Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:42:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: katalog boratynek koronnych 1660  (Przeczytany 10726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
katalog boratynek koronnych 1660
« dnia: 26 Stycznia 2010, 23:07:12 »
szanowni koledzy!

z ponizszego linku mozna sciagnac rozdzial opracowywanego katalogu boratynek jana kazimierza. rozdzial posiada troche niedorobek, ale zostana one wkrotce poprawione a sam rozdzial uzpleniony o reszte informacji.

link: http://chomikuj.pl/heniek151/NUMIZMATYKA/POLSKA/2.+NOWO*c5*bbYTNO*c5*9a*c4*86+(DO+1795)/JAN+KAZIMIERZ+(1648-1668)/BORATYNKI+1659-1668/BORATYNKI-1660.pdf

milej lektury zycze i zapraszam do zglaszania opinii i sugestii :)

pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Stycznia 2010, 23:23:12 »
Jestem pod sporym wrażeniem strony wizualnej. Nie mam chwilowo czasu, aby dokładnie czytać opisy, ale optycznie wygląda to niezwykle poważnie i schludnie.
Czapka z głowy!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Stycznia 2010, 23:32:10 »
Ja również jestem pod wrażeniem... Wspaniała robota :) Nawet odnalazłem swojego szeląga :) (III.8.1.3.) I tak samo mam w swoim spisie odniesienia do Niemirycza, Wojtulewicza i Kamińskiego, więc raczej dobrze sprawdziłem ;) Forma wizualna całkiem przejrzysta. Jak się głębiej przegryzę to więcej napiszę :)

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Stycznia 2010, 01:01:55 »
Ja wprawdzie nie zatrzymuję się na typach i staram się rozróżniać poszczególne warianty jak najdokładniej, ale chyba nigdy nie będę się starał tego robić tak jak kolega :P

Proszę mnie źle nie zrozumieć. Katalog jest WSPANIAŁY!!! Niewyobrażalna praca...
Jednak moim zdaniem takie rozdrobnienie stempli nie prowadzi do niczego dobrego. Jeśli chodzi o "głowy" Jana Kazimierza. Ja wyróżniłbym tylko 3 odmiany (mała, średnia, duża), a nawet jeśli podzieliłbym to głębiej to tyle by mi tego nie wyszło. Wydaje mi się, że niektóre odmiany np. głowy dużej są na tyle do siebie zbliżone, że różnice mogą pochodzić od wytarć, niedobicia(?) itp. Rozumiem tak szczegółową analizę stempli jeśli mamy idealne egzemplarze. Z drugiej strony przyglądając się tym zdjęciom widzę różnice i jestem pod wrażeniem tytanicznej pracy.
Chyba po prostu sam nie jestem przekonany do takiego "rozbierania" wariantów ;) Preferuje taki rozkład na warianty jaki zastosował np. Niemirycz. U Pana policzyłem, że to co u Niemirycza jest oznaczone pod 25 (~25) ma 38(!) wariantów. Jest to jednak kwestia upodobań :) A największy plus jest taki, że zawsze lepiej mieć szerszy katalog i korzystać z niego w sposób wybiórczy niż odwrotnie :)

Co do sugestii to brakuje mi dokładnego odniesienia do wydania Niemirycza, Wojtulewicza (czy to z jego artykułu?), ale pewnie Pan ma to już zawarte tylko nie w tym fragmencie nam udostępnionym. Forma bardzo przystępna graficznie. Gratuluje świetnej roboty :)

Pozdrawiam

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Stycznia 2010, 09:15:12 »
O kurcze! To się Pan rzucił w  głęboką wodę. Podziwiam Pana zacięcie i ogrom już wykonanej pracy. Życzę wytrwałości bo masa roboty przed Panem. Szata graficzna świetna - jest przejrzysta i miła dla oka. Część merytoryczna, cóż, przy tak szczegółowej systematyzacji będzie Pan musiał wydać kilkutomowe opracowanie. Na Pana miejscu (wiem, że na nim nie jestem) ograniczyłbym się do rozróżnienia odmian napisowych i wskazania znacznych różnic w rysunku. Ominąłbym określanie pozycji Orła względem napisu otokowego. Wyszczególnia Pan odmiany, na których nos Króla wskazuje S a łapy Orła G/O. Równie dobrze mógłby Pan rozróżnić pododmiany czy typy różniące się wskazaniem nosa górnej, dolnej lub centralnej części S. Jak by nie było, katalog zapowiada się bardzo ciekawie i na pewno się w niego zaopatrzę. Życzę Panu dużo siły i cierpliwości.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Stycznia 2010, 09:34:48 »
dziekuje wszystkim kolegom za pochlebne opinie odnosnie pracy :)
co sie tyczy szczegolowowsci opisywanych boratynek, to mozna to okreslic pewnego rodzaju zboczeniem numizmatycznym. niemniej jednak mysle, tak jak kolega sciurus zauwazyl, ze lepiej jest stworzyc cos bardziej szczegolowego niz mniej. zawsze mozna ropoznac swoja monete jako czesc jakiejs ogolniejszej odmiany. wszystko zalezy od tego, co sie komu podoba. w nieudostepnionej czesci sa podane zasady klasyfikacji odmian, ktore obejmuja 9 cech stempli rewersu i 4 awersu i tylko do tych cech staram sie ograniczac. zazwyczaj skupiam sie na cechach rewersu zwazywszy na wiecej punktow odniesienia co do okreslenia pododmiany. szczerze powiedziawszy, to wlasnie zastanawiam sie czy nie podzielic pracy na dwie odrebne czesci - 1 "tom" boratynki korone, 2 - litewskie, bo te 470 odmian zajmuje 280 stron B5 tylko samej analizy odmian, a jesli wziac pod uwage np szelagi litewskie 1665-1666, to nie wiem, czy na te roczniki nie beda potrzebowaly oddzielnego opracowania ;)

ps. szelag kol. sciurusa zostal juz w miare mozliowsci ladnie obrobiony i elegancko przypisany pod pelny numer: K60.III.6.1.1.1.
zdjatko w zalczniku
pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Stycznia 2010, 19:07:41 »
Jestem pod wrażeniem i proszę o więcej :)
Jak będę miał tylko chwilkę wolnego, to siadam do swojej garści boratynek. Może znajdę coś co Cię zainteresuje.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Stycznia 2010, 09:30:54 »
Szykuje nam się wspaniała biblia dla wyznawców boratynek.
Gratuluję i życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu tak zacnego dzieła.
Będę miał na czym pogłębiać swoją wiedzę boratynkową, a ta niestety z braku czasu stoi w miejscu i co za tym idzie cofa się.
Nie mogę się doczekać całości. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lutego 2010, 11:32:01 »
A propos boratynek z 1660. Komiczne wytarcie/niedobicie:

http://www.allegro.pl/item915428190_boratynka_1660_nr_27.html

Wygląda jak w turbanie :) Sprzedawca wystawia całkiem ciekawy rzut pięknych boratynek.

Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2010, 11:34:21 wysłana przez Sciurus »

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: katalog boratynek koronnych 1660
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lutego 2010, 13:08:23 »
ciekawy egzemplarz z typem glowy notowanym przeze mnie tylko w L60 i K-L61, snajper juz zastawiony :)
widze, ze K60 wzbogaci sie jeszcze o dwie nie zanotowane odmiany glowy, ale o tym szaa co by nie zapeszyc ;)
swoja droga bity mniej wiecej w grudniu 1660 porownujac ze stemplami z 1661.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

 

R E K L A M A
aukcja monet