczyk
Wielkie rzadkości numizmatyczne, dukaty, talary, medale, odznaki, banknoty i literatura.

Tak reklamowana jest najbliższa aukcja organizowana przez znany Antykwariat Numizmatyczny – Niemczyk. Licytacja 17 października 2020. Natomiast katalog on-line dostępny:
https://aukcjamonet.pl/auction/60

Uwagę przykuwa kilka pozycji, ja wymienię te, które w jakiś sposób mnie zaciekawiły.
Poz.128 Zygmunt l Stary. Grosz 1546, Kraków NGC VF25 ODMIANA z ANIOŁKAMI (AMORKAMI) w koronie - RZADKOŚĆ R8

Nie tak dawno, bo w czerwcu na aukcji GNDM 11 był wystawiony podobny grosz. Polecam odszukać ciekawe nagranie na ten temat na you tube. Dlaczego napisałem „podobny”. Ponieważ rewersy obu wspomnianych monet różnią się między sobą:
- POLONIE (AN26)
- POLONI (GNDM11)

 
Aniołki.jpgNiemczyk 26


Dla pasjonatów ważne jest to, że pod wpływem poprzedniej aukcji, kolejny właściciel postanowił wystawić swój egzemplarz. Jak widać wysoka cena sprzedaży potrafi skusić do pokazania światu monet, które często są schowane i zapomniane, bo nie ma zarchiwizowanych dawnych aukcji. Ciekawe ile jeszcze takich groszy leży u kolekcjonerów;)

Pasjonatów trojaków, na pewno przyciągnie "parka" z Olkusza, rocznik 1580.

Na aukcji zostało wystawionych też kilka monet z danej kolekcji Karolkiewicza, czy też z puncami Potockiego.

Natomiast dla mnie całkowitą perełką, monetą zachwycającą, wzbudzającą szybsze bicie serca jest... hmm, ort czy dukat potrójny? ;) Niezależnie jak nazwiemy, czy odbitką orta w złocie, czy po prostu dukatem o wadze 3 dukatów. To moneta posiada nie tylko:

Cytuj
Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.

 
Kunker 185.jpgNiemczyk 26


Tutaj zabrakło jeszcze informacji o ostatniej aukcji Heritage:

 
heritage 2015.pngNiemczyk 26
                                                         
heritage.jpgNiemczyk 26
           

Ale przede wszystkim hipnotyzującą historię w sobie. Moneta okupacyjna, z premedytacją upodobniona do ortów gdańskich Zygmunta III. Na uwagę zwraca uwolnienie monety ze slabu. Osoba, która nabyła dukata na aukcji Kunkera, następnie zapakowała w slab i wystawiła na aukcji Heritage. Kolejny właściciel, jak widać pozbył się plastiku ;)
Norbert

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Września 2020, 12:32:43 »
Witam,
Sporo mocnych monet i medali pojawiło się na jesieni  :)
Na aukcji Niemczyka wrażenie na mnie zrobił talar Wallensteina. Piękna i rzadka moneta!
https://aukcjamonet.pl/product/33438/czechy-albrecht-von-wallenstein-1623-1634-talar-1627-jicin-ngc-unc-rzadkosc

Pozdrawiam,
Waldek

Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Września 2020, 13:46:08 »
Jest też piękny egzemplarz Orderu Świętego Stanisława
https://aukcjamonet.pl/product/33574/order-swietego-stanislawa-1765-1795-zloto-rzadkosc

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2020, 15:11:37 »
Mnie zaś zastanawia fragment opisu srebrnej 10-markówki z Getta: "Niedawno odnaleziony dokument pozwala na stwierdzenie, z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż monety wybijane w nietypowych metalach są monetami okolicznościowymi. O fakcie wykonywania w getcie okolicznościowych monet wspomina zastępca Hansa Biebowa, F.W. Ribbe, w piśmie do Chaima Rumkowskiego.". Ktoś coś słyszał lub czytał na ten temat, a może tekst odnoszący się do odnalezienia takiego dokumentu ma się dopiero gdzieś ukazać?

https://aukcjamonet.pl/product/33726/getto-lodz-10-marek-1943-wybite-w-srebrze-rzadkosc
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Października 2020, 14:00:39 »
Aukcja coraz bliżej i marketing musi działać, co też jest zrozumiałe.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1492928,jak-schowalem-milion-zlotych-w-paczce-papierosow.html

Niestety ze sporym zdziwieniem przeczytałem pewne słowa. Jeśli rzeczywiście właściciel Antykwariatu Numizmatycznego tak myśli..:

Cytuj
Przyglądając się uwiecznionemu w złocie monarsze, warto przy okazji przenieść się o 17 lat w czasie, dlatego że Zygmunt III Waza zagląda też trochę z monety Gustawa Adolfa wybitej w 1631 r. Trzy dukaty, które pójdą pod młotek z progiem 150 tys. zł, powstały już w warunkach najazdu szwedzkiego wojska na Rzeczpospolitą. Jak wskazuje ekspert, w mennicy nie było jeszcze wiadomo, jak wygląda nowy władca, wobec czego w otoczce jego tytulatury znalazł się i tak Zygmunt III Waza - noszący w końcu podobnie wywiniętego wąsa.

To mnie mocno zaskakuje, biorąc pod uwagę, że sam król już w 1626 wjechał osobiście na czele swoich wojsk do Elbląga. Dodatkowo miasto stało się główną kwaterą Gustawa Adolfa, a potem jego kanclerza. Dlatego ciężko mi sobie wyobrazić, że mogło zabraknąć „wiedzy” jak wygląda król. Zresztą same monety przemawiają i wystarczy spojrzeć na grosze elbląskie z 1629-30, na których ewidentnie widnieje oblicze Gustawa, a nie Zygmunta. Wystarczy spojrzeć na ryciny, obrazy przedstawiającego króla Szwecji w tamtym okresie. Zawsze występuje ze szpiczastą brodą i przede wszystkim wielkim kołnierzem wykładanym na ubranie.
 
Gustaw.jpgNiemczyk 26


To, że kolejne monety trojaki (1631-33), orty (1631) czy grosze (1632) mają wizerunek naśladujący naszego króla, to wynikało tylko i wyłącznie z chęci upodobnienia tych monet do polskich w celu łatwiejszego wejścia w obieg.

Moim zdaniem jest zupełnie niemożliwe, że mennice będące tak naprawdę szwedzkimi przedsiębiorstwami nie otrzymałyby wizerunku władcy. Tym bardziej, że wymieniona w artykule trzydukatówka została wybita w 1631 roku, a przecież mennice były czynne już od 1628.
 
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Października 2020, 20:16:42 »
Jeszcze nawiązując do wypowiedzi Pana Michała Niemczyka dla Gazety Prawnej napiszę kilka słów.

Cytuj
W pierwszym rzędzie Gustaw Adolf zażądał od mieszczan przysięgi na wierność sobie, aczkolwiek w czasie wstępnych pertraktacji przyrzekł im zachowanie wszelkich przywilejów, immunitetów i wolności, jakimi cieszyli się przed wojną i postanowił w dodatku, że nie będzie ich zmuszał do złamania złożonej już przysięgi na wierność królowi polskiemu i Polskiej Koronie. Mieli tylko tolerować pobyt jego garnizonu w Elblągu i to tylko do zakończenia wojny. Rada miasta, chcąc, nie chcąc w dniu 25 sierpnia 1626 złożyła wymaganą przysięgę w ratuszu, a całe mieszczaństwo zgromadziło się w kościele św. Mikołaja i z wyciągniętymi ku górze dłońmi ślubowało wierność królowi szwedzkiemu i szwedzkiej Koronie. Ceremonii tej asystował cały garnizon elbląski, zgromadzony opodal kościoła na Starym Rynku.

Powyższy opis zaczerpnąłem z artykułu - Elbląski kościół św. Mikołaja w czasie I wojny szwedzkiej 1626-36. Autor Mieczysław Józefczyk dodał przypis – I. Hoppe, Geschichte, s. 90

Dalej pada informacja -
Cytuj
Kiedy we wrześniu tego roku król odpłynął do Szwecji, a zaciężni żołnierze margrabiego reńskiego nie otrzymali żołdu, rozpoczęli grabież na wielką skalę.

Mając na uwadze to, że Elbląg dla Szwedów był najważniejszą lokalizacją w Prusach. W końcu to tam rezydował kanclerz koronny Axel Oxenstierna. Można uznać, że sam Gustaw Adolf musiał nocować w tym mieście, kiedy tylko był w tamtej okolicy. To wszystko daje podstawy do tezy, że kto jak kto, ale elblążanie mieli wiele okazji żeby ujrzeć oblicze tego władcy. Ważne jest jeszcze uświadomienie sobie, jak w ogóle wyglądały zwyczaje w tamtych czasach. Tutaj świetną pomocą jest pamiętnik napisany przez sekretarza poselstwa francuskiego – Charles Ogier, Dziennik z podróży do Polski 1635-36. Dla nas może być zaskakujące, jak często uczestniczono we mszach z różnych okazji, jak wyglądały spotkania, ucztowanie. Zmierzam do tego, że zarządca mennicy Marsyliusz Philipson należący do ludzi raczej wykształconych, wyższego stanu, bo przecież nie z dołów, plebsu. Musiał przynajmniej znać wygląd Gustawa z obrazów, rycin. A może nawet na żywo go widział. Przecież w 1624 był współdzierżawcą mennicy w Królewcu. Jak wiadomo książę pruski Jerzy Wilhelm Hohenzollern był szwagrem Gustawa Adolfa.

Natomiast sama moneta, trzydukatówka przyprawia o bicie serca ;)
Norbert

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Października 2020, 20:40:25 »
Mam problem z określeniem stanu zachowania tej monety:
https://aukcjamonet.pl/product/33266/slask-ksiestwo-opolsko-raciborskie-gabriel-bethlen-24-krajcary-1623-opole
Wydaje mi się, że 2- to za wysoko.
Będę wdzięczny za Wasze opinie.
Pozdrawiam,
Paweł

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Niemczyk 26
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Października 2020, 21:36:40 »
Szczegoly so OK - widac, ze moneta nie jest zniszczona obiegiem. Ale detale  to nie wszystko.
Co znaczy: "delikatny polysk menniczy" - znaczy sie znikomy ?
Moneta wyglada na skorodowana w wielu miejscach.
Ciezko powiedziec cos o "kolorowej patynie" - na zdjeciach to nie dodaje uroku

Jak dla mnie poza stanowa,

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet