Aktualności:

• 31 Październik 2020, 06:29:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Via Egnatia  (Przeczytany 591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Via Egnatia
« dnia: 22 Wrzesień 2020, 11:15:28 »
Witam i pytam.
Z racji że mam kilka monet urlopowych, a i kilka zakupów z tych regionów, postanowiłem je skompletować po trasie tej drogi, i stworzyć sobie taką kolekcję z zawężeniem tylko do pne, przez co też spełnie oczekiwania i namowy Julka abym się skupił na jakimś wąskim wycinku kolekcji  ;).
Tylko muszę tu prosić o porady - sugestie , jakie miasta, monety można podciągnąć pod tą drogę, bo jak patrzę np. na Albanię to wchodził by w rachubę dzisiejszy Durres na starcie i chyba by trzeba odnogi drogi do tego podciągnąć bo Elbasan chyba nie miał monet, albo pod jakąś starożytną nazwą występują?

Julek C

• Gaduła
Odp: Via Egnatia
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2020, 19:13:50 »
z zawężeniem tylko do pne, przez co też spełnie oczekiwania i namowy Julka abym się skupił na jakimś wąskim wycinku kolekcji  ;).

Jesteś pewien, że to zawężenie ?
Dyrrachium
Lychnidos
Heraklea
Edessa
Pella
Thessalonika
Amphipolis
Philippi
Neapolis
Trainopolis
Kypsela
Perinthus
Byzantion
...a pewnie jeszcze kilka pomniejszych osad.
Miłego zbierania  ;).

ram17

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień 2020, 20:53:19 »
[quote author=ram17 lin

Jesteś pewien, że to zawężenie ?
Dyrrachium
Lychnidos
Heraklea
Edessa
Pella
Thessalonika
Amphipolis
Philippi
Neapolis
Trainopolis
Kypsela
Perinthus
Byzantion
...a pewnie jeszcze kilka pomniejszych osad.
Miłego zbierania  ;).

Napisałem, z zawężeniem, gdyż nie chciał bym tego zbioru mieszać z czasami już rzymskimi, gdzie ta droga dalej funkcjknowała mimo że podupadała, gdzie dopiero Justynian ją trochę podreperował. Powstawały też miasta, jak choć by Hadrianopolis które co prawda nie leżało przy głównym szlaku, ale mogło leżeć przy późniejszej południowej odnodze tej drogi. Co do miast które podałeś, to są te najważniejsze i w większości jakieś pojedyńcze egzemplarze już posiadam, bardziej i chodziło o te miej znane, chociaż wydawało by się powinny być znane i raczej mieć swoje monety, np. Clodiana gdzie zbiegały się odnogi z Dyrrachium i Apollonii, druga taka potencjalna miejscowość gdzie można by się spodziewać własnej monety to dzisiejszy Elbaasan, kiedyś nazywało się między innymi Scampis, tyle że to to może być już późniejsze miasto, już z czasów Rzymskich.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Wrzesień 2020, 12:07:22 »
, gdyż nie chciał bym tego zbioru mieszać z czasami już rzymskimi...

Teraz to jeszcze mniej rozumiem, co to znaczy " z czasami już rzymskimi"?. Przecież ten szlak zbudowali właśnie rzymianie w latach 146-120 p.n.e., oczywiscie rękoma podbitych lub stowarzyszonych traktatami Greków, Traków i Macedończyków, ale cały splendor spada na inwestora, czyli Senat Republiki Rzymskiej i jego przedstawiciela, prokonsula Macedonii Gnejusza Egnacjusza. Poza tym, dlaczego zakładasz, że każda wieksza osada na drodze biła własną monetę, emisja monet była przywilejem, a na to potrzebna była zgoda senatu Republiki Rzymskiej, a później cesarza, mimo że niektóre miasta miały mniejszą, lub większą autonomię.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2020, 12:10:44 wysłana przez Julek C »

ram17

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Wrzesień 2020, 22:01:50 »
Tak , trochę namieszałem , chodziło mi że nie chciał bym łączyć w tym zbiorze monet powiedzmy 3 wiek BC , z tymi powiedzmy  1-3 wiek AD., a że monety greckie z rzymskimi w tych niemalże 150 latach przed milenium , łączyły by się , a może i trochę gryzły , ale taką opcję bym jeszcze akceptował dla poszerzenia tego zbioru. Drugie twoje pytanie-   dlaczego zakładasz, że każda większa osada na drodze biła własną monetę- nie zakładam , ale muszę brać pod uwagę , zwłaszcza że jak sam zauważyłeś , Rzymianie też  korzystali z już istniejących miast czy newralgicznych punktów w projektowaniu tej drogi , a co za tym idzie takie miasto mogło wcześniej już mieć monetę , tyle że pod inna nazwą - prosty przykład - szukałem jakiejś monety dla Ochrydy, nie ma więc zacząłem szukać jako Lychnidos , też na nic nie trafiłem , ale w między czasie zorientowałem się że muszę brać jeszcze pod uwagę Diassarites , bo też w tym miejscu istniało , ale też pudło , a samo miejsce wydaje się być dość strategicznym punktem , tak dla Ilirów jak i Rzymian . Oczywiście nie liczę że od razu , namierzę , kupię i zidentyfikuję nieznaną monetę , powiedzmy antyczną Claudiane   ;), ale skoro dopiero rozgryzam temat , to muszę uważać na wszystko , nawet na pisownię .
Może żeby ubarwić trochę ten temat, to na początek wrzucę tu początek Via Egnatii
Iliria - Dyrrhachium, brąz, II-I w. pne, Aw: Głowa brodatego Zeusa w wieńcu w prawo, Rw: Trójnóg, ΦΙΛΩ / TA / ΔΥΡ
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2020, 22:08:43 wysłana przez ram17 »

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Wrzesień 2020, 19:21:26 »
Konkludując, będziesz zbierał monety wybite w miastach, przez które przebiegała Via Egnatia, ale przed jej zbudowaniem. Oryginalna koncepcja, ale dobra jak każda inna. Powodzenia.
Prolog jest ciekawy, moneta z Ddyrrachium, gdzieś już na aukcjach sie przewijała, ale nie często https://www.acsearch.info/search.html?id=4158766. W SNG był opisany ten typ , ale z innym nazwiskiem magistrata: ARISTO-MENIOS.

0700_0848.jpgVia Egnatia

Przy okazji podrzucę link do wyszukiwarki, która przyda się do identyfikacji monet z tego okresu, opartej na SNG (Sylloge Nummorum Graecorum), trzeba wejść w zakładkę Database.

http://www.sylloge-nummorum-graecorum.org/

Z ciekawością czekam na ciąg dalszy.
Pozdrowionka.

« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2020, 19:28:27 wysłana przez Julek C »

R E K L A M A
aukcja monet